Mektup 17 HAZİRAN 2013 / 08:29

Merhaba,

Ülke gündemini bir tarafa bırakarak mektubuma başlamak istiyordum ama olmuyor işte. Bu kitabın tanıtımını yapmadan geçemeyeceğim. Gazeteci Taylan Büyükşahin ilk kitabı Korku’yu piyasaya sürmüş. Büyükşahin Aya Kitap tarafından çıkarılan kitapta korkularını korkusuzca anlatarak yazarlık serüveninde ben de varım demiş adeta. Yazar, kitabında korkularını ortaya koymuş ve mahkemeleri, soruşturmaları, tutanakları ve bunlarla birlikte medyada yer alan haberleri ele alarak merak edilen sorulara yanıt vermiş. Yazara “Ee yazma sen de o zaman denilmiş.” Verdiği cevap herkese ders niteliğinde bence. “Yazma demesi kolay. Sait Faik’in sözü var ya hani ‘Yazmasaydım çıldıracaktım’ diye. Anladım ki bu korkuları yazmasam olmayacak. Her gün karşıma binbir türlü korkmuş insan çıkıyor. Ben de korkuyorum üstelik. Evet, bunu göze aldım.”
Bir başka kitap tanıtımına geçeyim şimdi. “EkoPolis” adı ile ün yapan yazar Erkan Şamcı, “Ekolojik Temizliğin Kitabı” ile sağlıklı yaşamın ip uçlarını veriyormuş. Şamcı, Hayat Yayınları’ndan çıkan kitabında, sağlık açısından en ekolojik ve sağlıklı ürünlerle, insan sağlığı açısından en tehlikeli ürünleri anlatıyormuş. Kitabında günlük yaşamda kullanılan pek çok temizlik ürününün sadece çevre için değil insan sağlığı açısından da taşıdığı risklere değinen ve bu ürünlerin içeriğindeki zararlı kimyasalları açıklayan Şamcı, piyasadaki mevcut temizlik ürünlerinin sadece temizlemeye odaklı ürünler olduğuna dikkat çekmiş. Zehirli kimyasal içeren bilindik temizlik ürünlerinin kullanımından mümkün olduğunca kaçınılması gerektiğini vurgulayan Şamcı, kitabında sağlıklı yaşam ve temiz bir çevre için yakınımızda bulunan doğal mamullerden nasıl temizlik ürünleri üretilebileceğine dikkati çekerken, temiz bir yaşam için bazı pratik uygulama önerilerinde bulunuyormuş. Hepimiz bu kitabı edinip okuyalım, bir nebze olsun kendimizi korumaya çalışalım.
Bu hafta kitap tanıtımı ile başladık öyle devam edelim. Şimdi tanıtacağımız kitabın adı Kendinizi Yönetmek. Melis İnan tarafından çevrilen ve Cemal Engin tarafından yayına hazırlanan kitapta yönetimle ilgili hiçbir şey okumadıysanız buradan başlayabilirsiniz deniyormuş. Yönetici önce kendini yönetmeyi öğrenecek ve yönettiği alana en büyük katkıyı yapabileceği konuma yerleşecek diye de yol gösteriliyormuş kitapta. Kitabın içindeki Harvard Business Review’den derlenen 10 makalede hem kendilerini hem de şirketlerini değişime hazırlamak isteyen yöneticilerin ihtiyaçlarını karşılayacak fikirler bulunuyormuş. Bu kitabın, yönetim kademesindeki kişilerin mutlaka okuması gereken kitap olarak tavsiye edildiğini söylemeden de geçemeyeceğim.
Son olarak İstanbul Modern’in, okulların tatilde olduğu yaz döneminde 7-12 yaş grubundaki çocuklar için, sanatla dolu, eğlenceli bir program hazırladığını söylemek istiyorum. Her gün farklı bir etkinliğin düzenlendiği 7-12 Yaş Grubu İçin Yaz Sanat Atölyeleri’nde çocuklar resim, heykel, fotoğraf, animasyon, yerleştirme ve performans gibi disiplinlerin yanı sıra edebiyat ve mimarlık alanlarını da içeren uygulamalar yapıyorlarmış. Yaz tatiline giren çocuklarımıza yönelik bu atölyeye hemen başvurulması gerekir diye düşünüyorum.
Bu hafta da bitirdim mektubumu, haftaya yeniden görüşmek üzere hoşçakal diyorum.
ETİKETLER : Sayı:926

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics