Mektup 02 KASIM 2015 / 07:40

Mülteciler için önemli işbirliği

Sakinleşmesini beklediğimiz bir siyasi gündemle merhaba diyorum sana,
 
Siyasetin değil insan hayatının öne çıkacağı günleri görürüz umarım. Çünkü 2014 zordu, ama 2015 bu belirttiğim konuda kırıklarla dolu karnemizi iyice berbat bir görünüme kavuşturdu. Dilerim, siyaset şuur ve vicdan kazanır, biz de tanımadığımız insanların başına gelenler yüzünden üzülmeyiz daha fazla.
Her türlü gündemi her şeye rağmen takip etmemizi sağlayan Twitter, yeni ve güzel bir çalışmaya imza atıyor. Artık Twitter’da anket oluşturulabilecek, böylece aboneler her konuda öneride ve fikir alışverişinde bulunabilecek. Mobilden ve masaüstünden denesek fena olmaz.
Bu sosyal medya haberini, kahve ve teknoloji ile bütünleştirmek de anca benden beklenir. Arçelik, geleneksel lezzet ve farklı aromalarda kaliteli Türk kahveleri üreten Selamlique ile işbirliği yapmış. Selamlique markasının deneyimi ile Arçelik’in Ar-Ge gücü Arçelik/Selamlique Kapsüllü Türk Kahvesi Makinesi’nde buluşacakmış. Böylece tek tuş ile geleneksel Türk kahvesi saniyeler içinde hazır olacak. Makine yakında Arçelik bayilerinde ve Selamlique mağazalarında tüketicilerle buluşacakmış, takip edelim, orta şekerliyi bir de böyle deneyelim.
‘Yarının teknoloji liderlerini geleceğe hazırlama’ hedefiyle 110’dan fazla ülkede uygulanan Microsoft Student Partner programının 2015-2016 eğitim dönemi Türkiye’de başlamış. 14 farklı şehirden 34 üniversitenin öğrencilerinin yer aldığı program öncesi Microsoft Türkiye yetkilileri ile Microsoft Türkiye’nin genel merkezinde bir araya gelen öğrenciler, program boyunca alacakları eğitimler hakkında bilgi edinmişler. Öğrencilerin teknoloji ve iletişim becerilerini artırmanın yanı sıra kariyer hayatlarında yeni fırsatlar yakalamalarını sağlayan programda MSP’ler, Microsoft teknolojileri konusunda detaylı bilgi ediniyor ve etkinlikler, hackathon’lar, kamplar ve atölyeler de cabası.
Gelelim çevre gündemine… Bilkom, geçtiğimiz yıl kutladığı 30’ncu yılı anısına ve tüm paydaşları adına İzmir Urla’da hatıra ormanı oluşturmuş, Kadıovacık mevkinde “Bilkom 30. Yıl Hatıra Ormanı” açılmış. Bilkom, sene sonunda dikilmiş fidan sayısını ilk etapta 10 bin ve iki yıl içinde 20 bine çıkararak orman alanlarının genişletilmesi için TEMA desteğine devam edecekmiş. #topraklarimizikoruyoruz Twitter hesabında yapılanları takip edebilirsin.
Bu arada, IBM, güneş enerjisi ile çalışan otomobillerin daha verimli hale gelmesini hedefliyor. Orta Avustralya'da Bridgestone World Solar Challenge Yarışı’nda Michigan Üniversitesi ekibinin güneş enerjisiyle çalışan otomobilinde IBM Araştırma Birimi tarafından geliştirilen güneş enerjisi tahmin teknolojisi kullanılıyormuş. Otomobil yalnızca güneş enerjisiyle çalıştığından daha doğru tahminlerle, öğrencilerin daha verimli bir sürüş için neyin gerekli olduğuna karar vermelerine yardımcı olmayı hedefliyormuş.
Gelelim ödüllere… Workattack tarafından Acer için gerçekleştirilen ‘Hayatımın Macerası’ kampanyası, 13. Altın Örümcek Web Ödülleri’nde “Yılın En İyi Sosyal Medya Kampanyası” ve “Halkın Favorisi Ödülü”nü almış. Hayatiminmacerasi.com adresini ziyaret eden kullanıcılar, kendilerine sıra dışı bir macera seçmiş ve Facebook hesabı üzerinden maceralarını sanal olarak yaşamışlar. Kampanyaya katılanlar, seçtikleri maceranın bulunduğu yerde, istedikleri arkadaşlarıyla check-in olup, kendi gözlerinden çekilmiş gibi gözüken bir fotoğraf albümü paylaşmışlar. Bu sırada, hikayeleriyle ilham veren 4 ismin videoları kullanıcıları mikrositeye davet etmiş.
Uluslararası Tasarım Birliği tarafından tanınan dört ödülden biri olan, bu yıl 3 bin 600 başvuru yapılan ve Japonya Tasarım Destek Enstitüsü tarafından verilen İyi Tasarım Ödülleri’nde de (Good Design Awards) Asus’un akıllı saat, dizüstü, tablet ve aksesuarlardan oluşan 13 ürününe ödül verilmiş. Kendini tamir özelliğiyle bina yalıtımında “mucize ürün” olarak tanımlanan “flexobit”in üreticisi Hollandalı Bitufa firması, distribütörleri arasında en büyük iş hacmine ulaşan Türkiye distribütörü Canpa’ya da ödül vermiş. İnşaat sektöründe bütünsel çevrecilik adına önemli parçalar bunlar, ne dersin…
Haftanın finalini, özellikle gelişmiş ülkelerin yeni fark edip yüzleştiği mülteci krizi ile yapıyorum. SAP ve ünlü müzik grubu Imagine Dragons mülteciler için güçlerini One4 Projesi için birleştirmiş. Imagine Dragons’un sadece iTunes üzerinden satışa sunulan “I Was Me” şarkısının tüm geliri Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne (UNHCR) bağışlanacakmış. SAP de ilk 5 milyon indirme işleminin her biri için kuruluşa 10 sent bağışta bulunacağını açıklamış. One4 Projesi hakkında bilgi veren Imagine Dragons solisti Dan Reynolds, “Mültecilerin yaşadıkları, acilen müdahale edilmesi gereken bir konu ve biz de fark yaratabilmek amacıyla SAP ve Apple ile ortak bir çalışma yürütüyoruz” demiş. Proje hakkında detaylı bilgi için SAP.com adresinde One4 Projesi sayfasına bakabilirsin. Bu arada destekçiler, “I Was Me” şarkısını iTunes’dan indirmenin yanı sıra, ilgili fotoğrafları da #one4 etiketiyle Twitter, Facebook ve Instagram’daki One4 Projesi sayfalarında paylaşarak kampanyaya ayrıca destek olabilecekmiş. Takip edelim, etrafı bilgilendirelim.
 
Bu hafta da bu kadar, dirlik düzen içinde haftaya görüşelim,
 
 
ETİKETLER : 1044

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics