Mektup 01 HAZİRAN 2015 / 09:17

Sıcak ve nemli İstanbul günlerinden merhaba,

Bu haftaya Vestel ile başlıyorum. Magazin Gazetecileri Derneği tarafından düzenlenen 'Altın Objektif Ödülleri'nde bu yıl ilk kez verilen “Türkiye’nin Marka Yüzü” özel ödülünün sahibi Vestel City olmuş. Dünyanın en ileri teknolojilerini Manisa’daki tesislerinde üretip 150 ülkeye ihraç eden Vestel City, ulusal ve uluslararası arenada Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etme başarısı ile ödüle layık görülmüş. Dileriz ki bu örneklerimiz daha da artsın.

Şimdi biraz da radyoyu açalım. Ulusal Radyo Yayıncıları Derneği (URYAD) ve Nielsen tarafından her ay en az 5 bin hane ve 7 bin 500 birey ile yapılan “Radyo Dinleyici Ölçümü Araştırması”nın Nisan 2015 sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre, bu yılın başından itibaren Türkiye genelinde tüm sosyo-ekonomik gruplardan hanelerde radyo dinleme oranları sistematik olarak artış gösteriyor. Ocak 2015 sonuçlarına göre Türkiye genelinde yüzde 42 olan hanelerde radyo dinleme oranı, istikrarlı yükselişini sürdürerek Nisan ayında yüzde 44’e ulaştı. Radyo hele de bizim nesil için unutulmazdır, bu gelişim de sevindirici, değil mi? Ayrıca radyo dinleyicilerinin yüzde 92’si de radyo reklamlarını dinliyormuş. TV’de zaplarız, ama radyo için özel hazırlanan reklamlar güzel oluyor açıkçası.

Haftalık enerji haberimizde sıra. Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi Başkanı Türker Naslı, sanayileşme, nüfus artışı, hızlı kentleşme, çevresel bozulma, birçok endüstriyel girdide dışa bağımlılık gibi nedenlerle yüksek verime sahip temiz üretim teknoloji ve yöntemlerinin Türkiye için son derece önemli hale geldiğini söylemiş. Türkiye’nin temiz üretim teknolojilerine ağırlık vermesi gerektiğine dikkat çeken Naslı, aynı miktarda üretim için daha az doğal kaynak ve enerji kullanımı ve daha az atık üretimi ilkesine dayanan ‘sürdürülebilir temiz üretim’ kavramının ülke için büyük önem taşıdığını vurgulamış. Doğru söze ne hacet.

Sıra yarışmalarda… İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) tarafından bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirilen Doğal Taş Tasarım Yarışması’nda ödüller sahiplerini bulmuş. Profesyonellerin bir, öğrencilerin de beş farklı kategoride projelerini sergilediği, toplam 661 projenin katıldığı yarışmada 643 proje değerlendirilmiş. 290 proje öğrenci kategorisinde yarışırken, 51 üniversiteden projenin yarışmaya katılması da ayrıca gurur verici. Üniversiteler arasında 105 proje ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ilk sırayı alırken, onu 96 proje ile İstanbul Teknik Üniversitesi izlemiş.

Bu arada PepsiCo Türkiye de iş hayatına hazırlanan üniversiteli gençler için “Yılın Stajyeri” yarışmasını başlatmış. Yarışma Twitter, Instagram ve Vine gibi sosyal medya araçlarını en iyi ve yaratıcı biçimde kullananları arıyor. Stajyer adayı gençler, www.yilinstajyeri.com sitesinden edinecekleri detaylı bilgiler kapsamında, diledikleri PepsiCo markasını yaratıcılıklarıyla birleştirip #stajabaşvuruyorum hashtag’iyle paylaşacaklar. PepsiCo Türkiye İK ve Kurumsal İletişim departmanları yöneticilerinin oluşturduğu jürinin seçeceği bir kişi de PepsiCo’nun Kurumsal İletişim Departmanı’nda stajyer sosyal medya uzmanı olmaya hak kazanacak. Sosyal medya uzmanı gençler için güzel fırsat değil mi?

Sıra, soframızın vazgeçilmezi ekmekte. UNO, Avrupa’nın en prestijli reklamcılık ödüllerinden IAB Mixx Awards’ta  “Ekmeğini Elletme” mobil kampanyası ile “Innovative Online Ad Solution” kategorisinde birinci olarak Altın Mixx’in sahibi olmuş. Mobil uygulama için hazırlanan video banner sayesinde 1.7 milyon tekil kişiyle etkileşime geçilmiş, markanın el değmeden üretim özelliği tanıtılmış. Hijyen her zaman ödülü de hak eder.

Bir ödül haberi de Turkcell’den… Telekom sektöründe dünyanın en yenilikçi uygulamalarının belirlendiği Global Telecom Business İnovasyon Ödülleri sahiplerini bulmuş. Turkcell de finale kaldığı üç dalda birden ödüle layık görülmüş. Akıllı Enerji İzleme Servisi ile İş Hizmetleri kategorisinde; 4G Roaming projesiyle Toptan Satış Hizmetleri kategorisinde; Turkcell’in iştiraki Belarus Life:) tarafından hayata geçirilen SMS Bilet projesiyle de Müşteri Hizmetleri kategorisinde birincilik ödülü Turkcell Grubu’nun olmuş. Bu gibi küresel başarılar gururumuz…

Yaz geldi madem, güneş gözlüklerini takma vakti. Kişiselleştirme ekolü gözlükte de hayat buluyor ve bunun örneği Ray-Ban’dan geliyor. Ray-Ban Remix ile en sevilen Ray-Ban modellerini, tarzını en iyi yansıtan renk çerçeve ve lenslerle birleştirip, hatta sap ve kılıfına istediğin yazıları ekleyerek kendine özel Ray-Ban’ini yaratabilirsin. www.ray-ban.com/turkey/kisisellestir adresine bir bak, senin çok ilgini çekeceğine eminim.

Bu haftalık benden bu kadar, haftaya yine haberleşmek dileğiyle,

 
ETİKETLER : 1024

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics