Mektup 09 EKİM 2016 / 08:28

Spordan eksik kalmamak gerek

Sonbahar günlerinden merhaba,
 
Bu haftaya, gezmeyi sevenler olarak çok imrendiğimiz bir koordinatla başlıyorum: Japonya ve Güney Kore. Bize vize uygulamayan Japonya’da turlar için en uygun zamanı kesinlikle hava durumuna bakarak seçmek de şart. Çünkü Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında 40 dereceye çıkan, kışın da -10 dereceye düşen hava arasında bir tercih yaparak bahar aylarında gitmek gerek. Kiraz çiçekleri ve Sakura ağaçları için Japonya, bahar gündemimizde olsun. Hem teknoloji alışverişinin de dibine vurabilir, Japonya’dan çıkıp yine bahar güzelliği için Güney Kore’ye yol alabiliriz. Hem burada da alışveriş fırsatları bizleri bekliyor. Benden ipuçları bu kadar, detaylar Gezinomi'nin Güney Kore turları ve Japonya turları bağlantılarında...
Japonya diyip, Odate'de doğan, ölünceye kadar sadakatle bağlı olduğu sahibini, o kalp krizi geçirip ölene kadar her gün işe giderken bindiği metro istasyonu kapısında bekleyen, kendisi de metronun kapısında ölen Akita cinsi köpek Haçiko’yu unutamayız, filmi de bizim sevdiklerimiz arasındadır ya, işte nice Haçiko’yu ve pisiyi besleme imkanı. Akıllı telefon uygulaması Getir, Nestlé Purina ile birlikte düzenlediği #barınakhayvanlarıdoysun temalı sosyal sorumluluk kampanyası ile Nestlé Purina markalı kuru kedi ve köpek mamalarını barınak hayvanlarına götürmüş, Getir uygulamasını cep telefonuna indiren ve kayıt olan herkes “Mama Gönder” butonuna basarak ücretsiz olarak mama gönderebilmiş.  
İyiniyetin yanında spor da şart… Ürünlerini afiyetle tükettiğimiz Eker’in “Sağlıklı Yaşam İçin Koş” mottosuyla hayata geçirdiği “Eker I Run Yol Koşusu” 9 Ekim’de üçüncü kez gerçekleştirildi. Tüm sporseverlerin davetli olduğu koşuda Minik Adımlar kayıt ücretlerinin tamamı da 5 K ve 15 K kayıt ücretlerinden ise 5 TL’si, sosyal sorumluluk partneri HETADER’e, yani Hemofili ve Talasemi hastası çocuklara umut olmuş.
Endeavor Derneği’nin Yönetim Kurulu Üyeleri’nin, mentor ağı ve girişimcilerinin katılımıyla düzenlediği geleneksel Endeavor On Board etkinliği markalaşma ve itibar yönetiminin önemi temasında Kolektif House’ta gerçekleşti, Marka Strateji Duayeni Felix BNI şirketinin kurucusu Peter Economides de konuk konuşmacı olarak katıldı. Katılımcılara marka ve itibar yönetimi arasındaki ilişkiyi ethos (etik değerler), pathos (duygusal değerler) ve logos (mantıksal değerler) olarak gösteren Economides, markalaşma ve pazarlama hakkında ″Dünya biz karışsak da karışmasak da iyi veya kötü daima kendi kendine evriliyor. Dünyayı daha bilinçli şekillendirmeye gayret göstermeliyiz. Sürekli bir startup gibi düşünmeliyiz. Çılgın cesaretiyle adım atan girişimcilere sahip çıkmalıyız″ yorumunu yapmış. Girişimcilik demişken, Kültür2000 Koleji de tüm Avrupa’da her yıl Eylül ayının son Cuma günü kutlanan “Avrupa Bilim ve Eğlence Günü”nde anlamlı bir etkinliğe imza atarak, Kültür2000 İnovasyon Merkezi’ni açmış. Yaratıcılığa devam… Sandoz, sağlığa erişim sorunlarına yerel çözümler üretmek için gençlere yönelik bir yarışma düzenliyor. Türkiye’den de 18-35 yaş arasındaki gençlerin katılabileceği Sandoz HACk yarışmasına 30 Kasım’a kadar başvuru yapılabilecek. Yarışmayı kazanan 3 kişi, fikirlerinin hayata geçirilmesi için mentorluk ve fon yardımı ile ödüllendirilecek. Detaylar için  www.sandoz.com/makingaccesshappen adresini ve www.facebook.com/sandozglobal sayfasını ziyaret etmek hepimize çok iyi gelecek.
Bu arada ödül vakti de geldi. Volkswagen Binek Araç’ın “İnsan Görmek İstediğini Görür” kampanyasından yola çıkarak düzenlenen Instagram fotoğraf yarışması sonuçlandı. Elvan Alver tarafından çekilen ve paylaşılan fotoğraf birinciliğe layık görülürken, ikinci Aytül Akbaş. Yarışmaya Kayseri’den katılan Safiye Taşkın üçüncü olurken, Mehmet İlhan ise dördüncü sırada yer aldı.
Fotoğraflara devam… Çünkü LG Electronics Türkiye’den üç yaşına giren “Bir Fotoğraf Bir Mutlu Çocuk” projesiyle Soma’ya destek de sürüyor. LG Electronics Türkiye, bu sosyal sorumluluk projesi kapsamında, Manisa’da dört farklı ilköğretim okulunda dağıttığı kırtasiye kitleri ile öğrencilerin bir okul yılına daha mutlu başlamalarına katkıda bulunmuş.
Başarı haberlerimiz devam etsin o vakit… Pegasus Hava Yolları, IAB MIXX yarışmasının Türkiye ayağında arama motoru kategorisinde Google Müşteri Eşleştirme kullanımıyla Altın Mixx kazanmasının ardından, aynı yarışmanın küresel ayağında da Bronz Mixx ödülünü kazanmış. Pegasus, IAB Global Mixx Ödül töreninde “Search Marketing” kategorisinde aldığı “Bronz Mix” ile dijital uygulamalar alanında da ilk uluslararası ödülünü kazanmış oldu.
5. Özel Sektör ArGe Merkezleri Zirvesi’nde “İşbirliği ve Etkileşim” ödülü Netaş’ın oldu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2015 ArGe Merkezleri Performans Endeksi sonuçlarına göre, VitrA İnovasyon Merkezi cam ve seramik sektörünün en başarılısı seçilmiş. Bosch Grubu’nun önemli Ar-Ge merkezlerinden birine sahip olan Bosch Termoteknik ise iklimlendirme sektöründe dördüncü kez “Sektörün En Başarılı Ar-Ge Merkezi” ödülünü kazanmış. Arçelik de Ankara’da bu yıl beşincisi düzenlenen Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi’nde en büyük ödül ‘Türkiye’nin En Başarılı Ar-Ge Merkezi’ ödülüne layık bulunmuş.
Yaratıcılığın kazandığı bir gerçek ve bunun temelinde de okumak var. İşte bu yüzden bu hafta sana iki kitap önerim var. İlki; Yitik Ülke Yayınları'nca yayımlanan macera kitabı ‘Ottoloyo - Truva Atı Doludizgin’. Kitabı Esra Aylin Akalın ve Mine Topal birlikte yazdı, illüstrasyonlar ise Duygu Tong'a ait. Zira Bizim Kafadarlar ve Ottolar ile Türkiye'yi dolaşırken, bölgeleri, şehirleri, tarihimiz için önemlerini, kültürel değerlerimizi öğrenmek sadece çocuklar için değil, aslında hepimiz için büyük bir fırsat demek... 
İkinci kitabım ise Semih Yalman’ın son kitabı “Hayal Et Ki Ol”. Bu arada kitabın geliri Yalman’ın kurduğu ve dünyanın tek hayal platformu Dremastalk vasıtasıyla insanların hayallerini gerçekleştirmek için köprü oluyor. Hayalini eyleme geçiremeyenlere rehber olan ‘Hayal Et Ki Ol’, tüm Türkiye’de ve online mecralarda satışta, detaylar
www.dreamstalk.org adresinde.
 
Yine zengin bir gündemle haftaya burada buluşmak dileğiyle,  
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics