Mektup 18 HAZİRAN 2016 / 04:40

Onlar eskimez: Küçük Prens ve Hababam Sınıfı

Yeni bir haftadan merhaba,
 
Bu haftaya okumaktan asla bıkmadığımız bir kitapla, ‘Küçük Prens’ ve onun getirdiği bir başarı ile başlıyorum. Capitol Alışveriş Merkezi, Uluslararası Alışveriş Merkezleri Konseyi (ICSC) tarafından en iyi proje kapsamında ‘Dünyanın Tüm Küçük Prensleri Capitol’de’ projesi ile yarı finale kalmış, proje 5 kategoride 5 Platinum ödülünün sahibi olmuş. Proje kapsamında 276 dil ve lehçede sunulan 473 adet Küçük Prens kitabının yanı sıra Küçük Prens’in özel dekoruyla oluşturulan etkinlik alanı da cabası. 
Yine bir vazgeçilmezimiz, izlemekten bıkmadığımız bir filmde sıra; ‘Hababam Sınıfı’. İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği İKOD ve Arzu Film işbirliğiyle 11 Haziran’da Fenerbahçe Dalyan Club’da gerçekleşe etkinlikte “Hababam Sınıfı” filmi, filmin unutulmaz oyuncularının katılımlarıyla, filmin çekildiği döneme ait onlarca klasik otomobilden izlenmiş. Film; Hafize Ana’nın ders aralarında çaldığı zille başlamış ve oyuncularla birlikte 41’inci yıl pastası da kesilmiş. 41 kere maşallah…
Kürekle okyanusu geçen ilk Türk olan ve bu konudaki başarılarıyla 7 kez Guinness Rekorlar Kitabı'na giren AKUT sporcusu Erden Eruç, yeni bir rekor denemesi için yine okyanusta. Eruç, 20 yıl önce okyanusu kürekle geçerken denizde kaybolan rekortmen kürekçi Peter Bird'in oğlu Louis ile ABD'nin Kaliforniya kıyılarından Hawaii'nin başkenti Honolulu'ya ulaşmaya çalışacak, Peter Bird'in 937 günlük rekorunu geride bırakacak. Bu linkten (https://share.delorme.com/ErdenEruc) Eruç'un teknesini izleyebilir, Eruç’un yeni başarılarının takipçisi olabiliriz.
Neredeyse her evin demirbaşlarından olan Kale Kilit, tüketicisiyle artık internet üzerinden de buluşacak ve “Önce klikle sonra kilitle” mottosuyla Kale Kilit, e-ticaret sitesini yayına almış. Hem satış hem de montaj hizmeti ile www.benimkalem.com.tr gündemimizde olsun. 
Çevre konusunda bilinçlendirmenin önemi herkesin malumu. 10’uncu yılını kutlayan GAZDAŞ şirketiyle Gaziantep bölgesinin doğalgaz dağıtım hizmetini üstlenen Zorlu Enerji Grubu da yatırım bölgelerinde hayata geçirdiği ve altıncı yılında olan “Enerjimiz Çocuklar İçin” kurumsal sosyal sorumluluk projesine tüm yıla yayılan etkinliklerle devam ediyor. Zorlu Çocuk Tiyatrosu’nun büyük ilgi gören “Karlar Ülkesi” oyunu bu amaçla küçük izleyicileriyle buluşmaya devam ediyor. Detaylar www.enerjimizcocuklaricin.com adresinde.
Hezarfen ile İstanbul semalarında maceralı bir yolculuğa ne dersin? Fes Oyun Stüdyosu tarafından tasarlanan 3D mobil çalışma Hezarfen; İstanbul semalarında maceralı bir oyun yolculuğu sunuyor. iOS ve Android'i destekleyen ‘Hezarfen İstanbul Semaları’ oyunu; Uyumsoft’un da start-up olarak desteklediği projelerden biri. Oyun, Hezarfen Ahmed Çelebi’nin martılardan kaçarak, İstanbul sokaklarında uçması şeklinde özetlenebilirmiş. İndirip oynayalım…
Gelelim haftanın gurur veren ödüllerine… Brisa’nın sektörde bir ilke imza atarak hayata geçirdiği Lastik.com.tr, bu yıl düzenlenen SAP İnovasyon Forum’da ödüle layık bulunmuş, “Müşteri Deneyimi” alanında en iyi e-ticaret platformu seçilmiş.
Pronet, bu yıl 11’incisi düzenlenen çağrı merkezi sektörünün dünya çapındaki en prestijli ödüllerinden Contact Center World Awards’un, EMEA Bölgesi’nde “En İyi Müşteri Deneyimi” kategorisinde birinci olmuş, Las Vegas’ta düzenlenecek dünya finallerine katılmaya hak kazanmış.
Turkcell Global Bilgi de ContactCenterWorld.com’un Londra’da  gerçekleştirdiği EMEA bölge finallerinde “En İyi Müşteri Deneyimi” kategorisinde birinci olmuş. Dış kaynak CRM ve çağrı merkezi hizmet sağlayıcısı Teleperformance ve Gittigidiyor, birlikte katıldıkları Contact Center World Awards’ta, “En İyi Dış Kaynak İş Ortaklığı” kategorisinde EMEA birincisi olmuş.
Malum, 14. Altın Örümcek Web Ödülleri sahiplerini buldu. Portal kategorisinde firma rehberi YellowPages.com.tr de üçüncü oldu. Jüri üyelerinin değerlendirmeleri ile “Sigortacılık” kategorisinde en yüksek puanı alan Anadolu Sigorta’nın kurumsal web sitesi www.anadolusigorta.com.tr birinci olarak ödülün sahibi olmuş. Anadolu Sigorta web sitesi “Hizmet” kategorisinde de ikincilik ödülünü almış. Nexum Creative ise Altın Örümcek Web Ödülleri’nde  Flypgs.com ve  Cinemaximum.com.tr web siteleri ile beş ayrı kategoride ödül kazanmış. Media Markt’ın alanında uzman ve sektörün tanınmış teknoloji yazarları tarafından hazırlanan, içinde en güncel haberlerin ve yeni ürün içeriklerinin yer aldığı teknoloji blogu Mediatrend de Altın Örümcek Ödülü kurumsal blog kategorisinde üçüncü seçilmiş. 
Schneider Electric; iş fırsatlarını geliştirmek isteyen sistem entegratörleri için dünya çapında bir programı olan “Global Sistem Entegratörü Alliance İş Ortağı Mükemmellik Ödülleri”nin kazananları açıkladı. 6 kategoride dağıtılan ödüller arasında “Yılın Küresel PES (Process Expert System) Ortağı” ödülünü de Türkiye’den Geotek kazanmış.
Haftaya noktayı yine bir kitapla koyayım. Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY), bilim ve teknoloji kategorisinde ‘Uygarlığı Yeniden Nasıl Kurarız?’ kitabını yayımladı.  University of Kent’te astrobiyoloji ve Mars’taki mikrobiyal yaşam üzerine çalışmalar yapan Lewis Dartnell’in yazdığı kitap, Özgür Bircan tarafından Türkçeye kazandırılmış. Barınak, yiyecek, tarım, yakıt, ilaç, enerji, kimya, tıp, ulaşım, iletişim, sanayi, zaman ve yer tespiti gibi hayati önem taşıyan birçok alana ait temel bilgiler bu kitapta. Kitapta, her bilgi türünün belirli insanların uzmanlığı haline geldiği, insanların temel bilgilerden kopmuş olduğu bir çağda her şeye sıfırdan başlamak için ne tür beceri ve bilgilere ihtiyaç olduğu ele alınıyor. Kitapta Dartnell, hayatta kalanların karşılaşacağı en temel sorunu, yani bilginin insanlığın geneline dağılmasını temel alıyor ve yeniden başlama kılavuzu sunuyor. Edinelim, okuyalım…
 
Bu hafta da bu kadar, yeni bir gündemle yine bir araya gelmek dileğiyle,
 
ETİKETLER : 1077

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics