Mektup 16 EKİM 2016 / 08:00

Paris Anlaşması’nı imzalayalım, gecikmeyelim

İyiden iyiye serin günlerden merhaba,
 
Ülkemize dair yetmez ama güzel bir haberle başlıyorum bu hafta. Instagram EMEA Bölgesi İş Geliştirme Yöneticisi Amy Cole, Kristal Elma Yaratıcılık Festivali’nde yaptığı konuşmada platformun Türkiye’deki kullanıcı sayısının 22 milyona ulaştığını söylemiş. Malum, Instagram’ın Türkiye’de ulaştığı kullanıcı sayısı, reklamverenler için de önemli fırsatlar barındırıyor. Instagram reklamlarının ülkede kullanıma sunulduğu Eylül ayından beri pek çok yerel marka da Instagram’ı yaratıcı kampanyalarını paylaşmak için kullanıyor.
Sırada ‘Back To The Future’ film serisinin unutulmaz, yaşlanmayan ama Parkinson ile mücadeleye de devam eden ismi Michael J. Fox ve ayakların vazgeçilmezi Nike var. Çünkü Nike, Parkinson hastalığının tedavisini hızlandırmak için The Michael J. Fox Vakfı ile yaptığı işbirliği kapsamında “Adaptif Uyuma” sahip Nike Mag’i tamamlamış. Tüm dünyada satışa sunulan limitli sayıdaki Nike Mag’lerden sadece 89 çift üretildi. Nike, 89 adet ürettiği Nike Mag’ı tüm dünyada düzenleyeceği çeşitli etkinliklerle satışa sunacak. Nike Mag’i kazanmak için çekilişe katılmak isteyenler 10 dolarlık biletlerden satın alacak ve elde edilecek gelir yine Michael J. Fox Vakfına bağışlanacak. Bilet satışları 4 Kasım’da başlayacak, açık attırmalar ise 11 Kasım’da Hong Kong, 14 ve 17 Kasım’da Londra ve 12 Kasım 2016’da New York’ta gerçekleşecek. Edinemesek, giyemesek bile iyi bir amaç için, Marty McFly karakterinin devamı için…
Gelelim çevresel bir dönüm noktasına… Paris Anlaşması, küresel emisyonların yüzde 56.75’inden sorumlu 72 ülkenin onayıyla 4 Kasım’da yürürlüğe giriyor. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 191 ülkenin imzaladığı ve geçtiğimiz Aralık kabul edilen anlaşma, tarihte en hızla hayata geçirilen anlaşmalardan biri olacak. Türkiye ise Paris Anlaşması’nı imzaladı ama henüz onaylamadı. Bu onay ve farkındalık için çok beklemeyiz umarım.
Bu arada, WWF-Türkiye, ÇED süreçlerine katılımı teşvik etmeyi amaçlayan hibe programı çerçevesinde birlikte çalışacağı sivil toplum kuruluşlarını belirlemiş, Avrupa Birliği’nin finansal desteği ile beş farklı ülkede yürüttüğü Çevreye Uyumlu Sosyo-Ekonomik Kalkınma için Sivil Toplum Hareketi (CO-SEED) projesinde Türkiye’den hibe almaya hak kazanan sivil toplum kuruluşlarını açıklamış. Aralarında Çevre Mühendisleri Odası, DOÇEV, Karşıyaka Sosyal Sorumluluk ve Bilim Derneği, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ve TEMA Vakfı'nın bulunduğu beş sivil toplum kuruluşunun hibe almasına karar verilmiş. Kuruluşlara toplam 252 bin avro aktarılacak. Yetmez ama budur…
Kurumsal kimliğini yenileyen Zyxel, “Your Networking Ally – Sizin ağ iletişim partneriniz“ olarak yeni küresel mottosunu belirlemiş. Bu arada, logo da değişti. Yeni logonun merkezinde yer alan bükümlü X harfi Zyxel’in kablolu ve kablosuz teknolojilerinin Zyxel ile müşterileri arasındaki bağlantısını simgelerken, logonun altında kalan “Ally” kelimesinin karakterleri ise Zyxel'in destekleyici karakterini simgeliyor.
Yıl boyu seninle yarış süreçlerini paylaştığım, ürünlerini de pek severek tükettiğimiz Eker’de sıra… Moda Deniz Kulübü önünden 30 Eylül Cuma günü saat 18.00’de verilen start ile başlayan ve Moda-Tirilye, Tirilye  Koy içi  ve Tirilye’den-Moda’ya olmak üzere üç etaptan oluşan Olympos Regatta tamamlandı. Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü (TAYK) ile Bursa Yelken Kulübü (BYK) işbirliğinde düzenlenen Olympos Regatta’ta, IRC 1-2-3 gruplarındaki Overall değerlendirmede birinciliği Ahmet Eker’in Eker Yayık Ayran isimli teknesi kazandı. Bu sene bu sene 4'üncüsü hayata geçirilen Olympos Regatta’tanın Moda-Tirilye etabında Marmara’yı en hızlı geçen tekne ise Orient Express VI oldu.
Eker’de haberlerim bu kadar da değil… Eker’in “Sağlıklı Yaşam İçin Koş” mottosuyla hayata geçirdiği “Eker I Run Yol Koşusu”  sporseverleri üçüncü kez Bursa’da bir araya getirdi. Yaklaşık bin 600 sporcunun ter döktüğü koşuda yarışmacılar, 15K, 5K ve Minik Adımlar koşuları olmak üzere 3 ayrı kategoride yarıştı. Erkeklerde Üzeyir Söylemez, kadınlarda ise Yeliz Kurt 15K kategorisinde yarışı birincilikle bitirerek Paris Maratonu ödülünün de sahibi oldu. 
Bu vesileyle ödüllere de geçişi yaptım… Cardtek, Avrupa’nın en başarılı kurumlarının belirlendiği European Business Awards’ta Türkiye’den Ülke Şampiyonu seçildi. Cardtek, Avrupa’nın seçkin kurumları arasında en iyi uygulamaları belirleyen European Business Awards’ın ikinci aşamasında ‘Ruban d’Honneur’ için değerlendirilecek.
Mastercard, 2011 yılından beri yayımladığı ve tüm dünyada 132 kenti kapsayan, “Hedef Şehirler Endeksi” raporunun 2016 yılı sonuçlarını açıkladı. 2015 yılı raporunda Avrupa’da 3. sıraya yerleşen İstanbul, bu yıl da yerini korudu ve yaklaşık 12 milyon ziyaretçiyle Londra ve Paris’in ardından Avrupa sıralamasında 3. sıraya yerleşti. Dünya sıralamasında Bangkok birinci sıraya yerleşirken, seyahat harcamalarında en büyük payı ise alışveriş alıyor.
Keytorc ise Test Magazine tarafından düzenlenen 2016 Avrupa Yazılım Testi Ödülleri’nde finale kalarak önemli bir başarıya imza attı. Keytorc, geçtiğimiz yıl da aynı organizasyonda finalist olma başarısını göstermişti.  
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen "2015 ARGE Merkezleri Performans Endeksi"ne göre TEMSA ARGE Merkezi, 127 firma arasında 12’nci olmuş. Otomotiv alanında ise 7’ncilikten 2’inciliğe yükselen TEMSA ARGE Merkezi, Fikri Mülkiyet Yetkinliği sıralamasında da 11 otomotiv şirketi arasından 1’inciliğe ulaşmış. 
Türk Telekom’un bilgi teknolojileri çözümleri sağlayıcısı iştiraki İnnova, Avrupa Bulut Ödülleri EuroCloud 2016’da Lega Cloud çözümüyle “Sektörel Çözümler Alanında En İyi Bulut Bilişim Hizmeti” ödülüne layık bulunurken, İnnova’nın SkywaveIoT çözümü ise “Yatay Çözümler Alanında En İyi Bulut Bilişim Hizmeti” kategorisinde ilk üçe girmiş.
PepsiCo’nun Nielsen ana sponsorluğunda ve Hackquarters işbirliğiyle hayata geçirdiği “PepsiCo Insight Challenge” yarışmasının kazananları belli olmuş. Tüketici ve pazar içgörüleri konusundaki girişimleri desteklemek amacıyla düzenlenen yarışmaya 6 farklı ülkeden kurumsal ve bireysel 300’ü aşkın başvuru yapılmış. Alışveriş fişleri üzerinden tüketicilere doğrudan sadakat programları sunan OurCart projesi, PepsiCo Özel Ödülü’ne layık bulunmuş. İnsan görüşüne ihtiyaç duyulan iş problemlerini bilgisayar ve kameralarla otomatikleştiren Vispera ile akıllı telefonlar aracılığıyla mobilize biçimde şirketlerin ihtiyaçlarına çözüm bulan Twentify ise Nielsen Özel Ödülü’ne layık bulunmuş. Bu şirketler, Nielsen’in merkez ofisinde teknolojilerini Nielsen ile buluşturmanın yöntemlerini arayacak.
Lenovo da küresel marka değerini ölçümlemede önemli referanslardan olan Interbrand listesinde yeniden dünyanın en iyi 100 markası arasında gösterilmiş.  
Türk Telekom ve Türk Telekom International ise telekomünikasyon sektöründeki inovasyon çalışmalarının uluslararası alanda ödüllendirildiği en itibarlı organizasyonlardan olan Global Telecoms Awards 2016’da  ‘Konforlu Hayat’, ‘Engelsiz Mesaj’ ve ‘Yıkıcı Data Roaming Fiyatlandırması’ projeleriyle üç farklı kategoride finale kalmış. Ödüller 3 Kasım’da Londra’da düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Umarım iyi haberleri paylaşmak yine bu sayfada benim misyonum olur.
 
Bu hafta artık bu kadar olsun, haftaya yine buradayım, 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics