Mektup 02 OCAK 2016 / 15:53

MS konusunda farkındalık

Yılın ilk haftasından merhaba,
 
2016’ya sevindirici bir haberle başlıyorum: Caretta caretta’ları koruma çabaları sonuç vermeye başlamış. Dünyada iri başlı deniz kaplumbağalarının sayısı artıyormuş. WWF-Türkiye yine de vurgulamadan geçmiyor: Caretta caretta ve yaşam alanlarına yönelik tehditlerin hepsi henüz ortadan kaldırılmadı. Yani yapacak daha çok iş var.  Bu arada WWF-Türkiye’nin nesli tehlike altındaki türlerin korunması için yürüttüğü evlat edinme kampanyası ile yeni yılda anlamlı bir hediye verenlere teşekkürü borç bilirim. Bireysel evlat edinme işlemleri için http://destek.wwf.org.tr adresi de her daim emrinde. 
Çevresel bilgilere devam ediyorum. İstanbullines, 2013’te açtığı Eskihisar-Tavşanlı (Yalova) hattında Marmara Denizi’ndeki Eskihisar-Tavşanlı ve Ambarlı bandırma hatlarıyla yıl boyunca 1.9 milyon araç taşımış ve ana maliyet kalemi olan yakıttan araçlara yaptırdığı bu tasarruf ile toplam 87 milyon TL’yi ekonomiye kazandırmış. Denizyolu taşımacılığı karayoluna oluşturduğu alternatif ve hızlı çözümlerle malum, karabasan İstanbul trafiğini rahatlattı ve dilerim bu ilgi devamı eder. Çünkü az buz değil, İstanbullines’ın sadece Eskihisar-Tavşanlı hattında taşıdığı araçların Körfez’den karayolunu dolaşmaları halinde atmosfere salacakları karbon miktarını dengelemek için her yıl 360 bin ağaçlık yetişkin bir ormanın oksijien üretmesi gerekiyor. Yitirilenin yerine yenisi olmayan bir ortamda bu gerçekten önemli bir tasarruf.
Şimdi sıra çevresel giyilebilirlerde…Casio, dünyadaki 6 istasyondan gönderilen radyo dalgalarını ve GPS sinyallerini algılayarak zamanı ayarlamaya yarayan ilk komple metal hibrit zaman ölçümleme sistemini Oceanus OCW-G1000 modeline uyarlamış. 7 saniyede konumunu dikkate alan bu modeller 2 farklı konuma ait saat bilgisini ekrana taşıyabiliyor, güneş enerjisi ile şarj olabiliyor.
Capital Dergisi tarafından yapılan araştırma kapsamında iş dünyasını temsilen 700’ün üzerinde şirketten bin 602 yöneticiye ulaşılmış. 3 ay boyunca saha çalışması süren araştırmada sektörlerin en beğenilen şirketleri sadece ilgili sektörün temsilcilerinin yanıtları ile belirlenmiş. Ankete katılan yöneticilerden, sektörünün en beğenilen şirketini belirtirken “kendi şirketi dışında” yanıt verilmesi istenmiş ve gelen yanıtlarla GittiGidiyor, e-ticaret kategorisinde birinciliği almış. Capital Dergisi tarafından ‘En beğenilen e-ticaret sitesi’ ödülü, senin için de yeni bir alışveriş fırsatı olur sanırım.
Bir başarı hikayesi daha… Hem de küresele yayılmış haliyle… Akıllı devriye ekin Patrol, Gulf Traffic Dubai Fuarı’nda katılımcıların ilgi odağı olmuş. Hem de Lamborgihini üzerinde tanıtılan ekin Patrol, hem seyir hem de park halindeki araçların plakasını hızını okumadaki başarı oranı ile öne çıkmış.
Bu arada, İTÜ ARI Teknokent bünyesinde 2012 yılında faaliyete geçen ve bugüne kadar girişimcilere 7 milyon TL’yi aşan destek sağlayan girişimcilik destek projelesi İTÜ Çekirdek’te 2016 yılı başvuruları da başlamış. Başvurular “Genel Kategori”, “Bulut Bilişim Kategorisi” ve “Otomotiv Teknolojileri Kategorisi” olmak üzere üç farklı alanda yapılabiliyor. Son tarih 15 Ocak ve adres http://www.itucekirdek.com/
Hazır yarışmalar ve başvuru tarihlerinden bahetmişken, MIXX Awards Türkiye’yi atlamak olmaz. 42 ülkede faaliyet gösteren Interactive Advertising Bureau’nun Türkiye merkezi IAB Türkiye tarafından 6’ıncı kez düzenleyeceği MIXX Awards Türkiye için başvurular başlamış. Bu yılki reklam teması “Önce Dijital” olan MIXX Awards’un Lider Destekçisi Sahibinden.com, Başarı Destekçisi ise MedyaNet. Ajans ve reklamverenlerin 8 Ocak’a kadar başvuru yapabileceği MIXX Awards Türkiye’de ödül töreni 24 Şubat’ta. Detaylar ise www.mixxawards-tr.org adresinde.
Bu sefer ödül zamanı… Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile A.T. Kearney işbirliğinde gerçekleştirilen ve Türkiye’nin önde gelen inovasyon geliştirme platformlarından biri olan İnovaLİG 2015 Ödülleri sahiplerini bulmuş. 488 firmanın başvurduğu İnovaLİG 2015’te, ödüle layık görülen tek akaryakıt şirketi Shell & Turcas, “İnovasyon Yaşam Döngüsü ve Süreçleri” kategorisinde ödül alan ilk üç şirketten biri olmuş.
Sona eren yılda, önemli bir projeye de nokta konuldu: MS (Multipl Skleroz) hastalığına dikkat çekmek ve MS’li bireylere yol arkadaşlığı yapmak üzere Novartis’in, Türkiye MS Derneği işbirliğiyle 2014 yılının Mart ayında hayata geçirdiği, toplam 15 ilde yaklaşık 8 bin 500 kişiye ulaşan “GülüMSeten Turne” projesi. Dolunay Soysert, Özgür Ozan ve Ferdi Akarnur’un sergilediği eğlenceli skeçlerin yanında uzman görüşleriyle izleyicileri bilgilendiren etkinlikte son durak Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalından Prof. Dr. Münife Neyal ve Doç. Dr. Aylin Akçalı’nın ev sahipliğinde Gaziantep olmuş. Farkındalık oluşturmak adına bu önemli adımda herkesin emeğine sağlık.
Bu hafta 2015 yılının en iyi kitaplarını sunuyorum. Dünya Kitap Dergisi’nin gelenekselleşen ödülleri 23’üncü kez sahiplerini bulmuş. Ödüller bu sefer Ahmet Büke, Yasemin Aydın, Alakarga Sanat Yayınları, Sennur Sezer, Gülce Başer, Sevil Atasoy, Meri Çevik Simyonidis ve Marianna Yerasimos’a gitmiş. Detayları ve kitapları edinmek boynumuzun borcu…
Yılın ilk mektubuna burada nokta koyuyorum, keyifli içerikle haftaya buluşmak dileğiyle,
 
 
 
ETİKETLER : 1053

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics