Mektup 15 NİSAN 2017 / 15:36

Penguenler İstanbul’u görmeye geldi

Bahar günlerinden selam,
 
Bahar diye başladım, ama hastalıklara değinmek de sosyal sorumluluğum. Bahar döneminde hele de çocuk polikliniklerinde mevsim hastalıklarının getirdiği yoğunluk varken, Acıbadem Altunizade Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İlkay Değerli bu hastalıklardan korunmanın, hastalığın kapıyı çalması durumunda ise en hafif biçimde atlatabilmenin mümkün olduğunu belirterek, bazı önlemlere dikkat çekmiş: Tencere yemeği yemek, polenlere karşı vazelin sürmek, çok sıcakta uyumamak, elleri düzenli olarak yıkamak,  su içme alışkanlığı kazanmak, vitamini doğal yollarla almak, hareket etmek, bulunulan ortamı havalandırmak. Gördüğün gibi bunlar sadece çocuklar için değil, bizim için de geçerli önlemler. 
Dünyanın en büyük tematik akvaryumu olarak 17 bin kara ve deniz canlısına ev sahipliği yapan İstanbul Akvaryum, Türkiye’nin ilk kutup penguenlerini ağırlıyormuş. Gentoo soğuk iklim penguenlerinin en iyi şekilde ağırlanabilmesi için 135 kişilik bir ekip penguenlerin doğal ortamları doğrultusunda simule edilen alanı özel bir teknolojiyle donatmış. “Canlıların Korunaklı Bölgelerde Yetiştirilmesi” programı kapsamında İstanbul Akvaryum’a getirilen penguenler, İstanbul Akvaryum’da kendileri için üstün teknolojiyle donatılmış özel alanlarında yerini almış. Ben bu kadarını söyleyeyim, detaylar www.istanbulakvaryum.com/tr sitesinde.
Bu arada, DorukNet tarafından düzenlenen, bu yılki organizasyonu dsm group tarafından gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk ve tek bağımsız web ödülleri organizasyonu Altın Örümcek Web Ödülleri için geri sayım da başladı. Bu yıl 15’incisi düzenlenecek Altın Örümcek Web Ödülleri’ne başvurular Nisan sonunda başlayacak. Geçen yıl Mobil Uygulama kategorisi, Alışveriş, Bankacılık & Finans, Haber ve Hizmet olmak üzere 4 ayrı kategoride yerini almıştı. Bu yıl da internet teknolojileri alanındaki eğilimlere göre yeni kategoriler eklendi. Web sitelerinin başvuru yapabileceği Moda & Güzellik ile Portal & Haber kategorilerine ek olarak, mobil uygulamaların başvuru yapabileceği Mobil Uygulama - Oyun & Eğlence ile birlikte toplam 35 kategoride, 2016 yılının en iyi mobil uygulamaları ve web siteleri ödüllendirilecek. Süreç takibi için http://altinorumcek.com/Altin-Orumcek/E-Bulten/ linkinden e-bülten kaydımızı oluştursak hiç de fena olmaz.
Crossover tarafından daha önce Rusya, Romanya, Polonya ve Ukrayna'da düzenlenen işe alım turnuvası konsepti, 2 Nisan’da da İstanbul’da düzenlenmiş, etkinliğe birçok farklı şehirden 150 üst düzey yazılım yöneticisi katılmış. İstanbul Levent'te yapılan işe alım turnuvasında 6 tam zamanlı kıdemli yönetici de şirket bünyesine katılmış. Sırada 29 Nisan'da Kahire'de yapılacak işe alım turnuvası var. Hedef ise en kısa zamanda İstanbul veya Ankara'da yeni bir işe alım turnuvasıyla Türkiye'nin teknik yetenekleriyle yeniden bir araya gelmek. 
Bu vesileyle ödüllerime de geçeyim. Vestel, Türkiye’nin müşteri memnuniyetini ölçen yarışması A.C.E AWARDS’tan (Achievement in Customer Excellence) 3 kategoride birincilik ödülünü almış. Beyaz eşya ve televizyon kategorilerinde 3 yıldır birinciliği elinde tutan Vestel, bu yıl cep telefonu kategorisinde de ödül almış. 
Boyner Grup ise Dünya Perakende Kongresi kapsamında verilen ve perakende sektörünün en prestijli ödülü olarak kabul edilen “Dünya Perakende Ödülleri”nde Türkiye’ye birincilik getirmiş. Grup, Dubai’deki finalde ‘Asistanım’ projesiyle “En İyi Dijital Müşteri Deneyimi” ödülünü kazanmış. IBM, 2016 yılı ödülleri “Outstanding Security Solutions” kategorisinde Platin Bilişim’i Yılın En İyi Güvenlik İş Ortağı olarak seçmiş.
Philips TV’yi önde gelen televizyon markası haline getirmeye odaklanan TP Vision, 2016’da aldığı üç ödüle bir yenisini daha ekleyerek, prestijli tasarım ödüllerinden Red Dot Tasarım Ödülü’ne layık görülmüş. 2017 serisinin amiral gemisi Philips 9002 OLED, Red Dot Ürün Ödülleri’nde tüketici elektroniği kategorisinde ödül kazanmış.
Estetik gelenek bozulmadı ve Anadolu Hayat Emeklilik’in bu yıl 11’ncisini gerçekleştirdiği ‘Kadın Gözüyle Hayattan Kareler Fotoğraf Yarışması’nda kazananlar belli oldu. Fotoğraf tutkunu kadınları ‘Hayata Dair’ temasıyla buluşturan yarışmada, birincilik ‘Yolcu’ adlı fotoğrafıyla Demet Cevrim’in oldu. ‘Sherbet’ adlı fotoğrafıyla Banu Cihan’ın ikinci, ‘Kömür’ adlı fotoğrafıyla Nazik Nazan Köse Yılmaz’ın üçüncü olduğu yarışmada Didem Sevinç Beyazıt, Fatma Salt ve Zeyneb Bahtiyar da mansiyon ödülüne layık görüldü.
Zor bir çaba ama Türkiye’ye kitap okumayı sevdirme hedefiyle yola çıkan D&R, 20 yaşında. D&R, bu yıl 30 milyon liralık yatırımla 20 yeni mağaza açacak ve 30 şehirde 170 mağazaya ulaşacak. 20’inci yılında 200 milyon ziyaretçi ağırlamayı hedefleyen D&R, bu yıl her ay 2 bin 500 de yeni kitap sunacak. D&R Genel Müdürü Ahmet Coşar, kitaptan müziğe, filmden elektroniğe, oyundan hobiye, hediyelik eşyadan kırtasiyeye kadar 450 bin çeşit ürün sunduklarını, ama en büyük hedeflerinin Türkiye’ye kitap okumayı sevdirmek olduğunu vurgulamış. Daha ne olsun.  
 
Bu hafta da benden bu kadar, haftaya yine dopdolu bir gündemle buluşuruz umarım, 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics