Mektup 09 NİSAN 2016 / 14:33

Sosyal sorumluluk, hayatın her noktasında

Yeni bir haftadan merhaba,
 
Zaten biliyorsundur, ama yine de bir doğum günü haberi ile mektubuma başlıyorum: Twitter 10 yaşında. Bir çırpıda geçmiş 10 yıl ve 140 karakterle kendimizi, derdimizi anlatmakta ziyadesiyle uzman olduk. Ama Twitter’ın bir önemli özelliği de Türkiye’nin önde gelen STK’larının buluşma noktası olması. Öyle ki, söz konusu STK’lar yüzbinleri aşan takipçileri ile kapsamını geliştiriyor, projelerini hayata geçirmeyi kolaylaştırıyor. @losev1998, @AKUT_Dernegi, @ChangeTR, @TOCEV ve daha niceleri Twitter’da… ‘Bu devirde bir STK’nın başarısında Twitter hesabı da belirleyici’ dersem, abartmış olmam sanırım.
STK’lara destekte Twitter kanalından bahsettik, ama bir tarafta da gençler, göç ve göçmen problemine projeleri ile destek arıyor. 25-27 Mart’ta göçmen sorununa çözüm bulmak için düzenlenen Borderless Hack; İstanbul Amerikan Başkonsolosluğu, Garaj ve Habitat’ın destekleriyle, Hackquarters ve Kolektif House’un organizasyonuyla gerçekleşmiş. Girişimciler, bilgisayar mühendisleri, tasarımcılar Türkiye’deki göç sorununa çözüm olacak ürünleri geliştirmek için bir araya gelmiş. Toplam 7 ekipten 50 katılımcının yarıştığı etkinlikte kazanan ise Suriyeli mülteci kadınlarının el işi ürünlerini toplayan ve ürünlerin hikayeleriyle, satışını yaparak onlara gelir sağlayan ‘Hand to Heart’ isimli mobil uygulamayı geliştiren Istanbul&I ekibi olmuş.
Sosyal sorumluluk odaklı bir haberim daha var. Zira hayal dünyasında gezinmeyen, ayağı yere basan girişimcilik şart. Çünkü Yemeksepeti Satış Direktörü Korhan Erçin’in de belirttiği gibi, Türkiye’de açılan her iki restorandan biri daha yıldönümü yapamadan, ilk senesinde kapanıyor. Yani sene başında primlerin hesaba yatmasıyla pekişen ‘restoran açma’ hayalini gerçekleştirmek, öyle beyaz yakalıların düşündüğü kadar kolay değil. “Tüm para yeme-içmede, girişelim o zaman” demeden önce iyi bir analiz de şart.
Yine bir girişimden, hem de yoğun kullandığımız bir yapıdan haberlerim var sana: BiTaksi, yeni güncellemesini kullanıma sunmuş, BiTaksi 4.0 versiyonu ile uygulamanın tasarımı yenilenirken taksi çağırmayı kolaylaştıracak pek çok özellik de eklenmiş, mevcut servislere iyileştirmeler yapılmış.
“Taksi dedik, ayağımızı yerden kestik, ama biraz da spor yapalım” dediğini duyar gibiyim. O zaman buyur: Kadınları spor yapmaya teşvik etmek için düzenlediği etkinlik serisiyle geçtiğimiz yıl dünya çapında 200 binden fazla kadını harekete geçiren Nike’tan 5 Haziran 2016 Pazar günü Caddebostan’da 5K ve 10K’lık “Nike Women Victory Tour” koşusu. Etkinliğe nike.com/istanbul üzerinden kayıt olunabilirken, aynı sayfadan ücretsiz hazırlık programları da takip edilebiliyor. Benden söylemesi, tembellik yapmazsam bizden koşması…
Gelelim haftanın ödüllerine… SAP Türkiye, İK alanındaki başarılı uygulamalarıyla Top Employers Institute tarafından ‘Avrupa’nın En İyi İşverenleri 2016’ sertifikasına layık bulunmuş. Logitech de 9 dalda Red Dot Awards aldı. Az buz değil, hem bu, üst üste 4 yıldır Red Dot Award Product Design kazanan Logitech’in şimdiye kadar kazandığı en yüksek sayıda ödül olmuş.
Türk Telekom Grup şirketi İnnova ise Cisco tarafından bulut tabanlı çözümler alanındaki başarılı çalışmaları ile San Diego’da düzenlenen Cisco Partner Summit 2016 etkinliğinde “Cloud Builder Partner Of The Year - Yılın Bulut Çözümleri Geliştiren İş Ortağı” ödülünü almış. Bu arada Penta Teknoloji de IBM Çözüm Ortakları toplantısı kapsamında “Yılın Distribütörü” ödülüne layık görülmüş.
Bu arada Next&NextStar, güvenlik ekipmanlarında iddialı markası NextCAM ve network ürünlerinde distribütörlüğünü yaptığı CNet’in bölge bayi toplantısını Gaziantep Şirehan Otel’de gerçekleştirmiş, NextCAM ve CNet yetkilileri, yakında piyasaya sürülecek yeni profesyonel AHD ve IP kamera ürünlerini sergileyerek bayilerini bilgilendirmiş. 
Bu haftanın kitap bilgisinde hedef kitlem öncelikle çocuklar, sonra da teknolojide günceli öğrenmesini gerekli bulduğumuz kişiler. 1 yıl aradan sonra yeni versiyonu “Bilgisayar Öğrenmenin Kısayolu 2” ile bilişim teknolojileri öğretmeni Hakan Yandım, 528 sayfada 572 konu başlığını okura sunmakla kalmıyor. Bu zengin içerikli kitabın yanında, bir de video anlatımları ile bilgileri destekleyen içerikle dolu DVD hediyesi var. Çizgi Market sitesinde satışa başlayan kitapla ilgili detayları etrafımızla da paylaşsak hiç fena olmaz. Kitlesel bilişim okur-yazarlığını geliştirmek adına bunlar önemli adımlar.
Haftaya noktayı, güzel bir sergi haberi ile koyuyorum. Tuval üzerine akrilik çalışmaları ile yurt içi ve yurt dışında 42’si kişisel, 63’ü de karma olmak üzere toplam 105 sergiye katılan ressam Serpil Yeter, "SerpİL­en­STANBU" adını taşıyan 107’nci sergisini Kadıköy’de Kızıltoprak İMOGA Sanat Galeri’nde açmış. Sergide 37 resim var ve 30 Nisan tarihine kadar açık olan bu sergiyi ziyareti gündemimize alalım muhakkak. 
 
Bu hafta da bu kadar olsun, bahar yorgunluğuna direnip haftaya buluşmak dileğiyle,  
 
ETİKETLER : 1067

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics