Mektup 16 TEMMUZ 2017 / 04:10

Oyun oynamak iyiden iyiye vazgeçilmezimiz

Yeni bir haftadan merhaba,
 
Sonu gelmeyen sıcaklarda imdadımıza yetişen klimalar, sağlığımız ve köklenen faturalar ile cebimiz için sorun yaratabiliyor malum. Daha konforlu bir yaşamı mümkün kılan klimalar, yanlış kullanıldıklarında sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebiliyor. Baş ağrısı, kas-iskelet sisteminde tutulmalar ve üst solunum yolu enfeksiyonları, göz kuruması ilk aklıma gelenler. Akıllı oda termostatı Cosa’nın Kurucu Ortağı Dr. Emre Erkin, bu acı gerçekler ışığında klimayı doğru ve sağlıklı kullanmanın püf noktalarını anlatmış. Klimanın bakımı ve temizliği, klimaları oda sıcaklığında doğru derecede kullanmak, nem alma modunu tercih etmek, tasarruflu klima kullanmak için zamanlayıcı özelliği olan klima kullanmak, klimayı en verimli şekilde işleten akıllı oda termostatları tercih etmek gibi… 
Bende her mevsime uygun haberler bu kadar da değil. Hele sıcak günlerde sıvı tüketimini artırıyoruz, ama tükettiğimiz sıvıların büyük bölümü de maalesef kafein içeriği nedeniyle dirüetik, yani vücuttan daha fazla sıvı kaybına neden oluyor. Acıbadem Bakırköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayça Güleryüz’ün belirttiği gibi, normal şartlarda günlük sıvı ihtiyacımız kilo başına 30-35 ml. Ortalama 10-12 bardak su içmek şart, ama bu da yetmez. Hem serinletecek hem günlük sıvı ihtiyacının karşılanmasına destek olacak 8 besin var: Şeftali, domates, salatalık, marul, vazgeçilmez yaz klasiği karpuz, tatlı biber, kabak ve yoğurt. Yiyelim, bedensel nem seviyesi derdimiz olmasın.
Mastercard, açlık ve yoksullukla mücadele konusunda elektronik ödeme ağı aracılığıyla, Dünya Gıda Programı’na (WFP) dijital altyapı desteği veriyor. ''Dijital Gıda'' projesi, Mastercard'ın dijital ödeme alanındaki uzmanlığını, WFP'nin gıda yardımına erişim kapasitesi ile buluşturuyor. Hedef ise dünyanın farklı ülkelerinde açlık çeken ve bu desteğe en çok ihtiyaç duyan insanlara ulaşabilmek için 100 milyon “öğün” sağlamak. ‘Açlığı Sıfırlama’ hedefi adına önemli bir adım. Mastercard, WFP’nin ''Dijital Gıda'' projesini desteklemek için kapsamlı bir online bağış mekanizması oluşturduğu gibi, farkındalık ve fon oluşturmak için kendi pazarlama ve marka gücünü de kullanıyormuş.   
Bireyselden küresele uzanan sorunlara değindik, şimdi sıra mobil oyunlarda. Zaten mobil oyunlarda Türkiye’de kadın oyuncuların sayısı erkekleri geçmiş. AdColony Türkiye ve Nielsen tarafından yapılan araştırma, Türkiye’deki mobil oyuncuların yüzde 51.6’nın kadın olduğunu göstermiş. İstanbul, Ankara, İzmir, Trabzon, Gaziantep ve Erzurum dahil 12 ilde gerçekleştirilen araştırma, 15-65 yaş arasındaki farklı sosyo-ekonomik statü (SES) grupları arasında yapılmış. Katılımcılardan 15-17 yaş grubunun yüzde 90.1’i, 45 yaş üzerinin ise yüzde 78’i akıllı telefonlarından mobil oyun oynuyor. Yani sadece gençler değil, orta yaş ve üzerinin de mobil oyunlara ilgisi büyük ve genel algının aksine oyunlar her yaş grubunda tercih ediliyor. Hem oyun tutkunları tek oyunla da yetinmiyor. Kadınlar mobil oyun oynama ilgilerini “zaman geçirmek”, erkekler ise “stres atmak” ile açıklıyor. Yolda, evde, her yerde oynuyoruz senin anlayacağın…
Gelelim her haftanın bir diğer vazgeçilmezi ödüllere… Mitsubishi Electric, asansör ve yürüyen merdivenleri denetleyen uluslararası kuruluş Liftinstituut’un bu yıl ilk kez Türkiye’de düzenlediği ‘Yılın En İyi Asansör ve Yürüyen Merdiven Yarışması’nda üç dalda ödül almış. Her kategoride, ürünün montajı ve bakımını yapan firma ile ürünün sahibi ve işletmecisinin ödüllendirildiği yarışmada Mitsubishi Electric; ‘Yılın En İyi Elektrikli Asansör Montajı & Yılın En İyi Yürüyen Merdiven Montajı’, ‘Yılın En İyi Asansör Bakımı’ ve ‘Yılın En İyi Yürüyen Merdiven Bakımı” ödüllerini kazanmış. Bosch Güvenlik Sistemleri tarafından geliştirilen ve yangının saniyeler içinde güvenilir şekilde tespit edilmesini sağlayan AVIOTEC de FeuerTRUTZ 2017 Fuarı’nda ‘Teknolojik Yangın Koruması’ kategorisinde birinci seçilmiş. Bu arada, Eset Türkiye ise kurumsal kategoride elde ettiği başarı sayesinde küresel ESET sistemi içinde 166 ülke arasında ‘Enterprise Champion 2017’ ilan edilmiş ve ‘Rising Star - Yükselen Yıldız’ plaketiyle ödüllendirilmiş. Eset Türkiye; bu ödülü, orta ve büyük ölçekli işletmeler segmentindeki müşteri sayısını yüzde 12 arttırması sayesinde almış.
Oracle ise Gartner’ın “Erişim Yönetimi Magic Quadrant, 2017 Dünya Raporunda” lider olarak seçilmiş.  Evlerimizin vazgeçilmezi Arçelik de tasarımda dünyanın en prestijli yarışmalarından Red Dot’tan 3 ödülle dönmüş. Red Dot Tasarım Ödülleri jürisi tarafından Grundig Bluetooth Hoparlör, Grundig Orion Toz Torbasız Elektrikli Süpürge, Grundig Fourever 4 Kapılı Flush Handle Buzdolabı, “Red Dot Award: Product Design” ödülüne layık bulunmuş.
Bu haftayı da bir kitapla noktalayayım. Bilinçli farkındalık araçlarını kullanarak koçluk çalışmaları yapan Tüten Yolukar, kendi hikâyesini paylaşırken, bilinçli farkındalık çalışmalarıyla duygu durumunun nasıl dönüştürüldüğünü ele alıyor. Günçe Yayınevi’nin kitapları arasında alan ‘Bunların Hepsi Hikâye’ kitabı okurları, her bir hikâyeyle adım adım ego katmanlarını, zihin tuzaklarını fark etme, denge ve huzuru bulma yolculuğuna çıkarıyor. Yolukar'ın bu ilk kitabı ‘Kişisel Gelişim’ serisinde ve hayatımızı zorlaştıran tuzakları, sık düşülen hataları, değiştirmek istediğimiz yanları hikâyeler aracılığıyla anlatırken, hayatımızın senaryosunu yazmanın kendi elimizde olduğunu da vurguluyor.
 
Haftaya yine bu sayfalarda buluşalım, 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics