Mektup 23 ŞUBAT 2015 / 07:00

Soğuk kış günlerini bitirmeye geri sayımdan merhaba,

Kar yağışı altında biz cemrelerin düşmesi ve baharın gelmesinin derdine düşerken, birçok insanın derdi 14 Şubat oldu malumun. Hediye analizi ile bu haftaya başlıyorum: E-ticaret yazılımı sektöründe hizmet veren IdeaSoft, 14 Şubat Sevgililer Günü kapsamında e-ticaret şirketlerinin satış hacimlerini analiz etmiş, 5 bin e-ticaret şirketinin verilerini incelemiş. E-ticaret şirketlerinin 1-12 Şubat günleri arasındaki satış hacmi Ocak ayıyla karşılaştırıldığında ortalama yüzde 26 artmış. Bu arada İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük illerden farklı olarak perakende ürün çeşitliliğine ve alternatiflerine hızlı erişimi olmayan Anadolu’dan e-ticaret sitelerine de yoğun ilgi olmuş. Öyle ki, Anadolu’dan gelen siparişler genel satışların yaklaşık yüzde 55’ini oluşturmuş. Alışverişin bu şekilde herkesçe erişilebilir hale gelmesi sevindirici.

Hazır araştırmalardan başladık, bir tane de BlaBlaCar Türkiye’den gelsin. Bir süre önce Türkiye faaliyetlerine başlayan bu yapıda en çok İstanbul, Ankara, İzmir çıkışlı yolculuklar paylaşılıyor. Adana, Antalya, Bursa, Kocaeli çıkışlı yolculuklar da oldukça fazla. Türkiye’de kullanıcıların büyük çoğunluğu 18-34 yaşları arasındaki üyeler, ki bu şaşırtıcı değil. Türkiye ile ilgili en dikkat çekici istatistiklerden biri de ne kadar sohbet etmeyi seven bir ülke olduğumuzmuş. Uzun yollar başka türlü çekilmez, değil mi?

Sıra sevindirici bir projede: Mars Logistics, 25’inci kuruluş yılını, 152 yıldır çocuklarımızın yaşamını eğitimle değiştiren Darüşşafaka Cemiyeti ile hayata geçirdiği projeyle kutluyormuş. Proje ile Mars Logistics, çocukların gelişimini destekleyecek bir dizi etkinlik gerçekleştirmiş. Eğlenceli bir formatta “Yürüyüş, Denge, Beden Dili”, “Yaşa Göre Kıyafet Seçimi”, “İletişim Kuralları”, “Sağlıklı Beslenme ve Kişisel Temizlik” ,“Yemek Kültürü ve Sofra Adabı”  konularında atölye çalışmaları yapılmış, “Çikolata Workshop”ı ile öğrenciler çikolata yapımını öğrenmiş. Gelecek aylardaki etkinliklerde de çocuklar başarılı işadamı ve sporcular ile bir araya geleceklermiş.

Ayrıca Microsoft Türkiye’nin geçtiğimiz Aralık ayında Türkiye’de 5 bin çocuğun katılımıyla hayata geçirdiği ve 7-12 yaş arasındaki çocuklara “kod yazma” eğitimi verdiği “Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor” girişimi de 2015’te çocukların büyük ilgisiyle devam ediyormuş. Sonuçta kod yazmayı öğrenmek, analitik düşüncenin yanı sıra çocukların neden-sonuç ilişkisi hakkında da bilinçlenmesi demek. Eğitim sistemimizdeki çelişkili yapıyı düzeltmek adına, dev denizde küçük bir dalga, ama bu dalgaların büyümesi dileğiyle.

Bu arada Türkiye’de gittikçe artan 'kadına yönelik şiddet’ vakalarına karşı Mart 2014’te kullanıma sunulan Vodafone Kırmızı Işık mobil uygulaması, GSMA Global Mobil Ödülleri’nde “Gelişmekte Olan Pazarlarda Kadınlara Yönelik En İyi Mobil Uygulama” dalında finalist oldu. Global Mobil Ödülleri’nin kazananları 3 Mart 2015’te Barselona’daki Dünya Mobil Kongresi’nde açıklanacakmış. Her gün bir üçüncü sayfa haberi ile içimize acı düşüren olayların azalması adına umarım başarılı olur.

Her yıl ölümlü binlerce trafik kazasının meydana geldiği ülkemizde, Türk Kızılayı da 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun emniyet kemeri ile ilgili yürürlükteki 78. maddesinin Dünya Sağlık Örgütü standartlarına uygun değiştirilmesi için yürüttüğü “Yol Güvenliği Savunuculuk Projesi”ne devam ediyor. Emniyet kemeri ve çocuk koltuğunun yasada açıkça ifade edilmesi, cezaların caydırıcı hale gelmesi ve emniyet kemeri susturucu aparatı kullanımının yasaklanması konusunda kanun değişikliği için yasa yapıcıların dikkati çekilecek, imza kampanyası da başlatılacakmış. Emniyet kemerini bir türlü benimseyemeyen yurdum insanını yola getirmek adına güzel bir hamle, işe yaraması dileğiyle.

Yine sevindirici ve yayılmasını dilediğim bir çalışma var sırada: ABD Ankara Büyükelçiliği tarafından desteklenen ve Tohum Otizm Vakfı tarafında yürütülen “Tablet Bilgisayarım Benim için Konuşuyor” projesi, teknolojik gelişmelerin özellikle otizmli çocukların eğitiminde kullanılmasını teşvik etmek ve her ortamda eğitim fırsatlarını yaygınlaştırmak için hazırlanmış. iPad uygulamaları; Tohum 1 ve Tohum 2 adıyla Apple Store’dan ücretsiz indiriliyor. Uygulamalar aynı zamanda erken yaştaki çocuk gelişimini desteklemek için normal gelişim gösteren çocuklara da uygun olarak yapılmış.

Haftanın finalini, Facebook’ta dostların paylaşımı ile yakından bildiğim bir haberle yapıyorum: Senin de en sevdiğin kutu oyunlarından Monopoly;  yeni versiyonu Monopoly Dünya Şehirleri’nde yer alacak 20 şehri seçmek için www.oyumistanbula.com adresinde oylama başlattı. Aralarında İstanbul’un da olduğu 80 şehrin aday gösterildiği oylamada en çok oy alan 20 şehir, tüm dünyada satışa sunulacak Monopoly Dünya Şehirleri oyununda yer alacak. 4 Mart’a kadar sürecek oylamaya katılanlar, sevdikleri şehir için her gün diledikleri kadar oy kullanabilecek. İstanbul’un da Monopoly Dünya Şehirleri’nde yerini alabilmesi için tüm Türkiye her gün oy kullanmaya davet ediliyor. Şehirler, Dünya Monopoly Günü ve Monopoly’nin resmi doğum günü 19 Mart’ta açıklanacakmış. Hadi bakalım, oyumuz İstanbul için gelsin.

Bu haftalık da bu kadar olsun, daha fazlası haftaya,
ETİKETLER : 1010

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics