Mektup 27 MAYIS 2013 / 08:21

Merhaba,

Bu hafta yeni paylaşımlarla selamlıyorum seni. Özel Okan Anadolu Lisesi öğrencilerinin çok güzel bir projesiyle başlıyorum. Lise öğrencileri iki yıldır Kadıköy Görme Engelliler Sesli Kütüphanesi’nde gönüllü olarak çalışıyorlarmış. Görme Engelli Kardeşlerimize Göz Olmak Projesi olarak adlandırılan bu proje Tuzla Milli Eğitim Müdürlüğü Değerler Olimpiyatı’nda proje dalında ödül bile almış. 4-11 yaş arasındaki görme engelli çocuklara destek olmak için düzenlenen projeye katılan 37 Özel Okan Anadolu Lisesi öğrencisi, onlarca kitabı okuma kurallarına göre okuyarak sesli kitaplara dönüştürmüş. Sesli kitaplar çoğaltılarak Türkiye’nin farklı noktalarındaki sesli kütüphanelere de dağıtılmış. Tüm samimiyetimle bu öğrencileri takdir ediyorum, derslerinde başarılı olmalarını diliyorum.
Bir başka projenin ismi de Kadın İçin Teknoloji. Teknosa kadınların teknolojiye olan ilgisini artırmaya yönelik olarak sadece kadınların çalıştığı üç mağaza oluşturmuş. Projenin pilot çalışması İzmir Alsancak mağazasında gerçekleştirilmiş. ‘Kızlar Takımı’ adı verilen proje genişletilerek Adana Gazipaşa ve Ankara Mithatpaşa mağazalarında da sadece kadın çalışanlar yer alıyormuş. Kadınlarımızın hem teknolojiyle iç içe olmaları hem de tüketen değil, üreten bir birey haline gelmeleri adına yapılan bu projeden dolayı Teknosa’yı kutlarım.
FATİH Projesi’nin sürekli tartışıldığı bir dönemde Gökkuşağı Koleji Apple ile işbirliği yapıp 3. 4. 5. ve 9. sınıflara iPad vermiş. Kolej önümüzdeki dönemde de ilkokul, ortaokul ve lisedeki tüm öğrencilerine iPad verecekmiş. Ayrıca akademik ve eğitsel programlarını sayısal platformlara taşıyan okul önemli uluslararası sayısal ders içerik ve programlarını öğrencilerinin kullanımına sunmuş. Tüm okullarda bu gelişimin sağlaması dileklerimle.
Biraz da sanata değinelim mektubumuzda değil mi? Piyanosunu 2150 metrede Nemrut Dağı’na taşıyarak, doğu ve batı kültürlerinin kardeşliğini vurgulayan piyanist-besteci Tuluyhan Uğurlu, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde, 2000 yıllık  tarihi Zilkale’de “bulutların arasında” konser verecekmiş. Rize Valiliği’nin himayesinde, Çamlıhemşin Kaymakamlığı tarafından 31 Mayıs Cuma akşamı gerçekleşecek konser, gün batımında başlayacakmış. Tuluyhan Uğurlu konserde Karadeniz insanının doğa ile zorlu mücadelesini ve uyum içinde yaşayışını anlatacakmış. Zilkale… Çevresi dağlar ve ormanlarla kaplı saklı bir cennetin içindeki sığınak… Bu sığınakta bulunup bu konseri izlemeyi çok isterdim açıkçası.
Soyut ve somut kavramları birleştiren Tülin Onat, 30. Sergisinde ‘Parçalı Bulutlu’ temasını konu alan yağlı boya tablolarını gördüğü ilgi dolayısıyla 8 Haziran’a kadar sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyormuş. Doğa, Uzay, Güneş, Toprak, Yıldız ve çeşitli objeleri konu olan tablolar Tophane’deki Merhart Galeri’de sergilenecekmiş. Planlarımızın içine alalım hemen.
Son bir sergi haberi vererek bu haftalık mektubumu bitirmek istiyorum. Bu sergi Erol Akyavaş’ın retrospektif sergisi ve sanatçı 1950’li yıllarda başlayan ve 1990’lı yılların sonuna uzanan yarım asırlık sanatsal birikimini sunuyormuş. 29 Mayıs - 25 Ağustos 2013 tarihleri arasında İstanbul Modern Süreli Sergiler Salonu’nda yer alacak sergi, 290 yapıtı içeriyormuş. Sergi, Erol Akyavaş’ın Doğu-Batı sanat ve kültür dünyaları arasında kurduğu kendine özgü sentezi, tuval üzerindeki zaman içinde dönüşüm geçiren perspektif ve mimari düzenlemelerini, insan figürünü merkez aldığı bilinçaltı arayışlarını ve son döneminde dünyanın farklı kültürleri ile giriştiği hesaplaşmaları geniş bir çeşitlilik içinde gözler önüne seriyormuş. İkinci olarak planlamamız gereken bir sergi diyerek mektubumu bitiriyorum. Haftaya yeniden görüşmek üzere, hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:923

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics