Mektup 17 HAZİRAN 2017 / 07:11

Okumak çok da güzeldir!

Yepyeni bir haftadan merhaba sana,
Haftaya herkesin derdi trafik ve akabinde park sorunu ile ilgili bir bilgiyi paylaşarak başlıyorum. Yandex Navigasyon, akıllı park çözümlerini yeni teknolojilerle geliştirmeye devam ediyor. Yandex Navigasyon İstanbul’da boşalan park yerlerini de haritasında göstermeye başlayacakmış. Yani park yeri arayan bir Yandex Navigasyon kullanıcısı, başka bir kullanıcının boşalttığı yeri gerçek zamanlı olarak uygulama üzerinde görüp, aracını bırakmak için bu noktaya rota oluşturabilecek. Geçtiğimiz günlerde otoparkların ücret bilgilerini de göstermeye başlayan uygulama, yol üstünde bulunan park yerlerinin fiyat bilgilerini de göstermeye başlayacak. Kullanıcılar yine P butonuna basarak park yerlerini görüntülerken, yol üstü park yerlerinin fiyat bilgilerini de görebilecek. Navigasyon alanında yeni bir dönem hem de araç sahipleri için azalan işkence demek, değil mi 😉  
Arabayı park edip biraz dolaşalım o zaman… Çünkü Türkiye turizm sektörünün en önemli etkinliği olan Uzakrota Travel Summit’te bu yılın konuşmacıları belli olmuş. 17 Kasım’da Fairmont Quasar İstanbul’da düzenlenecek zirvede turizm ve medya sektöründen tanınmış isimlerin yanı sıra, iş dünyasından temsilciler ve dijital girişim konusunda başarılar elde etmiş isimler de yer alacakmış. Tam bize göre lüks, teknoloji, girişim ve otel rezervasyon konseptleri altında, 4 ayrı salonda gerçekleşecek etkinliklere, turizm konusunda etkin blogger’lar da katılacak.  Zirveye katılacak isimler arasında yer alan eski Sağlık ve Turizm Bakanı Bülent Akarcalı, siyaset dünyasından da edindiği deneyimleri aktaracak. Fairmont Quasar Istanbul’un Genel Müdürü Kai Winkler, Nielsen’in Türkiye Ülke Müdürü Erdem Tolon, ikamet ve vatandaşlık planlaması alanında küresel şirketlerden Henley & Partners Ülke Müdürü Tolga Habalı ve dijital ödeme alanında çalışan Wirecard’ın Türkiye Genel Müdürü Dündar Özdemir konuşmacı olarak zirvede yer alacak.  Spor ve medya dünyasından, teknoloji ve dijital dünyadan tanınmış isimler, ticaret örgütlerinden temsilciler de cabası… Gündemimizde olsun, benden hatırlatması…
Örnek çevreci adımlarda sıra… Yeni ürün geliştirme süreçlerinde çevreyi koruma bilinci ile hareket eden Eczacıbaşı Profesyonel, kurumdaki tüm organları ile beraber geleceğe yeşil bir çevre bırakmak için çalışıyormuş. Öyle ki, geçtiğimiz dönem çalışanların da desteğiyle elektrik ve doğalgaz tüketiminin azaltılmasından su tasarrufuna kadar birçok alanda ölçülebilir iyileştirmeler gerçekleştirilmiş. Ofiste alınan çeşitli önlemler ile kişi başı elektrik tüketimi yüzde 9, kişi başı su tüketimi yüzde 20 ve kişi başı doğalgaz tüketimi yüzde 26 düşürülmüş. Herkes bu bilinçle hareket etse de Trump’ın kararları ile dertlenmesek…
Jotun da sürdürülebilirlik politikası Jotun YeşilAdımlar’dan yola çıkarak hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projesi ile ilgi görmüş. Proje kapsamında geliştirilen Jotun YeşilAdımlar mobil uygulaması ile 75 günde 50 bin km yol ve 10 bin ağaç kazanmayı hedefleyen kampanyada, ikinci hafta sonunda dünya ekseninden daha fazla yürünerek 60 bin km yol ve 8 bine yakın ağaca ulaşılmış. Jotun böylece kampanyanın iki buçuk aylık hedefine 2 hafta gibi kısa bir sürede çok yaklaşmış. Jotun YeşilAdımlar uygulamasını QR kodu okutarak ya da iOS için https://appsto.re/tr/d6sujb.i, Android için de https://goo.gl/18fBkt adreslerinden indirebilirsin. Çorbada hepimizin tuzu bulunsun.  
Gurur veren haberlere devam… Vestel; ürün, servis, teknoloji ve hizmetlerinin engelliler tarafından ulaşılabilir ve kullanılabilir olması adına yaptığı çalışmaların tümünü “Erişilebilirlik Projesi” çatısı altında toplamış. Üç ana başlığa sahip çatı proje Vestel’in engelli bireyler için yaptığı çalışmaları “herkes için eşit şans” vizyonu altında toplumla buluşturuyormuş. Bu arada, Vestel Şirketler Grubu bünyesinde 435 engelli istihdam ediliyormuş. Görme engelli, işitme engelli, dahili hastalık nedeniyle engelli, nöropsikiyatrik nedenli engelliler ve ortopedik engellilerden oluşan çalışanlar, şirket bünyesindeki farklı görevlerde başarıyla yer alıyor.
Bu arada, Platin Bilişim, son olarak Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı’na (Koruncuk) himayesindeki Koruncukköy Bolluca’da yaşayan, yaşları 10 ile 13 arasında değişen çocuklara yönelik bir resim yarışması düzenlemiş. Vakıf tarafından seçilen 25 kişinin katıldığı yarışmada köy evlerinde yaşayan çocuklardan “hayatını kolaylaştıracak bir teknoloji icat etmek istesen ne tasarlardın?” konulu bir resim çizmeleri istenmiş.  “Sen istersen her şey mümkün” sloganıyla gerçekleştirilen yarışma ile öğrencilere teknolojiyi sevdirmek, onların yaratıcılıklarını ve özgüvenlerini artırmak, bilgi ve becerilerini geliştirmeyi teşvik etmek hedeflenmiş.
İkinci el eşya alım satımının mobil platformu letgo, Türkiye faaliyetlerine yönelik yeni verilerini açıklamış bu arada. Malum, Ocak 2016’da Türkiye’ye giriş yapan letgo, ikinci el alışverişi kolaylaştıran teknolojisi ve kullanım kolaylığı odaklı arayüzü ile popüler uygulamalar arasında yerini aldı. Aktif olarak 16,5 milyonun üzerinde ürünün satışta bulunduğu uygulamaya her ay 4.2 milyon yeni ürün ekleniyormuş.
Şimdi ödül vakti… Netaş, Microsoft’un 2017 Yılı Türkiye Ülke Partneri Ödülü'nün sahibi olmuş.  Microsoft’un küresel üst düzey partnerleri arasında Netaş, Microsoft teknolojisi tabanlı müşteri çözümlerine kattığı inovasyon ve çözümlerin uygulanmasında sergilediği mükemmellik nedeniyle bu ödüle layık bulunmuş. Satış-dağıtım yönetimi ve vergi teknolojileri alanında yazılımlar sunan İdea Teknoloji Çözümleri ise 2016 yılı Zebra Mükemmellik Ödülü’nün (Award of Excellence) sahibi olmuş. Turkcell Global Bilgi ise çağrı merkezi sektörünün dünya çapındaki en büyük organizasyonu “ContactCenterWorld.com”un Londra’da  gerçekleştirdiği EMEA bölge finallerinde, Ukrayna’daki projeleriyle  “En İyi Satış Kampanyası” ve “En İyi Self Servis Teknoloji Kullanımı” kategorilerinde birinci olurken, MediaMarkt’a sunduğu dış kaynak çağrı merkezi hizmetiyle de “En İyi Dış Kaynak İş Ortaklığı’’ kategorisinde ikincilik elde etmiş.
Bol bol okuyalım… Çünkü GittiGidiyor, idefix ile önemli bir işbirliğine imza attı. İşbirliği kapsamında, GittiGidiyor Cadde’de yaklaşık 100 bin kitabın listelendiği idefix mağazası açıldı. idefix’in GittiGidiyor Cadde’ye katılmasıyla GittiGidiyor’da kitap kategorisinin ilk etapta yüzde 20 ila 25 arasında bir büyüme yakalaması öngörülüyormuş. idefix Cadde Mağazası’na http://www.gittigidiyor.com/cadde/idefix/ adresinden ulaşılabiliyor. 
Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY), Yeni Medya ve Kültürel Çalışmalar kategorisinde ‘Özgür ve Bedava: İnternet Çağında Bilgi’ kitabı yayımladı. Cory Doctorow’un yazdığı kitap, Berkan M. Şimşek tarafından çevrilmiş. www.kocuniversitesiyayinlari.com sitesinden edinelim.
İspanyol yazarlar Francesc Miralles & Care Santos'un birçok dile çevrilen romanı “Vabeste” de PENA Yayınları sayesinde okumamıza hazır. Ailesini trafik kazasında kaybeden 36 yaşındaki Iris’in paramparça olmuş hayatına son vermek üzereyken tesadüfen fark ettiği bir kafeye girmesiyle hayata dair keşfettiklerini anlatan roman, peri masalı gibi...
Dünyanın en büyük, en önemli şairlerinden Wallace Stevens, Gökçenur Ç.'nin uzun yıllar süren emeği ve özenli çevirisiyle Türkçe’de hayat buldu. Wallace Stevens'ın seçme şiirleri “Bir Karakuşa Bakmanın On Üç Yolu” adlı kitapta bir araya geldi ve Yitik Ülke Yayınları'nca yayımlandı. Kitaba bir önsöz yazan Enis Batur, demiş ki: “Wallace Stevens, hem şiirinde, hem şair kimliğiyle yaşamında gizlenmeyi seçmişti, onca giz bundan. Gökçenur Ç, şiirlerini Türkçeye taşırken müthiş iş çıkarmış: Kendi şiirsel edâsını çevirdiklerinin arasına saklamayı bilmiş: O, Can Yücelcesiyle: Bir Türkçe söyleyen.Tüm bunların üstüne, tez zamanda edinelim kitabı.
Bu hafta da bu kadar, haftaya görüşelim yine,
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics