Mektup 03 ARALIK 2016 / 09:00

Ödüller gurur kaynağımız

Bilişim Zirvemiz sonrası yeni bir haftadan merhaba,
 
Bu yılın da sonlarına geldik. Twitter da 2016’nın markalar açısından en başarılı kampanyalarından öne çıkanları paylaşmış. TEB’in #KadınPatronlar, Nestlé’den #XpressleTrampa, Coca-Cola’nın #HaydiMilliTakim, Head&Shoulders’tan #KazanmakKafadaBaşlar bu yılın yaratıcılıkları ile öne çıkan kampanyaları olmuş. Yenilikleri 2017’de paylaşmak dileğiyle. 
Bu arada, 15 yılı aşkın deneyimiyle dünyanın ilk dijital pazarlama servis sağlayıcıları arasında yer alan Related Digital Group, yine küresel rekabet gücünü artıracak bir atılıma imza atmış, grup çatısı altında birleştirdiği 5 markası ile kurumsal yapılanma gerçekleştirmiş ve SaaS hizmeti sunan markalarının ürün ve hizmetlerini Related Marketing Cloud Platformu altında entegre etmiş. Bu kadar da değil… Bu platform ile sektöre yeni bir yaklaşım kazandıran grup, uluslararası pazardaki varlığını güçlendirmek üzere Londra’da bir ofis de kurmuş. 
Türkiye’nin önde gelen dış kaynak CRM ve çağrı merkezi hizmet sağlayıcısı Teleperformance Türkiye ise çalışanlarından oluşan koşu takımıyla TEMA Vakfı’na destek sağlamış. 38. Vodafone İstanbul Maratonu’nda Adım Adım organizasyonu ile 8’inci kez 10 km. koşan Teleperformance Türkiye koşu takımı, topladığı bağışlarla 5 bin çocuğa doğa eğitimi ve 10 bin fidan hedefiyle oluşturulan ”Ağaç Kardeşliği” projesini desteklemiş. Kurumsal sosyal sorumluluk adına her kurumdan benzer adımları görebilmek dileğiyle…
Bu örnek adıma ek olarak, bu hafta seninle paylaşacağım birçok ödül haberim var. Açılışı da ODTÜ TEKNOKENT ile yapıyorum. Çünkü Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2011 yılından bu yana gerçekleştirilen “Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi” sıralamasında birinci olan ODTÜ TEKNOKENT, üst üste 5’inci kez “En İyi Teknoloji Geliştirme Bölgesi” unvanına bir kez daha sahip olmuş.
Sıra geleceğin parlak zihinli üniversitelilerinde… Teknolojiyi, matematiği, bilimi ve mühendisliği barındıran programları öğrencilere sunarak, bu alanlarda çözüm üretici bireyler olarak yetiştirmeyi planlayan “First Robotics Competition” 19-21 Kasım tarihlerinde Ülker Sports Arena’da gerçekleşti. Bahçeşehir Okulları’nın 6 robot takımı yarışmada yer aldı. Bu ekipler 2017 Mart’ında ülkemizi Amerika’da temsil edecek ve dilerim yine gurur veren haberleri seninle bu sayfalarda paylaşacağım.
Türkiye’de bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Avrupa Bulut Ödülleri töreni bilişim sektörünün lider şirketlerinden NGN’in co-sponsorluğunda gerçekleşti. Bulut bilişim sektöründeki başarılı çalışmaları ön plana çıkarmayı amaçlayan Avrupa Bulut Ödülleri beş kategoride veriliyor. Avrupa’daki en büyük ve en prestijli bulut bilişim ödülü Avrupa Euro Cloud’un Türkiye temsilcisi olarak faaliyet gösteren Avrupa Bulut Ödülleri’nde Verifone Türkiye, En İyi Bulut Bilişim Dönüşüm Metotları Kategori Birincisi ve En İyi Bulut Bilişim Dönüşüm Metotları Avrupa Kategori İkincisi olmaya hak kazanmış. Bulutistan da Euro Cloud tarafından düzenlenen Avrupa Bulut Ödülleri’nde “Yılın Startup Servis Sağlayıcısı” kategorisinde ödüle layık görüldü. Bulutistan bu kez Avrupa'nın en prestijli bulut bilişim ödülü Euro Cloud Awards için mücadele verecek. Gale Press ise EuroCloud Türkiye 2016’da En İyi Bulut Bilişim Dönüşüm Methodları kategorisinde ikinci, Sektörel Çözümler Alanında En İyi Bulut Bilişim Hizmeti kategorisinde ise üçüncü olarak iki ödül birden kazanmış.
TeknoSA, 2015 yılının son çeyreğinde hayata geçirdiği ‘Bağlantılı Mağaza’ projesi ile bilişim alanındaki yenilikçi çalışmalara verilen IDC CIO Ödülleri’nde “Müşteri Deneyimi Kategorisi”nde birincilik ödülünü aldı. Türk Telekom’un kurumsal sosyal sorumluluk projelerinden İnternetle Hayat Kolay Projesi ise küresel arenadaki başarılarına bir yenisini eklemiş. Proje, halkla ilişkiler sektörünün önde gelen ödüllerinden biri olan PR Daily’s 2016 Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri’nde (CSR Awards) ‘Yılın En iyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Kampanyası’ kategorisinde büyük ödülün sahibi olmuş. Hatırlatayım, Türk Telekom’un Habitat Derneği ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliği ile hayata geçirdiği “İnternetle Hayat Kolay” projesi; internetin sunduğu fırsatları yeterince tanımayan ve bunlardan faydalanamayan kişilerin internet ile tanışmalarına öncülük etmeyi hedefliyor. Kalkınmada öncelikli illerde yaşayan öncelikli 35 yaş üstü kadınları dijital dünya ile tanıştırmayı hedefleyen proje ile iki yılda az değil, 16 binden fazla kişi internet okuryazarlığı eğitim almış. 250 gönüllü eğitmen ile kalkınmada öncelikli 50 ilde yürütülen proje ile katılımcılara internetin güvenli kullanımı, e-posta kullanımı, e-devlet uygulamaları, görüntülü haberleşme, online bankacılık ve sosyal medyanın bilinçli kullanımı konularında eğitim veriliyor.
Cardtek CEO’su Ayşe Nil Sarıgöllü ise şirketin yüksek performansındaki rolüyle, dünyanın en başarılı kadın liderlerini seçen 13. Stevie Awards for Women in Business’ta Silver Stevie ile ödüllendirilmiş. Kadın yöneticilerimizin bu gibi başarılarını daha da fazla görebiliriz umarım. Presstagram, InstaFlip, PhotoToy, SocialMat, SocialBreak, WalkinAd, FlyinAd, Chargee ve Solar Chargee sosyal medya tabanlı ürünleriyle gerek küresel gerekse yerli markalar tarafından tercih edilen, StartersHub'ın da yatırımcısı olduğu girişim Visionteractive ise 15-16 Kasım tarihlerinde TİM tarafından Grand Tarabya İstanbul’da düzenlenen 2016 İhracat Zirvesi kapsamında “Türkiye’nin En Genç ve En Başarılı İhracatçısı” seçilmiş.
Bu kadar ödülden sonra finali bir kitapla yapayım. İstanbul Kültür Üniversitesi Yayınevi, Warwick Üniversitesi’nden siyaset bilimci Doç. Dr. Timothy J. Sinclair’in ‘Küresel Yönetişim’ isimli kitabını H. Hande Orhon Özdağ’ın çevirisiyle Türkçeye kazandırmış.  Kitabında Doç. Dr. Timothy J. Sinclair, “yönetim” ve “yönetişim” kavramlarının kuramsal ve uygulama boyutunda ne ifade ettiğinden yola çıkarak “küresel yönetişim”i mercek altına alıyor. Doç. Dr. Sinclair, çalışmasında küresel sorunların çözüm süreçlerinin “yönetişim”ine katılacak aktörler ışığında, devletlerarası veya hükümetlerarası kişi ve kurumlar kadar hükümet dışı aktörlerin rollerini de incelemesine katıyor. Edinip okumak gerekir.
 
Bu hafta da bu kadar olsun, yine zengin bir gündemle buluşmak dileğiyle, 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics