Mektup 22 HAZİRAN 2015 / 06:21

Seçim sonrası yaz sıcaklarından merhaba,

Seçim dedik madem, bu devirde artık internetiz kalamayacağımızı ortaya koyan bir bilgiyi seninle paylaşmak isterim. Medianova verilerine göre, seçim gecesi Türkiye’nin internet trafiği öyle böyle değil, saat 18.00’den itibaren yüzde 150 oranında artış kaydetmiş. Şu bir gerçek ki, Türkiye bu kez seçim heyecanını daha uzun süre yaşadı ve sonuçları, süreci internetten takip etmeyi tercih etti. Akıllı telefon ve tablet bu günler için var, değil mi J

Sıra haftanın enerji bilgisinde. GE (General Electric), dünya standartlarındaki rüzgar türbinlerini, rüzgar endüstrisine yönelik sayısal altyapıyla eşleştiren dinamik, bağlantılı ve uyarlanabilir Dijital Rüzgar Santrali teknolojisini duyurdu. Bu teknoloji, bir rüzgar santralinin enerji üretimini yüzde 20’ye kadar artırıyormuş ve rüzgar endüstrisi için yaklaşık 50 milyar dolarlık bir değer üretilmesine olanak tanıyormuş. Bu arada, Dijital Rüzgar Santrali, yenilenebilir enerjide daha fazla esneklik ihtiyacını karşılamak için ‘endüstriyel internet’ olarak adlandırılan etkileşimli sayısal teknolojiyi kullanıyor. Bu teknoloji de yenilenebilir enerjinin mevcut enerji şebekesine daha etkin bir şekilde bütünleşik olmasına yardımcı oluyormuş. Memlekette örneklerini görmek dileğiyle…

Şimdi de yurdu teknolojiye doyuranlarda sıra. Media Markt, büyüme stratejisi doğrultusunda Diyarbakır’da ilk, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ise 4’üncü mağazasını 10 Haziran’da Forum Diyarbakır’da hizmete açmış. Yeni mağaza, ziyaretçilere binlerce çeşit son teknoloji ürününü düşük fiyatlarla satın alma imkanı sunuyormuş. Herkes için teknoloji felsefesine devam.

Bu kadar da değil… “Anadolu Teknoloji Günleri” organizasyonu Türkiye’nin çeşitli şehirlerindeki iş ortaklarının teknoloji markaları ile daha yakın temasa geçme ihtiyaç ve talebinden doğdu malum. WD, TP-LINK ve Gigabyte işbirliğinde ilk defa Nisan 2014’te hayata geçen “Anadolu Teknoloji Günleri” 2015’te de hız kesmeden devam ediyor “Anadolu Teknoloji Günleri” 4 Haziran’da da WD ve TP-LINK öncülüğünde Kayseri Hilton Otel’de, Kare Bilgisayar ve bayilerinin katılımı ile gerçekleşmiş.

Bu arada, veri koruma ve bilgi yönetimi alanında faaliyet gösteren CommVault,  Cisco Çözüm Ortaklığı Programı’nda Tercih Edilen Çözüm Ortağı olmuş. Cisco Çözüm Ortaklığı Programı’nın üyesi olarak CommVault, IoE içinde değer kazanmak için ağın kapasitesini, performansını ve yönetimini daha iyi hale getirecek çözümleri hızla üretme ve konuşlandırma gücüne sahip. Herşey akıllanıyor, bize kontrol etme becerisine sahip olmak kalıyor.

Bu ‘akıllanma’ sürecinde robotları unutamayız. İstanbul Aydın Üniversitesi Mühendislik Fakültesi de 1-3 Haziran arasında VI. Robot Yarışması’nı düzenlemiş. Türkiye’nin farklı bölgelerindeki lise, meslek lisesi ve üniversitelerden toplam 170 öğrencinin katıldığı yarışmada farklı özellikler taşıyan 143 robot; serbest, mini sumo, sumo ve çizgi izleyen kategorilerinde yarışmış. Bu dört farklı kategoride dereceye giren öğrencilere de İstanbul Aydın Üniversitesi’ni tercih etmeleri halinde başarı bursu sağlanacakmış. Moral motivasyon adına önemli bir teşvik, ne dersin…

2003 yılından itibaren düzenlenen, lisans ve lisansüstü endüstriyel tasarım öğrencilerinin geleceğin ev aletlerini tasarladığı Design Lab 2015’te Türkiye’den 1 yarışmacı ilk 35 finalist arasında yer almayı başarmış. Her yıl farklı bir konsept belirlenen yarışmanın bu yılki konusu “Sağlıklı ve Mutlu Çocuklar”. 60 ülkeden bin 500’ün üzerinde başvurunun bulunduğu yarışmada 35 finalistin 5’i halkın oyları, 30’u uzmanların oyları ile belirlendi. Ve Kadir Has Üniversite’sinden yarışmaya katılan Örsan Berkay Tülüce, geliştirdiği Dorian isimli ürün ile ilk 35 arasında yer almayı başardı. Hayat ağacı konseptini modern teknoloji ile birleştiren Dorian, ailenin hatıralarını kayıt almasını sağlayan kamerası ve mobil aplikasyonu ile kolay kullanım sunuyor. Dorian’ın daha nice başarılarını seninle paylaşabilirim umarım.

Perakendenin Oscar’ları olarak da nitelendirilen Solal Pazarlama Ödülleri, Kopenhag’da yapılan törenle sahiplerini bulmuş. Alışveriş Merkezleri Konseyi (ICSC) tarafından her yıl düzenlenen etkinliğin bu seneki yıldızları ECE Türkiye tarafından yönetilen MetroCity Alışveriş Merkezi ve Espark Alışveriş Merkezi olmuş. MetroCity AVM, Engelsiz Erişim Derneği’nin katkılarıyla hazırlanıp, ECE Türkiye ve AVEA’nın işbirliğiyle hayata geçirilen “Sesli Adımlar” uygulamasıyla “Sosyal Sorumluluk Kategorisi”nde “Altın Ödül”ü alırken, Espark Alışveriş Merkezi “Gökyüzü Hediyeleri” projesiyle “Teknoloji Kategorisi”nde “Gümüş Ödül”ün sahibi olmuş.

Dış kaynak CRM ve çağrı merkezi hizmet sağlayıcısı Teleperformance Türkiye, çağrı merkezi sektöründe dünyanın en iyi uygulamalarının ödüllendirildiği Contact Center World Awards’ta, Samsung ile yürüttüğü çalışma ile “En İyi Outbound Kampanyası” kategorisinde EMEA birincisi olmuş. Bu arada “En iyi Dış Kaynak İş Ortaklığı” kategorisinde Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ile işbirliği ile EMEA üçüncülüğünü de elde etmiş.

Alcatel-Lucent Enterprise tarafından her yıl gerçekleştirilen, yalnızca partnerlerin katıldığı Alcatel-Lucent Enterprise Partners Event’te Alcatel-Lucent Enterprise, iş ortaklarının performansını değerlendirmiş. SİSTAŞ da kendi bölgesindeki çalışmaları ve performansıyla “Yılın Partneri” ödülüne layık görülen tek Alcatel-Lucent Enterprise iş ortağı olarak seçilmiş.

Haftanın finali yine bir ödülle olsun. Turkcell Global Bilgi, ContactCenterWorld.com’un Londra’da  gerçekleştirdiği EMEA (Avrupa- Orta Doğu ve Afrika) bölge finallerinde “En İyi Self Servis” ve “En İyi Home Agent Yönetimi” kategorilerinde birinci olmuş.

Başarı haberleri ile bu hafta bitsin, dahası haftaya kalsın…

 
ETİKETLER : 1027

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics