Mektup 15 HAZİRAN 2015 / 11:05

Sakinleşmesini beklediğimiz gündemden merhaba,

Geride kalan seçimler orada kalsın, ben asıl 5 Haziran Dünya Çevre Günü vesilesiyle bazı önemli haberleri paylaşarak başlıyorum mektubuma. Elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı E-Güven’in Genel Müdürü Can Orhun, bu özel gün vesilesiyle e-imza kullanımının çevreye ve bireylere sağladığı faydaya dikkat çekmiş. Hem zaman hem kağıt tasarrufu öne çıkarken, Orhun’a göre, müşterilerin elektronik imzaya geçmesini sağlayarak kurtarılan ağaçlarla bugüne kadar bin 500’den fazla kişinin 1 yıllık oksijen ihtiyacı karşılanmış. Orhun’un da dikkat çektiği gibi, düşük kağıt tüketimi ülkeler için önemli bir gelişmişlik, şirketler içinse modernleşme simgesi. Hadi bari motivasyonumuz bunlar olsun.

Media Markt da Dünya Çevre Günü’ne dikkat çekmek için beyaz eşya kullanımında enerji tasarrufunu artıracak pratik bilgiler vermiş. Günlük hayatta kolaylıkla uygulanabilecek bu yöntemlerle enerji tasarrufu sağlamak ve doğaya daha az zarar vermek mümkün. Çevreye dair örnek olmasını dilediğim bir haber de TeknoSA’dan. TeknoSA, kaynakların verimli kullanımı adına mağazalarında, genel merkezde ve Gebze’deki fabrikada enerji tüketimi düşük aydınlatma ve ısıtma sistemlerine dönüşümü yaygınlaştırıyor. Sektörde ilk defa geri dönüşüme kazandırılan poşetler kullanan TeknoSA, mağazalarına kurduğu ‘Atık İstasyonları’ aracılığı ile de tüketicilerin elektronik atıklarını geri dönüşüme kazandırıyor. Az buz değil, TeknoSA, 2010 yılından bu yana Türkiye’nin dört bir yanındaki mağazalarında 60 tona yakın elektronik atık ve 6 tonu aşan pil toplamış.

Açılışı çevre ile yaptıktan sonra güzel bir haberi sana iletmeyi borç bilirim: Türkiye’ye getirdiği Maker Hareketi ve başarılı çalışmalarıyla dikkat çeken düşünce kuruluşu GelecekHane’nin kurucusu Halil Aksu, 24-26 Temmuz’da San Francisco’da düzenlenecek Dünya Fütüristler Kongresi’ne (World Future Society Conference) Türkiye’den davet edilen tek fütürist olmuş. Nesnelerin interneti, büyük veri, robotlar, insansız araçlar ve yapay zekâ Aksu’nun konuşmasının da ana teması. Detaylar ise www.worldfuture2015.org sitesinde.

Kurumsal hayata örnek olmasını dilediğim bir sosyal sorumluluk projesinde sıra. Exclusive Networks çalışanları, “Exclusive Networks Lösemili Çocuklar için Yürüyor” adlı projenin ilk etabını Şile’de 6 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirmiş. Böylece önceden hedeflenen etabı tamamladıktan sonra gelen desteklerin LÖSEV’e ulaştırılması sağlanmış.

Biraz da ‘ilk’lerden bahsedeyim. Dijital alanda başlattığı uygulamalarla adından söz ettiren Ata Online, Türkiye'de bir ilke daha imza atmış ve son dönemde pek popüler olan Periscope üzerinden canlı yayın yaparak, piyasa yorumlarını sosyal medyadaki takipçileriyle anlık paylaşmaya başlamış. Yatırımcı için hız adına önemli fırsat, ne dersin.

İstanbul trafiğinin acı tatlı çözümü metrobüs, oyunlarda da yerini alıyor. Atom Games tarafından geliştirilen ve İstanbul sokaklarında geçen ‘Metrobüs: Race in Istanbul’ oyununda şoför koltuğuna oturan oyuncular, bomba patlama riskine karşı yolcuların hayatlarını kurtaracak bir maceraya atılıyor. Android cihazlar için yayında olan oyun, eğlenceli bir hikayeye sahip. Yıllar önce Keanu Reeves’in başrol oynadığı ‘Speed’ filmini hatırlarsın, hadi şimdi bu oyun için direksiyona sen geç.

Küresel kurumsal yazılım uygulamaları şirketi IFS ve teknoloji partneri Oracle, işletmeleri başarıya en hızlı ve güvenilir şekilde taşıyacak çözümlerini sunmak üzere Bursa’da üreticilerle buluşmuş. Teknoloji hepimiz için yararlı olma şansını bu gibi çalışmalarla elde ediyor.

Sıra geldi haftanın ödüllerine… Teknoloji eğitimi ve danışmanlığı alanında faaliyet gösteren BT Eğitim; Cisco Türkiye İş Ortakları Zirvesi’nde Cisco 2014 Mali yılı çerçevesinde ödüllendirilen başarılı iş ortaklarından biri olmuş ve “Yılın Yetkili Eğitim İş Ortağı” alanında yaptığı katkılar sebebiyle ödül almış.

Yaratıcı Çocuklar Derneği tarafından Samsung’un ana sponsorluğunda, Multi Channel Developers (MCD) işbirliğiyle düzenlenen Samsung Geleceğin Mucitleri Yarışması’nda da kazananlar belli olmuş. Yarışmanın birincisi ise “İlaç Saati Hatırlatıcı” projesiyle İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Beylerbeyi Özel Ortaokulu’ndan Veli Armağan Alper Sevim.

Visa Europe’un ödemeler dünyasının nabzını tuttuğu Visa Futures Konferansı kapsamında düzenlediği “Visa Europe Best Ödülleri”nde inovasyon kategorisinde birinciliği “Alışveriş Asistanı” projesi ile Yapı Kredi Bankası kazanmış. Bankaya ödül kazandıran “Alışveriş Asistanı” iPhone ve Android için özel hazırlanmış bir uygulama olarak öne çıkıyor.

Migros Grubu’nun sadakat kart programı Money Club için Turkcell Global Bilgi ve Migros ortaklığıyla hayata geçirilen ve üçüncü yılını geride bırakan Money Club Kart Facebook uygulaması da Internet Advertising Competition Awards'da ’En İyi Sosyal Medya Kampanyası Ödülü’ne layık görülmüş. Money Club Kart Facebook uygulaması da böylece bir yılda farklı kategorilerde 6 ödülle önemli bir başarıya imza attı.

Haftayı bir kitap haberi ile noktalayalım: BA-Works yönetici ortağı ve International Institute of Business Analysis, Istanbul Chapter başkanı Emrah Yayıcı, uyguladığı iş analizi ve ekran tasarımlarını ‘Business Analyst’s Mentor Book’ kitabında bir araya getirmişti, hatta geçen yıl BThaber’de kendisiyle bu konuda bir röportaj da yapılmıştı. Kitap, 1,5 yıldır Amazon’da dünyanın en çok satan ‘iş analizi kitabı’ olma özelliği taşıyormuş. Birçok ülkeden siparişler var, yurt dışında yer alan uluslararası şirketlerden, çalışanlara verilmek üzere toplu alım talepleri ve Amerika’da iki üniversiteden öğrencilere okutmak için talepte bulunulması da cabası. Edinmediysen almanı tavsiye ederim.

Sene boyunca Ankara'nın en seçkin mekanlarında Blues severlere eğlenceli repertuarlarıyla neşeli geceler yaşatan Müdüriyet Blues ve Rock & Roll grubu, sezon sonuna denk gelmesine rağmen aynı eğlenceyi Ramazan akşamlarına da taşımayı hedefliyormuş. Grup, 26 Haziran'da IF Performance Hall'da, 8 Temmuz'da Ankara Hayal Kahvesinde şehirdeki Blues yolculuklarına devam edecekmiş.

Bu haftalık da bu kadar olsun, yeniliklere haftaya devam

 
ETİKETLER : 1026

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics