Mektup 01 TEMMUZ 2013 / 08:26

Merhaba,

Geçen hafta tatil yerlerinden bahsetmiştim, bu hafta da devam etmek istiyorum izninle. Tatil zamanım geldi haklısın. Doğu Yakası’nın ve Manhattan’ın yazlığı olan Hamptons artık dünya çapında bir tatil beldesi haline geldi. Yaşlanmak üzere heybetli malikanelerine çekilmiş tutucu zenginlerin üssü Southampton, sanatçıların üssü Bridgehampton, zenginliği ve münhasırlığı ile bilinen Sagaponack, eski moda Amerikan usulü bir tatil anlayışı sergileyen anti-Hampton Sag Harbor, ünlülerin, medya, moda patronlarının ve de politikacıların sahil kenarında boy gösterdiği, yanyana yemek yediği East Hampton, kaçış isteyenlerin adresi Shelter Island, sakin, huzurlu bir balıkçı kasabası arayanların üssü Amagansett ve dünyanın her yerinden yat ve yelkenleri ile bohem burjuvalara ev sahipliği yapan Montauk. Diğer bir tatil yerimiz 150 yıl önce sadece küçük ve basit bir balıkçı kasabası olan St. Tropez, Paul Signac, Matisse, Bonnard ve Marquet gibi sanatçıların ilgisi ile 19.yy’ın sonlarına doğru fovizm ve Neo Empresyonizm’in merkezi haline geldi. 1950’lerde ise Brigitte Bardot’un ‘Ve Tanrı Kadını Yarattı’ filmi ile Avrupa’nın ilgisini üstüne çektikten sonra, son 30 yıldır tüm dünyanın yazlık parti merkezi. Gündüz plajları, akşamüstü butikleri ve kafeleri, gece de şık restoran ve kulüpleri ile St. Tropez temposu yüksek bir hedonizm merkezi. Bir kez ritmine girdikten sonra kopmak mümkün olamıyor. Sürekli kendinizi canlı, coşkulu, diri ve hatta ateşli hissediyorsunuz. Ve St Tropez’den döndüğünüzde mutlaka yeni bir dinlenme tatiline ihtiyaç oluyormuş. Bu her iki güzel merkez hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsan www.yolculukterapisi.com/hamptons veya www.yolculukterapisi.com/sttropez2013 adreslerini ziyaret etmen gerekecek.
Hepsi hikaye adlı yolcu durağını anlatmak istiyorum. Hepsi hikaye, sohbetleri, tartışmaları, konukları, yolculukları ile düşünen zihinler için merak, keşif ve etkileşim yeri. Burası felsefe, sinema, müzik, edebiyat gibi farklı disiplinlere, kavramlara, dönemlere, eserlere, deneyimlere ve hikayelere dair soru sorma platformu olarak ifade ediliyor. Etkileşimli paylaşım ve tartışma alanından daha fazla bahsetmeden www.hepsi-hikaye.com adresine gir ve tüm bu anlattıklarımı kendin gör diyorum.
Şimdi de sıradışı bir oyundan bahsedeceğim. İstanbul merkezli bir oyun stüdyosu olan Nowhere Studios’un geliştirdiği Monochroma, henüz tamamlanmadan tüm dünyada adından söz ettiriyormuş. Şimdi oyun dünyasının gözü, bu sıradışı oyunun üstündeymiş. Monochroma, küçük bir çocuğu ve onun küçük kardeşini yönettiğimiz bir puzzle - platform oyunuymuş. Tamamen siyah, beyaz ve kırmızı renklerinden oluşan oyun, oldukça karamsar ve ürkütücü bir atmosfere sahipmiş.  Hikaye örgüsü, 1950’li yılları andıran fantastik bir şehirde, bir robot fabrikasının etrafında dönüyor. Evlerinden çok uzaklaşan iki kardeş, görmemesi gereken şeylerle karşılaşıyor ve bulundukları karanlık dünyanın sır perdesini aralayacak uzun bir yolculuğa çıkıyor. Daha fazla oyunu anlatmayayım değil mi? monochromagame.com/ adresinden ayrıntıları alabilirsin.
Son olarak Türk Telekom okullarındaki öğrencilerin yarıştığı yarışmadan söz edip mektubumu bitireceğim. Türk Telekom’un Türkiye’nin birçok ilinde yaptırdığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’na hibe ettiği Türk Telekom Okulları’nın öğrencileri ankesörlü telefondan günümüze, iletişim alanında yaşanan değişimi anlatmak için yarışmışlar. Resim, şiir ve kompozisyon dallarında düzenlenen yarışma sonunda 24 öğrenci ödüllendirilmiş. Bu yarışma bu yıl dördünce kez düzenlenmiş ve 18 ilköğretim, 32 ortaöğretim okulu arasında gerçekleştirilmiş. Resim, şiir ve kompozisyon dallarında düzenlenen yarışma sonunda dereceye giren 24 öğrenciye çeşitli hediyeler verildi. Her branşta birincilere Acer Tablet Iconia W8 ve sayısal fotoğraf makinesi, ikincilere Motorola Xoom2 3G 10,1 inç tablet ve Mp3 müzik çalar, üçüncülere ve mansiyon ödülü alanlara Motorola Xoom2 hediye edilmiş. Bu ödülleri kazanan öğrencilerimizi kutluyor, haftaya yeniden görüşmek üzere hoşçakal diyorum.
ETİKETLER : Sayı:928

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics