Mektup 05 HAZİRAN 2016 / 10:00

Ofis hayatında ‘çevrecilik’ de esas olmalı

Yaz günlerinden merhaba,
 
Haftaya sportif gündemle başlıyorum: Rio 2016 Yaz Olimpiyatları’nın BT altyapı ortağı Atos, ilk akreditasyon kartlarının çıkartıldığını duyurmuş. Olimpiyat kapsamında hazırlanan 300 bin kart, aynı zamanda Brezilya’ya girişte vize olarak da kullanılacakmış. Atos’un üretimini ve yönetimini gerçekleştirdiği akreditasyon sistemi, pasaport ve vize işlemleriyle aynı seviyede güvenlik sağlıyor. Bu noktada akreditasyon sistemleri, Brezilya Güvenlik sistemleri ile entegre edilmiş. Malum, Atos 1992 yılından bu yana Olimpiyat Oyunları’na BT çözümleri sunuyor ve Rio 2016’da ilk kez, BT altyapısının bir kısmı bulut çözümüne taşınacakmış. Olimpiyatların dijital dönüşümünde dev bir adım, değil mi?
Bir diğer sportif gündem bizden: UEFA Şampiyonlar Ligi'nin Resmi Oyuncu Maskot Sponsoru MasterCard’ın Social Fanalytics (Sosyal Fanalitik) Araştırma sonuçları açıklandı. MasterCard’ın Avrupa’da futbolseverler arasında sosyal medya kullanımına yönelik 5 binin üzerinde taraftar ile gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarına göre Türk taraftarlar gerçek ya da dijital ortam farkı gözetmeksizin her zaman, her yerde takımlarını yürekten destekliyorlarmış. Evet, öyleyiz J
Sırada çevreci ve örnek olmasını dilediğim bir haberim var sana: WWF-Türkiye’nin Yeşil Ofis Programı’na üye ofis sayısı 75’e ulaşmış. Bu yılki “Yeşil Ofis Buluşması”nda çalışmalarını aktaran şirketlerden Viko by Panasonic, programın önerilerini yerine getirerek ofisteki kağıt tüketimini kişi başına yüzde 11, elektrik tüketiminde yüzde 7 azalttıklarını belirtmiş. Programın önemli bir özelliği de ofis çalışanlarının çevre sorunlarını çözmek için hayata geçirdiği değişiklikler ile çevre konuları hakkında bilgi sahibi olmaları. Bu sayı katlanarak artar umarım.
Bizim haftalardır yaptığımız gibi, teknoloji sağlayıcısı GoDaddy de yeni alan adı uzantılarına ve yeni lokasyon bazlı .istanbul ve .ist alan adlarının piyasaya sunulduğuna dikkat çekmiş. Nokta İstanbul alan adlarını sunan Akredite Kayıt Operatörleri’nden biri olduğunu da bildiren GoDaddy’e göre İstanbul, hem çevrimiçi hem çevrimdışı platformlarda önde gelen şehirlerinden biri olduğunu da böylece gösterebilecek. 
İstanbul’u bırakıp gidenler ve sevenleri için Bodrum’a uzanalım. İstanbul’un ardından, geçtiğimiz yaz boyu Bodrum’da da hizmet veren Uber, 2016 yaz sezonunda yine Bodrum’da yollarda. Uber, Bodrum’da uberXL ve uberGO tipi araçlarla kullanıcılara konforlu ve güvenli bir yolculuk sunmaya başlamış bile.
Fikirlerine yatırım bulan yedi yeni mezunum var: Project Versus. Lanse ettikleri mobil uygulama ise Dualist. Mevzu fotoğrafla alakalı olduğu için özellikle iletmek istedim bu haberi sana.  Çünkü Dualist, lnstagram kullanıcılarının fotoğraflarını kategorilere yükleyip haftalık yarışmaya katıldıkları bir mobil uygulama. En büyük vaadi ise, lnstagram'ın keşfetme deneyimini basitleştirerek iyi fotoğraflara hak ettiği değeri verebilmek. Aynı senin de gönlünden geçtiği gibi... Yarışma heyecanını seçimler üzerinden kuran Dualist, AppStore'da yerini almış. Sen iyisi mi detayları www.dualist.co sitesinden takip et.
Ericsson, Dünya İnsani Zirvesi kapsamında, insani yardım kuruluşlarını desteklemek ve felaketlerden zarar gören topluluklar için mobil finansal hizmetler çözümü ‘Acil Durum Cüzdanı’nı geliştirmiş. Cüzdan, acil durumlarda dijital yardımın dağıtılması ve kullanılmasına olanak sağlayacakmış.
Ofiste gönderim için bekleyen evrakların akıbetine dair çözümüm gelsin: Kuryem.com. İstanbul içinde bulunduğun yere kolayca cepten ve web’den kurye çağırmayı sağlayan Kuryem’de ücretlendirme, gönderim hızı, mesafe ve gönderi hacmine göre değişiyor. Normal kurye hizmeti ile 45 – 210 dakika arasında teslimat sağlanırken, ekspres ile bu süre 45 ila 90 dakika aralığına iniyormuş. Bu hizmeti günün her saatinde sağlayan Kuryem, hafta sonları da hizmet veriyormuş. Web tarayıcılara ek olarak iOS ve Android uygulamaları da cabası.
Gelelim bu haftanın ödüllerine... SAS Türkiye, yılın en başarılı iş ortaklarına ödüllerini sunmuş. “Yılın En Çok Lisans Satışı Yapan İş Ortağı” SADE Yazılım ve Danışmanlık olurken, Linktera da “Yılın Servis İş Ortağı” olmuş.
Marketing Türkiye’nin öncülüğünde düzenlenen Deneyim Tasarımı ve Yönetim Konferansı XCO’da, bu yıl ikincisi düzenlenen ve “Müşteri deneyimini en iyi yöneten markaların” ödüllendirildiği, Türkiye’nin ilk ve tek online şikayet yönetimi yarışması A.L.F.A. (Actionable, Leader, Fast, Ambitious) Awards töreni yapıldı. Sikayetvar.com’daki gerçek şikayetleri baz alan ve araştırma metodolojisi Method Research Company tarafından geliştirilen A.L.F.A. Awards’ta 25 sektörde müşteri deneyimini en iyi yöneten markalar ödüllendirilmiş. ‘Büyük Ödül’ün sahibi Vestel olurken, Türk Ekonomi Bankası (TEB) de bankacılık sektöründe birinci.
Mektubuma açılışı yaptığım Atos ile finale de yaklaşıyorum. Çağrı merkezi çalışanlarından oluşan bir ekibin rol aldığı, Müjdat Gezen ve Kandemir Konduk imzası taşıyan klasik tiyatro oyunu “Artiz Mektebi”nin sponsorluğunu üstlenmiş Atos.  BPO Tiyatro Ekibi’nin hazırladığı ve eğitim uzmanı Oktay Kendirci’nin liderliğinde sergilenen “Artiz Mekteb” oyununun tüm geliri Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği İstanbul Şube’sine bağışlanacakmış.
Haftaya yine güzel bir çalışma ile nokta koyuyorum: Çalışmalarını evde sürdüren bir engelli olan Bekir Haşimoğlu, yaklaşık 30 yıldır üzerinde çalıştığı projesini sunuyor: “Hayat Danışmanım Seçkin Sözler”. Bu çalışmaya ücretsiz Android uygulaması Google Play Store ve iOS uygulaması App Store'den ‘Hayat Danışmanım Seçkin Sözler’ adıyla arama yaparak ya da www.etkilisozler.com adresinden ilgili linkleri tıklayarak indirip okuyabilirsin. Bu arada belirtmezsem olmaz: “Hayat Danışmanım Seçkin Sözler” çalışması Fatih Projesi kapsamında değerlendirilmiş ve öğrencilere dağıtılan tabletlere indirilip okunabilmesi için Fatih Projesi Eba Market’te de yayınlanmış. Daha ne olsun.
 
Haftaya yine zengin bir içerikle buluşmak dileğiyle,
 
ETİKETLER : 1075 Rio 2016

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics