Mektup 20 NİSAN 2015 / 10:28

Nihayet kavuştuğumuz bahardan merhaba,

Bu hafta önceliğim, bir yarışma başvuru süresinin uzatılması. Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) "VII. Ekonomi Basını Başarı Ödülleri" yarışmasına başvuru süresi yoğun talep üzerine 30 Nisan saat 17.00’a kadar uzatılmış. Vodafone Türkiye’nin ana sponsorluğunda, CVK Park Bosphorus Hotel desteğiyle düzenlenen ödüllerde süreci takip edelim.

Bu hafta seninle paylaşacağım çok güzel ödül haberleri var. Farklı sektörlerde farklı şirketlerin yerelde ve küreselde elde ettikleri başarıların katlanarak devamı dileğiyle diyor, açılışı DenizBank ile yapıyorum. 2014 yılında BAI Bankacılık İnovasyonu Ödülleri’nde “Dünyanın En İnovatif Bankası” seçilen DenizBank'ın yenilikçi ödeme sistemi uygulaması fastPay, Merchant Payment Ecosystem Awards (Üye İşyeri Ödeme Ekosistem Ödülleri) yarışmasında “Mobil Ödeme” kategorisinde birincilik ödülünün sahibi olmuş. Devam edelim: Türkiye’nin en yaygın teknoloji dağıtıcısı Arena, HP tarafından, "2014 Yılı; En Yüksek Ciro Gerçekleştiren Distribütör ve En Yaygın Distribütör" ödüllerine layık görülmüş.

Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 30’unu gerçekleştiren altı birliği bünyesinde barındıran ve 2014 yılında 43,6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) bu başarıya imza atan yıldız şirketlerini ödüllendirmiş. İMMİB 2014 Türkiye geneli ihracat liderleri ise Vestel, Arçelik ve Habaş olarak sıralanmış.

Genesys tarafından her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen ve dünya genelinde en iyi sekiz partner ile Genesys üst yönetimini San Fransisco’da buluşturan toplantıda iş ortakları arasında yer alan SİSTAŞ, Genesys üst düzey yetkilileri tarafından özel ödüle layık bulunmuş. Bu yıl toplantının ana teması “Çağrı Merkezi ve Müşteri Deneyimi Alanlarındaki Global Gelişmeler ile Yenilikler” olurken, Türkiye ve Ortadoğu bölgesinde tek Gold Partner olan SİSTAŞ da çözümlerini katılımcılara sunmuş.

Bu arada, uluslararası bilişim profesyonellerini ağırlayan IDC Türkiye CIO Zirvesi 2015’te TAV Havalimanları Holding CIO’su ve TAV Bilişim Hizmetleri Genel Müdürü Binnur Güleryüz Onaran “Türkiye’nin En İyi CIO’su” seçilmiş. Bu kadar da değil… TAV Bilişim Suudi Arabistan’ın Medine Havalimanı bilişim sistemlerine yönelik projesiyle “En İyi IT Yönetim Projesi” ve  “En İyi Değişim Yönetimi Projesi” kategorilerinde de ödüllendirilmiş. Türkiye ve bayan BT yöneticilerinin başarısının gurur veren buluşması…

Sıra Ege’nin incisi İzmir’de.İzmir Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yapılan ve İzmir Kalkınma Ajansı'nın (İZKA) desteğiyle gerçekleştirilen “Minik Adımlarla Kültürel Mirasımıza Yolculuk” projesi hayata geçmiş. Toplam maliyeti 411 bin TL olan ve 370 bin TL'lik kısmı İZKA tarafından sağlanan projede, okullaşma oranı düşük ve erken çocukluk çağ nüfusu yüksek olan bölgelerdeki okul öncesi çağdaki 4 – 6 yaş aralığındaki bin 130 çocuk müze eğitimi almış. Projede engelli çocuklar da unutulmamış. İzmir Büyükşehir Belediyesi İZELMAN'a bağlı anaokullarının da çalışmalara katıldığı projede, hazırlanan eğitim modülü ile çocukların müze eğitimini sürdürmesi gündemde. Geleceği şekillendirmek için önce geçmişi bilmek gerekir madem, bu konuda en güzel eğitim yöntemi de bu olsa gerek.

Eğitim başlığını bir ödülle buluşturacağım şimdi. Daha doğrusu eğitim sektörünün ihtiyaçları için özgün ve özel bir tasarım ve ödülü. Koleksiyon markası, yenilikçi seminer sandalyesi Cantata’yla, bu sene toplam 56 ülkeden 5 bin farklı tasarımın başvuru yaptığı Red-Dot Tasarım Ödülleri’nde onur ödülüne layık bulunmuş. Mimar Faruk Malhan’ın hem sağ hem de sol elini kullananlara kolaylıkla uyum sağlayan geometrik çözümü Cantata seminer sandalyesi derslik sandalyelerine yaratıcı bir yaklaşım getirdiği gibi, Red-Dot Tasarım Ödülü’ne de layık bulunmuş. Her konuda standartları aşmak başarı getirir derken, boşuna değil bu sözlerimiz.

Tasarım dedik madem, finali de bu konuda yapayım. Dünya çapında 200 binin üzerinde mimarın üye olduğu, mimarlar ve tedarikçiler için küresel bir profesyoneller ağı olan ArchiWorld, geleceğin başarılı mimarlarını ortaya çıkarmak, genç mimarların tasarım ve projelerini paylaşmasını sağlamak için iki yılda bir Archi-World Academy Awards isimli bir yarışma düzenliyor. Yarışmada, bu yıl dünyanın dört bir yanından bin 400’ün üzerinde mimarlık öğrencisi geleceğin mimarisine dair vizyonlarını paylaşmış. Ama yarışmaya Türkiye’den katılan ODTÜ Mimarlık Fakültesi öğrencileri Kutay Biberoğlu ve Burak İlhan, Autodesk teknolojilerini kullanarak geleceğin mezarlık konseptini yarattıkları “NecroTurris” projeleriyle bu bin 400 kişiyi geride bırakmış, ‘dünya çapında ünlü mimarların yanında staj’ ödülüne layık görülen 12 ekip arasında yer almış. Daha doğrusu, dünyaca ünlü 12 mimardan oluşan jüride, her jüri üyesi kendi projesini seçerken, bu 12 projenin sahipleri de, projeyi seçen mimarın yanında 6 ay staj olanağı kazandı. Ekibi temsilen Kutay Biberoğlu önümüzdeki aylarda dünyaca ünlü mimar Fernando Romero’nun yanında 6 ay staj yapacakmış.

Gelelim NecroTurris Projesine. ‘Necro’ Latincede ‘ölü’, ‘Turris’ ise ‘kule’ demek. Ekip eski dönemdeki Necropolis’lerden esinlenerek, yatay yerine dikey yapılar öngördüğü için projeye bu adı vermiş. Dünya nüfusunun artışına paralel ölüm oranlarının artmasından, insanoğlunun ego ve ölümsüzlük hırsından, toplumlardaki ekonomik eşitsizliklerden yola çıkarak, geleceğin mezarlıklarının gelişen kentsel dokuya uyumlu üç boyutlu yapılar olarak yeniden tasarlanacağı öngörüsüne dayanıyor proje.

Bu haftalık da bu kadar olsun, detaylar haftaya kalsın,

 
ETİKETLER : 1018

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics