Mektup 13 KASIM 2016 / 16:12

SEKA Mehmet Ali Kağıtçı Kâğıt Müzesi açıldı

Yeni bir haftadan merhaba,
 
Alışverişi seversin bilirim, o yüzden sana güzel bir haberim var: Türkiye’nin ilk dijital cüzdanı BKM Express ile ilk kez alışveriş yapacak 30 bin kişi, tek seferde yapacakları 30 TL ve üzeri alışverişlerinde 20 TL iade alıyor. 30 Kasım’a kadar sürecek kampanya, BKM Express’e tanımlı tüm banka kartı, kredi kartı ve ticari kartlarla yapılacak alışverişleri kapsıyor. “Gözlerinizi sonuna kadar açın, iyice bakın!” sloganıyla tanıtımı yapılan kampanyadan yararlanmak için BKM Express ile ilk kez alışveriş yapacak ilk 30 bin kişiden biri olmak yeterli. Detaylar www.bkmexpress.com.tr adresinde.
Alışveriş dedik madem, yine bir haberim var: Mastercard, kullanıcıların mesajlaşarak ya da sohbet ederek finansal işlemlerini yürütebileceği ve alışveriş yapabileceği bir yapay zeka platformunu devreye alacağını duyurdu. Mastercard bot adı verilen platform, farklı bir alışveriş deneyimi demek. Bu yeniliğin videosu da https://www.youtube.com/watch?v=m-nbznORjaY sitesinde.
Biraz da boya badana işlerine bakalım. Bu sayfalarda daha önce de yer vermiştim Filli Boya’nın ‘Mimar Benim’ uygulamasına... İşte sektörde bir ilk olarak hayata geçirilen, AppStore’un favori uygulamaları arasında yer alan Mimar Benim; son teknoloji fonksiyonları, yepyeni özellikleri, en trend renk ve kartelaları ile yaşam alanlarının kolayca ve istenildiği gibi renklendirilmesini sağlıyor. Uygulama, kullanıcıların tercih ettiği dört renklendirme alternatifini kolaj yaparak sosyal medya mecralarında paylaşma ve arkadaşlarından fikir alma imkanı da sunuyor. Ayrıca projenin öncesi, planlanan hali ve uygulama sonrasındaki hali fotoğraf olarak paylaşılabiliyor. AppStore ve GooglePlay’de önemli bir yere sahip uygulama online ve offline olarak kullanılabiliyor.
Tüketici elektroniği perakendecisi Media Markt, genel merkez ofisini Levent’e taşımış. Media Markt Türkiye İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım, yeni mağaza yatırımlarına devam edeceklerini de düzenlenen törende vurgulamış. 
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin endüstriyel mirası korumak amacıyla oluşturduğu Türkiye'nin ilk, dünyanın en büyük kâğıt müzesi SEKA Mehmet Ali Kağıtçı Kâğıt Müzesi açıldı. 12 bin 345 metrekare alan üzerine kurulan ve 4 katlı, 16 farklı salondan oluşan müzede ziyaretçiler, Cumhuriyet Dönemi sanayileşme sürecinde önemli bir yere sahip olan fabrikanın kuruluş sürecinden başlayıp, Kocaeli’den Türkiye’ye yayılan kâğıdın hayat hikayesini görüntüler eşliğinde izleyebilecek. Türkiye’nin ilk kâğıt mühendisi Mehmet Ali Kâğıtçı tarafından kurulan SEKA Kâğıt Fabrikası böylece artık SEKA Kâğıt Müzesi olarak geçmiş ve geleceği buluşturuyor. Korunan makinalar içerisinde en önemli olanı ise 1936 yılında açılan SEKA 1. Kâğıt Fabrikası’na ait 2 No’lu Kâğıt Makinası. Bu makinenin en önemli özelliği, fabrikanın kurulduğu günden kapandığı güne kadar 70 yıl boyunca hiç durdurulmadan sürekli olarak çalışmış olması. En kısa zamanda ziyaret edelim.
Sıra çevreci gündemimde… Amazon Web Services’in (AWS) beşinci global yenilenebilir enerji projesi yakında hayata geçiyor. Yeni proje Amazon Wind Farm US Central 2'nun her yıl 530 bin mega watt enerji üretmesi bekleniyor. Bu da yaklaşık 50 bin evin elektrik ihtiyacı demek. Amazon yeni rüzgar çiftliğinin inşası ve sahipliği için rüzgar projelerinde lider EverPower ile işbirliği de yaptı.
Contemporary İstanbul bu yıl da meraklıları buluşturdu biliyorsun. Öyle ki, Arçelik’in geri dönüşüm tesislerinden elde edilen malzemeler, Türkiye’nin önde gelen sanatçıları ve tasarımcıları tarafından yapılan tasarımlarla ‘Cycles’ sergisinde ziyaretçilerle buluştu. Arçelik, bu sergiye endüstriyel tasarım öğrencilerinin çalışmalarını da dahil ederek, genç tasarımcılara destek sunmuş. Fayda, her yerde ve bu çalışma da bunun kanıtı.
Yine gurur veren bir haberde sıra… İngiltere hukuk piyasasındaki en kapsamlı araştırma ve 70 binden fazla görüşmeye dayanarak en seçkin hukuk uygulayıcılarını seçen Legal 500 UK 2016’da yenilenebilir enerjinin de dahil olduğu Çevre Kategorisi’ndeki ödülü Lightsource Renewable Energy Hukuk Direktörü, Yönetici ve Genel Sekreteri Av. Dr. Ece Gürsoy almış. Avukat Dr. Ece Gürsoy, Lightsource Renewable Energy’de 15 kişilik hukuk takımı ile projeleri başlangıcından itibaren, finansman, tamamlama ve teslim süreçlerini de kapsayacak şekilde şirketin tüm faaliyet alanlarında birebir yer alarak çalışmalarını yürütüyor. Dr. Gürsoy’un öncülüğündeki hukuk takımı, Lightsource’un İngiltere’de güneş enerjisi sektöründe küçük ölçekli üretim sanayinden şebeke ölçeğinde bir endüstriyel yapıya geçmesini sağlamış.  
Aksigorta ise IDC Türkiye Finans Teknoloji Konferansı’nda düzenlenen “Finans Teknoloji Ödülleri” yarışmasının iki farklı kategorisinde ikincilik ödülüne layık görülmüş: “Security & Fraud Management” kategorisinde “Hasar Suistimal Yönetimi” projesiyle ve “Big Data & Analytics” kategorisinde “CEO Cockpit Mobil Kurumsal Performans Yönetimi” uygulamasıyla iki ayrı ikincilik ödülü Aksigorta’nın.
Türk-Amerikan İş Konseyi (ATC) ve Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK), siber güvenlikte yenilikçi çözümler sunan Comodo’nun CEO’su Melih Abdulhayoğlu’na “Mustafa Koç V. Business Leadership” ödülü vermiş. 35. ATC-TAİK Ortak Yıllık Konferansı’nda Melih Abdulhayoğlu, Türkiye’de en büyük Amerikan Ar-Ge yatırımı yapan isim olduğu için bu ödüle layık bulunmuş.
SAP'nin geleneksel hale getirdiği, yılın en başarılı kurumsal teknoloji uygulamalarını ödüllendiren SAP Türkiye Kalite Ödülleri 2016'da Yılın İnovasyon şampiyonu ise Türkiye’de Yapı Bileşenleri sektörünün önemli temsilcilerinden AGT olmuş.
Bilkom; dünya mirası olan antik kentleri; dijital çağa uygun bir şekilde 3 boyutlu deneyimleme olanağı sunan sosyal sorumluluk projesi “Tarih 3 Boyutlu Canlanıyor” ile “Entegre Mobil Deneyimi” kategorisinde dünya ikincisi oldu ve Stevie Awards 2016’dan ödülünü aldı. Ama bu kadar da değil… Bilkom, bu yıl 10’uncusu düzenlenen ve Avrupa genelinde toplam 33 ülkeden 32 bin firmanın projesinin yarıştığı “Avrupa İş Ödülleri / European Business Awards”da, “Çevre ve Kurumsal Sürdürülebilirlik” kategorisinde “Tarih 3 Boyutlu Canlanıyor- iVisit Anatolia” ile 2016 yılı Türkiye şampiyonu olmuş. Yaratıcılık, ödülünü almakta gecikmiyor, ne dersin…
 
Bu hafta da benden bu kadar, haftaya bu sayfalarda buluşmak dileğiyle,
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics