Mektup 12 HAZİRAN 2016 / 11:45

Ödüller, motivasyon kaynağı

Yeni bir haftadan merhaba sana,
 
Acı bir gerçekle bu haftaki mektubuma başlıyorum: Yetersiz uyuma kilo aldırıyor. Yetersiz uykunun vücut üzerinde birçok farklı etki yarattığını, bunların da kilo almaya neden olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Demir’in verdiği bilgilere göre, uykusuzluk gibi vücutta stres yaratan durumlarda kortizol hormonu seviyesinin yükselerek iştahın artması, uykusuzluğun bir başka olumsuz etkisi. Az uyumak, vücuttaki hormonal dengeyi bozarak sürekli yemek yemeye iterken, obeziteye kapıları açıyormuş. İşte bu yüzden uyku, daha büyük dertlere karşı bir ilaçtır J
Sağlık bilgilerine devam edeyim. Malum, Alzheimer pek çok kayıp vakasını beraberinde getiriyor. İki Türk mühendis Barış Dur ve Haluk Gökçe’nin geliştirdiği Alzigo GPS’li takip sistemi ise kayıp vakalarında Alzheimer hastaları ve yakınları için resmen umut. Bu sistem Alzheimerlı kişinin yerini belirlemeye ve onunla konuşabilmeye imkan veriyormuş. Yerim dar, detayları www.alzigo.com sitesinden alabilirsin.
Yine bir acı gerçek, ama teknolojik olanı… Kaspersky Lab’in yaptığı bir psikoloji deneyinde; akıllı telefon kullanıcıların 3’te 1’i telefonlarını arkadaşlarına tercih ettiğini belirtmiş. Deneyde katılımcılardan hayatlarındaki kişi ve nesneleri önem sırasına koymaları istenmiş. Sonuçlar, katılımcıların yüzde 37’sinin akıllı telefonlarını en yakın arkadaşlarına eşit ya da onlardan daha üstün tutmaya meyilli olduğunu göstermiş.
Neyse, bu realiteler sonrası sıra hayatımızın ayrılmaz parçası hayvanlarda… VetMapp uygulaması, kullanıcıya en yakın veteriner klinikleri ve barınakları göstererek evlerde beslenen ve sokaklarda yaşayan yardıma muhtaç dostlarımızın tedavi görmesine yardımcı oluyormuş. Hele de ani ve geceleri yaşanan olaylarda veteriner bulmakta zorlanan hayvanseverler VetMapp’i kullanarak en yakınlarındaki açık veterinere erişiyormuş. Budur…
Etkin girişimcileri destekleyen Endeavor, 64. Uluslararası Seçim Paneli’ni Madrid’de düzenledi. Uluslararası Seçim Paneli için 21 ülkeden 36 girişimci şirket ve 36 panelistin katıldığı panelde Evam ve Gram Games şirketleri Endeavor Girişimci Şirketi ünvanına kavuşmuş. Bu gibi küresel başarılarımız devam etsin…
Şimdi sıra çevrede. WWF-Türkiye, Kaş için hazırlanan yeni Çevre Düzeni Planı’na karşı imza kampanyası başlatmış. Kampanya, Kaş’ın doğa turizmine adanmış, yerel ekonomiyi ve yöre insanını kalkındırmayı amaçlayan sürdürülebilir turizm hamlesini etkileyecek yeni Çevre Düzeni Planı’nın geri çekilmesini hedefliyor. Aksi halde, Kaş’ın mavisi, betonun grisiyle boğulacak. İyisi mi imza kampanyası için change.org/kasboyleguzel, yorumlar ve süreç takibi için de #KaşBöyleGüzel gündemimizde olsun.
Bu hafta ödülüm bol… Türk Ekonomi Bankası (TEB), bu sene altıncısını düzenlediği TEB Tedarikçi Günleri kapsamında, başarılı işbirliklerine imza atan 11 tedarikçisini ödüllendirmiş. İç Müşteri Kategorisi’nde de Asseco SEE ödül almış. TEB bünyesindeki sanal POS altyapısında çalışan ve ödüle layık görülen NestPay online ödemeler pazarında müşterilerine tahsilat çözümü sunmak isteyen kurumların ihtiyaçlarını karşılıyor.  
KYOCERA Document Solutions da ofis iş grupları için geliştirilen A4 renkli yazıcı ve çok fonksiyonlu fotokopi makinesi modellerinden 7 tanesi ile İF Uluslararası Forum Dizayn GmbH (Almanya) sponsorluğunda düzenlenen İF Dizayn Ödülü 2016’yı kazanmış. 
Dell Türkiye ise geleceğe hazır iş ortakları stratejisinin bir parçası olarak fark yaratan iş ortaklarını ödüllendirmiş. Sonuçta Ankara Ofisi’nin de açılmasıyla Anadolu’ya daha fazla odaklanan Dell Türkiye, büyüme eğilimini iş ortaklarıyla devam ettiriyor.
Uluslararası İş Mükemmelliği Ödülleri’nde GittiGidiyor, “E-Ticaret ve Dijital Deneyim” kategorisinde birincilik ödülünü alarak, e-ticaret sektöründe gücünü dünya aleme göstermiş. 
Schneider Electric ise Management Events tarafından, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 11 ülkede gerçekleştirilen 600Minutes CFO Türkiye tarafından verilen Yılın Projesi ödülünü kazanmış. 4 şirketin aday olduğu yarışmada Schneider Electric, Dijital Fatura Yönetimi projesi ile 160’ın üzerinde katılımcının oyunu alarak birinci olmuş.
Microsoft Türkiye, Finansbank ve Habitat Derneği’nin işbirliği ile hayata geçirilen“Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor” projesi de Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından düzenlenen 15. Altın Pusula Türkiye Halkla İlişkiler Ödülleri yarışmasında Jüri Özel Ödülü’nün sahibi olmuş. Az değil, 21 ilde 4 bin 528 çocuğa kod yazma eğitimi verilen proje kapsamında çocukların programlama ve analitik düşünme yeteneklerinin geliştirilmesi hedefleniyor. Proje kapsamında farklı illerde 8-12 yaş arasındaki çocuklara, sınıf ortamında 16 saatlik KODU Programlama Dili eğitimi veriliyor. Hedef ise 5 bin öğrenciye kod yazma eğitimi vermek. Yetmez, ama evet. Bu arada Finansbank, törende “Harika Matematik Sergisi” ile Sponsorluk İletişimi dalında Eğitim Ödülü’nün de sahibi olmuş.
Türk Telekom ise Global Telecoms Business Innovation (Uluslararası İş İnovasyonu) Ödülleri’nden iki ödül almış. Kurumsal sosyal sorumluluk projesi “Sesli Adımlar” ile Mobil Altyapı kategori birincisi olan Türk Telekom, “Türkiye 4.5G Ağı İçin Çok Bantlı Anten Teknolojisi” ile de inovasyon ödülüne layık bulunmuş. 
Vodafone’un kadınların Dijital Dönüşümün sunduğu imkânlardan yararlanarak ekonomik ve sosyal hayata katılımlarına destek olmayı hedefleyen “Vodafone Önce Kadın” programı ise Uluslararası Sabre Ödülleri’nde (The Sabre Awards 2016) birinciliği kazanmış.
TAV Bilişim Hizmetleri Genel Müdürü ve TAV Havalimanları Holding CIO’su Binnur Güleryüz Onaran, Microsoft’un Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) desteğiyle düzenlediği ve teknolojiye öncülük eden kadın liderlere verilen ‘’Teknolojinin Kadın Liderleri” ödüllerinde “Yılın Başarılı Kadın CIO”su ödülünün sahibi olmuş.
Sana bu hafta iki tane kitabım var. Açılışı da, biorezonansın kitabını yazan Dr. Sinan Akkurt ile yapıyorum. Türkiye'de son yıllarda yaygınlaşan, dünyada ise yıllardır önemli tamamlayıcı tıp yöntemleri arasında kabul gören biorezonansla ilgili ilk kapsamlı Türkçe kaynak olan Biorezonans kitabı, metodun sayısız hastalığa sunduğu tedavi yaklaşımları ile Dr. Akkurt'un yüzlerce vakada edindiği deneyimleri hasta ve doktorlara sunuyor. Kitabın "40 adımda sağlıklı bir beden", nefes terapisi, psikolojik kinezyoloji, doruk performans gibi bölümlerinde de pratik bilgiler ve ipuçları, insanların yaşam kalitelerini artıracak öneriler var.
İkinci kitabım İyidüşün Yayınları’ndan, tüm dünyada yoğun olarak tartışılan siber güvenlik, savaş ve bireysel özgürlükler konusunu tarihsel bir perspektife oturtan “S@v@şt@: Beşinci Cephenin Yükselişi” kitabı. Süreç takibi adına çok önemli bir kaynak, edinmekte fayda var.
 
Bu hafta da bu kadar, yeniliklerle haftaya yine buradayım,
 
 
 
 
ETİKETLER : 1076

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics