Mektup 15 TEMMUZ 2013 / 08:30

Merhaba,

Her zaman ki gibi güzel günlerin geleceğini umut ederek mektubuma başlıyorum. Eskilerden hatırladığım açık hava sinemaları yine açılıyormuş. Geçen hafta YAP İstanbul Modern etkinlikleri kapsamında Türk fantastik sinemasından üç filmlik bir seçki izleyici ile buluşmuş. Sinema TV işbirliğiyle düzenlenecek etkinlikte İstanbul Modern’in bahçesinde kurulan geçici açık hava sinemasında her akşam farklı bir fantastik Türk filmi gösterilmiş. Meşrubatlar da şirkettenmiş. Zagor Kara Bela, Atını Seven Kovboy, Şeytan filmlerinin gösterileri Türkçe ve altyazısız olarak yapılmış. Bu gösterileri kaçırdım ama bir dahakine mutlaka açık havada film izleyip eski günleri yad etmek istiyorum.
Türkiye’nin çevrimiçi oyun şirketi Joygame, oyuncuları tarihi araştırmaya yönelten oyunu Cengiz Han 2 oyunu içerisinde bir karne etkinliği düzenlemiş. Takdir ve teşekkür belgesi alan öğrenciler karnelerinin fotoğraflarını çekerek oyun ekibine gönderip hem oyun oynayıp hem de derslerinde başarılı olduklarını göstermişler. Etkinliği 400’e yakın karne sahibinden yüzde 90’ı takdir ve yüzde 10’u teşekkür belgesi ile başvurmuş. Buradan öğrencilerimizin başarılı bir oyuncu olduğunu çıkarabilir miyiz? Tabii ki çıkarırız. Ayrıntılı bilgi istiyorsan www.shr.com.tr ve www.joygame.com adreslerini ziyaret edebilirsin.
Türkiye Beyazay Derneği İzmir Şubesi Konak Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile farklı engelli gruplarına yönelik 160 saatlik bilgisayar işletmenlik kursu sona ermiş. Öğrenciler bu kursla, word, Excel, facebook, twitter’dan e-posta göndermeyi öğrenmişler. Engellilerle ilgili sınavlarda bilgisayar işletmenliği sertifikası zorunluymuş. Buradan mezun olan engelliler işe yerleşebilirler bu sertifikalarıyla herhalde.
Nokia dünyanın çevreci şirketleri arasında yerini almış. Marka değerlendirme kurumu Interbrand 2013’ün en iyi 50 küresel yeşil markasını açıklamış. Buna göre de Nokia dünyanın en yeşil 50 markası arasında dokuzuncu sırada yer almış. Nokia’nın ürettiği telefonların tüm parçaları geri dönüştürülebilir malzemeden üretiliyormuş ve her bir model “Eco” profil barındırıyormuş. Bu profile sahip “Eco Hero” cihazlar, en yeşil ürünler olma özelliğini taşıyormuş. O nedenle bu sıralamada yerini almış Nokia. Umarım tüm şirketler çevreci şirket misyonuna sahip olur da dünyamız daha yeşil olur.
Şimdi de yeni bir kitabın duyurusunu yapacağım. Aziz Nesin’in 1955’te “Emirkulu” takma adıyla yazdığı Deniz Aslanı, Nehar Tüblek’in çizgileriyle Akbaba dergisinde yayınlanmıştı zamanında. Elli sekiz yıl sonra bu çizgi-roman özgün biçimiyle sunulmuş. Aradan geçen yıllara karşın çizimler özgün ve genç, öykü güncel ve komikmiş. Yalnızca kahkahanın peşine düşmek de mümkün, dönemin siyasal ve toplumsal arka planının izini sürmek de bu kitapla mümkünmüş. Nesin Yayıncılık’tan çıkan kitaba http://nesinyayinevi.com sitesinden bakıp sipariş edebilirsin. Aynı yayınevinden çıkan farklı kitaplar da bulabilirsin bu sitede, bilgin olsun.
Bu haftalık bu kadar haftaya yeniden yazacağım, görüşmek üzere, hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:930

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics