Mektup 26 AĞUSTOS 2013 / 08:26

Merhaba,

Bu hafta güzel bir haberle başlamak istiyorum. Devlet Tiyatroları çoğu ilk kez sahnelenecek 150 eserle yeni sezona merhaba diyormuş. Yaklaşık 100 yeni eserin ilk kez oynanacağı oyunlara ilginin yüksek olacağını şimdiden görür gibiyim. 23 şehirde 58 sahnede perde açacak oyunlarda yerli eserlere daha fazla yer verilecekmiş. Necip Fazıl’ın ‘Para’, Hüseyin Alp Tahmaz’ın mülteci sorununu işleyen ‘Nereye’, Turan Oflazoğlu’nun ‘Kösem Sultan’, Ergun Uçucu’nun ‘Kiraz ile Mestan’, Mahur Özmen’in ‘Bir Türkan Şoray Filmi Sonrası’, Turgut Özakman’ın ‘Üç Destan’, Cem Gönen’in ‘Sinan Süleymaniye’de’, Ozan Uçar’ın ‘Selahattin (Zamanın Sultanı)’ ve Ali Berktay’ın ‘Dünyaya Atılan Çığlık’ adlı oyunları ilk defa sergilenecekmiş. .”Çiçek Prenses”, “Merhaba Hayat”, “Miyhavlar Tiyatrosu” “Horoz Adam ve Korsan” adlı çocuk oyunları da ilk kez sahnelenecekmiş. “Ramiz ile Jülide”, “Mevlana’dan ‘Aşk ve Barış Çığlığı”, “İkinci Dereceden İşsizlik Yanığı”, “Selahattin”, “Arap Abdo”, “Dünyaya Atılan Çığlık”, “Kurtuluş”, “Son Çıkan Işığı Söndürsün” adlı oyunlar da bu sezon prömiyer yapacakmış. Biletler çıktığı an hemen yerlerimizi ayırtıp biletlerimizi alıp bu güzel oyunları izlemeyi öneriyorum.
Facebook’ta güzel bir kampanya varmış. Pal oyuncakları yarışma boyunca kendi Facebook sayfalarında dünya ve Türkiye’deki eserlerin tarihi ve mimari özellikleri paylaşacakmış. Ve bunlarla ilgili sorular soracakmış. Bu sorulara doğru yanıt veren yarışmacılara da Pal 3D maketlerinden birini kazanma şansı sunacaklarmış. Hemen http://www.palsatis.com/index.php sayfasına giriş yapıp yarışmaya katıl derim.
Şimdi üzücü bir haber ve kampanya duyurusu var sırada. Beyoğlu’ndaki artan kira bedelleri nedeniyle kitapçılar, sinemalar, müzik marketler teker teker kapanıp restoran ve kafeler açılıyor. Bir kültür orada yerle bir oluyor. Birçok mekan çocukluğumuza, ilk gençliğimize dair anıları da içine hapsederek yıkıldı, yok oldu ya da el değiştirdi. Şimdi bir başkası daha, Robinson Crusoe 389, onlara eklenmek üzere geri sayıma geçmiş gibi görünüyor. Nakit sıkıntısı içinde olan kitapçı “Önce öde, sonra al” sloganıyla RobKart adını verdiği kartları satışa sunmuş. Bu kampanyaya destek olunmalı bence. Yıllarca, sağdan soldan, eşten dosttan duyup, not alıp, bir hevesle gidip sorduğumuz kitaplarla -dünyanın neresinde olursa olsun- biz bağımlıları kavuşturdukları için, onlara borçluyuz bir şekilde. Yazar Ahmet Ümit de bu kampanyaya destek vermek amacıyla imza gününü Robinson Crusoe’de yapacakmış ve imzaya gelenlere bu kampanyaya destek olun çağrısında bulunacakmış. Haydi biz de katılalım bu kampanyaya.
İzmir Aliağa Emek ve Barış Şenliği düzenliyormuş. 30 Ağustos-1 Eylül tarihinde gerçekleşecek 23. kez düzenlenen şenlikte birçok aydın ve sanatçı fikirlerini bu kapsamda aktaracaklarmış. Üç gün sürecek şenliklerde gerçekleşecek panellerin gündemini Gezi Parkı eylemleri oluşturacakmış. Uğur Dündar ve Atilla Sertel’de bir panelde medya ve demokrasi ilişkisini irdeleyecekmiş. Bu şenliğe umarım büyük katılım olur.
Son olarak hayatımızı kolaylaştıracak ve kitaplarımızı koruyacak kitap kaplama makinesinden bahsedeceğim. Ofis Platin bu kaplama hizmetini Türkiye’nin 40 şehrine yaymayı hedefliyormuş. Kitap kaplama konusunda ve nerelerde kaplama yapılabileceği konusunda bilgi almak üzere www.kitapkaplama.com adresini ziyaret etmen gerekecek.
Şimdiden 30 Ağustos Zafer Bayramını kutlar, herkesin bu bayramı idrak etmesini dileyerek mektubuma son veriyorum. Görüşmek üzere, hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:935

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics