Mektup 18 NİSAN 2010 / 18:00

Merhaba,mektup2

mektup4Bugünlerde sağlık ile ilgili sorunlarla uğraşıyorum o nedenle mektubuma bu konuda bir bilgilendirme ile başlamak istiyorum. Mayo Clinic, IBM’in işbirliğiyle ABD’de en yaygın ölüm nedenlerinden biri olan beyin anevrizmasının erken teşhis edilmesine olanak sağlayan bir yöntem geliştirmiş. Kurulan Tıbbi Görüntüleme Bilişim İnovasyon Merkezi, binlerce hastaya ait 15 milyondan fazla görüntüyü inceleyerek hastaların hayatını kurtarmaya başlamış. Gerçi tüm anevrizmalar ölümle sonuçlanıyor ama bu şekilde erken teşhisi mümkün olursa ölümler de azalır diye düşünüyorum. Mayo Clinic yetkilileri, gelecekte aynı yaklaşımın kanser ya da vücudun diğer kısımlarındaki damar anormalliklerinin tespiti gibi radyolojik teşhis testlerinde de kullanılabileceğini tahmin ettiklerini belirtiyorlar. Eskiler ne derler bilirsin, sağlığın kıymetini bilmek lazım.
Mektubuma iPhone’daki bazı yeni uygulamaları aktararak devam edeyim istersen. İstanbul Modern’in iPhone uyumlu web sitesi yayına başlamış. Artık bizim gibi sanatseverler iPhone cep telefonlarıyla ve  iPod touch’larıyla İstanbul Modern’de gerçekleşen sergi, fotoğraf, video, sinema, söyleşi ve eğitim etkinliklerinden anında haberdar olabileceğiz. Siteye ulaşmak istersen, iPhone’dan iphone.istanbulmodern.org adresine girip, sayfayı yükleyebilirsin. iPhone’da bir uygulama da www.istanbul.com’dan. Bu uygulama ile bizler güzel İstanbulumuzun eğlence, yeme-içme, kültür-sanat hayatına dair güncel bilgilere sahip olmanın yanı sıra çevrimiçi harita gibi kolaylıklardan da anında faydalanabilecekmişiz. iPhone’a dair uygulamalar ne kadar çoğaldı değil mi?
Her yıl iple çektiğim İstanbul Film Festivali dopdolu içeriğiyle sona erdi. Çok sayıda iyi filmle gelen festivalin gündüz bilet fiyatlarının 3,5 lira olduğunu duyar duymaz Atlas Sineması’na koştum. Bilet kuyruklarında beklediğim dakikalardan sonra içerik kitabını elime aldığımda festivalin bu yıl da çok iddialı olduğu gördüm. Pek çok bağımsız filmin yer aldığı programda çok konuşulan ödül almış onlarca filme rastlamak da mümkündü. Birkaçını seyrettim keyifle. Kısacası baharı müjdeleyen film festivaline yoğun ilgi bu yıl da beni şaşırtmadı.
Bir dostumun önerdiği siteden bahsedeceğim sana. Okey oyunu ile başlayan bu site şu anda bir sosyal medya haline gelmiş. Siteye girdiğimde şaşırmadım desem yalan olur. Sitenin öyküsünü kısaca aktarmak istiyorum. Bilgisayar eğitmeni İhsan Karagülle’nin tayini Hakkari’ye çıkmış zamanın birinde. Kendisinin ilk işi yeni göreceği bu kent ile ilgili internetten araştırma yapmak olmuş. Ancak beklediği gibi olmamış ve popüler arama motorlarının Hakkari ile ilgili veritabanı, “teröre”, çatışmaya ve trajedilere işaret ediyormuş. Ne tarih, ne kültür ne de doğal güzelliklere dair tek maddeye rastlayamamış. Gördükleri karşısında gitmemeyi düşündüyse de idealleri daha ikna edici olmuş. Kente ayak bastığında sanal ortamın, bakir güzelliğiyle nefes kesen Hakkari’ye haksızlık ettiğini anlamış. İlk iş olarak bir alan adı satın alıp hakkarim.net adlı internet sitesini kurmuş ve 101 oyununu keşfetmiş. Gerisini öğrenmek istiyorsan siteyi takip etmen gerekiyor. Bu hafta yine çok şey paylaştım seninle, paylaşmaya da devam edeceğim.
Haftaya görüşürüz, hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:767

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics