Mektup 06 MAYIS 2013 / 08:19

Merhaba,

Yeni bir haftadan selamlıyorum seni. Bu haftasonu Anneler Günü, benim bakışımla buruk bir gün olduğu için bu konuyla ilgili bir şey yazmayacağım, sadece annelerimizin kıymetini bilelim diyeceğim.
Şimdi bahsedeğim sergi basındaki dostlarımızı yakından ilgilendiriyor. Fatih Belediyesi ve Fotoğraf Dostları Derneği’nin işbirliğiyle iki yıl önce Kadırga’da kurulan Fatih Belediyesi İstanbul Fotoğraf Müzesi önemli iki karma sergiye ev sahipliği yapıyor. Fotoğraf müzesinin büyük salonunda “Basın Fotoğrafçılarından -1- (1908 - 2013)“ adlı sergi 61 foto muhabirinin 1908-2013 yılları arasında çektiği toplam 120 fotoğraftan oluşuyormuş. ‘Biz Foto Muhabirleri Çok Üşürdük...” adlı diğer sergi ise foto muhabirlerinin kişisel fotoğrafları ve portrelerinden 40 karenin yer aldığı bir seçki olarak sunuluyormuş. Her iki sergi de  Eylül ayının ilk haftasına kadar açık kalacakmış. Daha ayrıntılı bilgi istersen http://www.istanbulfotografmuzesi.com/index.html sitesini ziyaret etmen gerekiyor.
Şimdi ev mobilyaları tasarım yarışması var sırada, nereden çıktı diye düşünme, cidden hepsi birbirinden güzel ve teknolojik tasarım bunlar. Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği tarafından dokuzuncusu düzenlenen yarışmaya başvuru için son tarih 22 Temmuz. Yarışmaya; üniversitelerin endüstri ürünleri tasarımı, iç mimarlık ve ağaç işleri endüstri mühendisliği bölümlerinden 2. , 3. ve 4. sınıf lisans öğrencileri katılabilecekmiş. Birinci aşamada dereceye giren 18 finaliste 3 biner TL ödenecek ve sertifika takdim edilecekmiş. İkinci aşamada ise her bir finalist (eğer projeyi üreten MOSDER üyesi şirket tasarımı satın almak isterse) MOSDER üyesi şirket ile finalist arasında 1000 avro tasarım bedeli karşılığında sözleşme imzalanacakmış. Bu sözleşme karşılığında tasarım hakları ilgili finalist tarafından MOSDER üyesi şirkete devredilecekmiş. Yarışmaya başvurular www.mosder.org.tr adresinden yapılabilecekmiş.
Dünya genelinde 50’den fazla ülkede 500’ü aşkın noktada satışa sunulan BRN Yatakları tarafından düzenlenen “Dünyanın en rahat yeri” konulu fotoğraf yarışması sonuçlanmış. Kayseri’de kurulu BRN Yataklarının sanata ve sanatçıya destek olmak amacıyla Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu aracılığıyla düzenlediği yarışmada, dereceye giren sanatçılar ve eserleri belli olmuş. Şirketin fabrikasında düzenlenen ve başkanlığını Dr. Haluk Uygur’un yaptığı Prof.Dr. Sabit Kalfagil, İzzet Keribar, İbrahim Zaman, Hamit Yalçın, Ercan Halıcı ve Mustafa İlter’den oluşan jüri, 566 kişinin 1772 fotoğrafı arasında birincilik ödülünü Konya’dan yarışmaya katılan Seyit Konyalı’ya vermiş. Seyit Konyalı’nın çobanın aba içine gizlediği kuzu “dünyanın en rahat yeri” olurken, ikincilik ödülü, camları buğulu trende derin bir uykuya dalan kadını fotoğraflayan İstanbul’dan Aylin Çakır’a gitti. Kocaeli’nden Leyla Emektar ise annesi tarafından ayakları kavranan bebek fotoğrafı ile üçüncü olmuş.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen ‘Çalışma Hayatında Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Geliştirilmesi Eşleştirme Projesi’ kapsamında, ‘Çalışma Hayatında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ödülü’ne Siemens ve Ford Otosan layık görülmüş. Ford Otosan’ın, iş ve sosyal yaşamda cinsiyet ayrımcılığına karşı duruşu, kadın istihdamını artırma çalışmaları, kadın çalışanlara yönelik pozitif ayrımcılık politikaları; işçi, işveren, akademik hayat ve kamu kurumu temsilcilerinden oluşan bir komisyon tarafından değerlendirilmiş.
Son olarak geleneksel hale gelen Asseco SEE Bowling Turnuvası’na davet edildiğimi söylemek istiyorum. Korukent Cosmic Bowling’te oynanacak turnuvaya birlikte katılmaya ne dersin.
Bu haftalık da bitirdim mektubumu, haftaya yeniden görüşmek üzere, hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:920

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics