Mektup 13 MAYIS 2013 / 08:21

Merhaba,

Bu hafta 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’nın kutlamaları olacağı için mektubumu da gençlerden haberler vererek oluşturuyorum.
İlk olarak Avrupa Birliği Hayatboyu Öğrenme (Comenius) Programına bağlı ülkelerden gelen öğretmen ve öğrencilerin Bahçelievler Belediye Başkanı’nı ziyaret ettiğini paylaşmak istiyorum seninle. Mehmet Şen İlköğretim Okulunun davetlisi olarak Bulgaristan, İtalya, Polonya ve Portekiz’den gelen misafir öğrenci ve öğretmenler ülkemizi bir haftalık gençlik ve eğitim programı çerçevesinde ziyaret ediyormuş. Konuk heyeti makamında misafir eden Bahçelievler Belediye Başkan Osman Develioğlu, konuk öğretmen ve öğrencilere İstanbul ve Bahçelievler’i tanıtıcı filmler ile çeşitli hediyeler de vermiş. Comenuius programının ne olduğunu burada açıklamak istiyorum. Okul eğitimi ile yakından ilgili olan öğrenciler ve eğitim personeli arasında Avrupa kültür ve dil çeşitliliği ile değerleri hakkında bilgi ve anlayış oluşturmayı, işbirliğini güçlendirmeyi, aktif bir Avrupa vatandaşı olma yolunda öğrencilerin kişisel gelişimleri için gerekli olan temel becerileri ve yeterlilikleri edinmelerini amaçlayan program çerçevesinde AB üyesi 27 ülke ile İzlanda, Norveç, Lihtenştayn ve Türkiye bu oluşuma katılabiliyor. Makedonya ve Hırvatistan da bazı alt programlarda yer almaya başlamış.
Şimdi de bir öğrencinin proje yarışmasına girişi ile ilgili bilgilendirmek istiyorum. Özel İstanbul Anafen Fen Lisesi M. Zahid Öztürk’ün hazırladığı”Eşitsizliklerde Değişkenleri Eşitleme Metodu” adlı projesi 12-17 Mayıs 2013 tarihlerinde ABD’de yapılacak Uluslararası Bilim ve Mühendislik Proje Yarışması’nda Türkiye’yi temsil edecekmiş. Ülkelerin projelerini sergiledikleri bilimsel bir platform olan Intel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı her yıl ABD’nin Arizona eyaleti “Phoenix Convention Center”da yapıldığını öğrendim. Toplam 4 milyon dolar ödül ve burs dağıtılan yarışmada Türkiye’yi temsil edecek olan M.Zahid Öztürk’ün projesi 2012 TÜBİTAK 43. Proje yarışmalarında Türkiye Birincisi seçildikten sonra Intel-ISEF’e katılma hakkı kazanmış. Ayrıca Intel-ISEF proje yarışmalarına katılma hakkı elde eden öğrenciler, ülkemizde yapılan YGS ve LYS’de de ek puan alıyormuş. Bu kardeşimizi şimdiden kutlar, yeni başarılar kazanmasını dilerim.
Bir başka proje yarışması var sırada. MEF Eğitim Kurumları tarafından bu yıl 22.’si düzenlenen “Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması başlamış. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 26 ülkeden gelen 165 lise öğrencisinin katılımıyla gerçekleşen yarışmada, sürdürülebilir enerji sistemlerinden, cam temizleme robotuna; el yapımı optik cımbızdan doğal antibakteriyel leke çözücüye kadar uzanan birbirinden ilginç projeler dikkat çekmiş. Söz konusu projeler MEF Okulları’nda sergilenerek, kamuoyunun ve jürinin karşısına geçmiş. Araştırma projeleri yarışması, Türkiye’nin yanı sıra dünyanın birçok ülkesinde de ilgi görüyormuş. Yarışmaya bu yıla kadar yurtdışından, aralarında ABD, Almanya, Avusturya, Hollanda, Bulgaristan, Romanya, İsrail, KKTC, Rusya, Azerbaycan, İtalya, Belçika, Tayland, İsveç, Litvanya, Dubai, Kanada, Afrika, Çin, Polonya gibi ülkelerin de yer aldığı toplam 45 ülke ve bu ülkelerden 682 öğrenci, 388 proje ile katılmış. Bu yarışmanın sonuçlarını da haftaya yazarım sana.
Son olarak ‘Yakın Menzil’ başlıklı fotoğraf sergisinden bahsedeceğim. İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi, 9 Mayıs- 27 Ekim 2013 tarihleri arasında Türkiye’de güncel fotoğrafa odaklanan Yakın Menzil sergisine ev sahipliği yapıyormuş. Sergi, kişisel bir belgeleme fikrinin etrafında,  Merih Akoğul, Orhan Cem Çetin, Murat Germen ve Sıtkı Kösemen’den oluşan İstanbul Modern Fotoğraf Danışma Kurulu tarafından seçilen 18 sanatçının çalışmalarından oluşuyormuş. Basılı fotoğrafla sınırlı kalmaksızın, video ve enstalasyon gibi farklı sunumlar barındıran sergide, tekil çalışmalar bir yerleştirmeye dönüşerek, yeni anlamlar kazanmış. Bu sergiyi izlemek istiyorsan İstanbul Modern’in Karaköy’deki binasına gitmen gerekiyor.
Bu haftalık bu kadar haftaya yeniden yazacağım, görüşürüz, hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:921

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics