Mektup 12 AĞUSTOS 2013 / 08:16

Merhaba,

Ramazan bayramı tatili sonrası yazdığım için uyum sorunu yaşıyorum açıkçası. Tatil sonrası çalışmak gerçekten zorluyor beni. Bilişim Zirvesi için geri sayımın başladığını hatırlatıp, iş yoğunluğunu bir kez daha hatırlayıp, bu tatil modundan çıksam iyi olur diyerek mektubuma başlıyorum. Piyanosuyla her fırsatta Anadolu kültürüyle buluşan Tuluyhan Uğurlu bu kez Erzurum’da bir konser vermiş. 700 yıllık Yakutiye Medresesi önünde baştan sona Erzurum’u anlatan etkileyici bir görsel sunum eşliğinde vermiş bu konseri. Uğurlu, halk müziğimizin unutulmaz eserlerinin seslendirildiği bölümlerde sahneyi kaval virtüözü Murat Toraman’la paylaşmış ve Erzurum barı oynayacak ekibe de piyanosuyla eşlik etmiş. Orada olabilmeyi çok isterdim.
Buğday Derneği’nin yüzde 100 Ekolojik Pazar Projesine bir halka da Kayseri’de eklenmiş ve toplam ekolojik pazar sayısı 8 olmuş. Ürünlerin üç saat içinde tükendiği pazarın fiyatları “organik ürün pahalıdır” yargısını sona erdirmiş. Pazarın ikinci haftasında 3.5 ton ürün öğlen saatlerinde bitmiş. Bunda fiyat politikasının yanı sıra üreticilerin yerelden katılması, pazarlamanın üreticiden tüketiciye aracısız olması ve domates, patlıcan gibi çok satılan ürünlerin yerli tohumlardan üretilmiş olması en önemli sebepmiş. Umarım bu tür pazarlar ve ürünler çoğalır da ülkemiz yine eski günlerdeki gibi tarımda birinciliğe oynamaya başlar.
Şimdi çok önemli bir Ar-Ge çalışması ve bunun sonucunda çok faydalı bir üründen bahsetmek istiyorum. Selçuk Üniversitesi’nden Prof.Dr. Ahmet Levent Baş, diyabet hastalığında insülün kullanım sıklığı ve miktarını zamana bağlı olarak azaltan yüzde 100 bitkisel ‘BVT Mengüsu’ adını verdiği özel bir sıvı üretmiş. Tarım Bakanlığı’nın onayının ardından eczanelerde satışa sunulan BTV Mengüsu, hiçbir kimyasal içermiyormuş. BTV Mengüsu, 7 yıl süren laboratuvar ve denek çalışmalarında üretilmiş ve içeriğinde zeytin yaprağı, acı badem, ceviz yaprağı, termiye, karadut yaprağı, murt yaprağı, kekik, ada çayı, çemen otu ve ısırgan otu bulunuyormuş. Ürünü, diyabetliler 30 ml’lik (1 kapak) dozu akşam yatmadan önce kullanmalılarmış. Ayrıntılı bilgiye www.selcuk.edu.tr adresine girerek ya da iletisimkoordinatorlugu@selcuk.edu.tr adresine e-posta atarak ulaşabilirsin.
Son olarak spor ve sporseverlerle ilgili bir araştırmaya değinerek mektubumu bitirmek istiyorum. Sporseverlerin yüzde 64’ü sporu cep telefonundan takip ediyormuş ve futbol aşkında Avrupa’da birinci sıradaymışız. Spor medyası şirketi Perform Küresel Spor Medyası Tüketim Raporu’nda bu bilgilere yer vermiş. Rapordaki 14 ülke şunlarmış: ABD, Almanya, Avustralya, Brezilya, Büyük Britanya, Çin, Endonezya, Fransa, Hindistan, İspanya, İtalya, Japonya, Rusya ve Türkiye. Bu 14 ülkede 990 milyon sporsever varmış ve bunların 460 milyonu futbolu aktif olarak takip ediyormuş. Türkiye’de ise 22 milyon sporseverin en çok takip ettiği spor dalı yüzde 64 ile futbolmuş. Türkiye bu oranla Brezilya’nın ardından futbolun en çok takip edildiği ülke olarak ikinci sırada yer alıyormuş. Mobil cihazlardan takip edenlerin oranı da yüzde 64 ile üçüncü sıradaymışız. Dikkat çekici bir rakam da, sporseverler yüzde 35 çevrimiçi spor içeriklerini günde bir kereden fazla mutlaka kontrol ediyormuş. Daha ayrıntılı bilgi istersen şirketin www.performgroup.com adresine başvurabilirsin.
Bu haftalık bu kadar diyerek mektubumu bitiriyorum. Haftaya görüşmek üzere hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:933