Mektup 10 AĞUSTOS 2015 / 06:57

Suyun kıymetini bilelim

Bilişim 500 araştırmamız sonucunda 2014 yılında birçok kategoride başarılı olan şirketlerle, kamudan, özel sektörden, STK’lardan isimlerle güzel bir törene imza attık. Her yıl olduğu gibi bu yıl da sektörün 1 numaralı bilgi kaynağını ortaya koymayı başardık. Detayları ve kategorilerinde ilk sırada yer alan şirketlerin yorumlarını gazetemizde okumuşsundur, yıllar içindeki gelişime, başarılara bu şekilde şahit olmak da hepimiz için gurur demek.

İDO’nun yeni uygulaması İDO Mobil ile artık her an her yerden dış hat deniz otobüsü ve hızlı feribot seferlerini planlamak ve biletlerini almak mümkün olacakmış. Android ve iOS için İDO Mobil uygulamasını indirenler lansmana özel binlerce sürpriz hediyeyi de kazanacakmış. İDO Mobil uygulamasında; online bilet satın almadan iç ve dış hat seferleri sorgulamaya, İDO’nun sadakat programı İdoamiral üyelik işlemlerinden kampanya ve iptal sefer duyurularına, tanımlı yolcu ve tanımlı araç girebilme özelliğinden favori terminaller eklemeye ve İdoamiral üyelikle alınan biletleri görüntüleyebilmeye kadar pek çok özellik varmış.

Gezmekten bahsettik madem, rotayı Kapadokya’ya çeviriyorum. Türkiye’nin oda müziği dünyasını geleneksel çerçevenin dışına çıkaran Klasik Keyifler (KK) Uluslararası Kapadokya Müzik Festivali’nin altıncısı 23 Ağustos’a kadar dinleyicileri ve müzisyenleri buluşturuyor. Klasik Keyifler Müzik Derneği tarafından organize edilen, bu açıdan kâr amacı gütmeyen bir organizasyonun düzenlediği ender müzik festivallerinden birinden bahsediyoruz. Klasik Keyifler Festivali ve Yaz Akademisi’nin kurucusu kemancı Ellen Jewett da Türkiye’ye yerleşmeden önce Audubon Quartet’in üyesi olarak çalmış ve Kanada McGill Üniversitesi’nde hoca olarak ders vermiş. Festivalin en önemli etkinliklerinden olan “Performans Akademisi” öğrencilere gerek Türkiye’nin gerekse Avrupa ve ABD’nin önde gelen müzisyenleri ile bir arada çalarak öğrenme fırsatını tanıyormuş. “Besteciler Kazanı” programı ile de genç bestecileri yakalamak hedefleniyormuş. Bu yıl ilk defa düzenlenen “Lied (şarkı) Sanatı” atölyesi ise genç opera sanatçıları için oda müziği ve şiire uzanan yolda bir yol haritası. Sana bu kadarını anlatayım, detaylar www.kk-tr.org/atolyeler-2015.html sitesinde.

Gelelim bu haftaki çevreci paylaşımıma… Havalar ısınınca daha da bir anlıyoruz suyun kıymetini, her açıdan hayatımız için taşıdığı önemi. Ama acı gerçek de ortada: Türkiye, 2030 yılında kişi başına düşen su miktarının bin 100 metreküp seviyesine inmesi ile su fakiri olma tehlikesi ile karşı karşıya. Bu gerçeğe dikkat çeken IBM ise hem dünyanın dört bir yanındaki şehirlerin verimli su kullanımına yönelik özel çalışmalar yürütüyor hem de temiz su için gerçekleştirilen bilimsel araştırmalara destek oluyor. Türkiye’nin su fakiri olmaması için bugünden akıllı su yönetimi ile ilgili adımlar atılması şart. Sel riskinin önceden tahmin edilmesinden temiz su kaynaklarının korunmasına kadar birçok alanda akıllı su yönetimi, sonuçta hem doğanın korunması hem de ekonominin güçlenmesi demek. Yani teknolojiden yararlanarak kayıpları önlemek ve suyu verimli kullanmak hayal değil.

Uzun zamandır beklediğimiz bir film en sonunda gerçek oluyor. Bülent Üstün’ün efsane çizgi karakteri “Kötü Kedi Şerafettin”, beyaz perde yolunda. Beyoğlu’nun belalısı Şerafettin’i Uğur Yücel, Şerafettin’in sevgilisi Misket’i ise Demet Evgar seslendirecekmiş. Yapımcılığını, Türkiye’nin en büyük animasyon stüdyosu Anima İstanbul’un üstlendiği ve 3D animasyon tekniğiyle beyaz perdeye aktarılan Şero’yu bekleyelim.

Şimdi sıra haftanın başarı hikayelerinde. Açılışı da Morhipo.com ve Hepsiburada.com ile yapıyorum. 2015 Europe500 raporuna göre Morhipo.com, yüzde 116,7’lik büyümesi ile Avrupa’nın en hızlı büyüyen e-ticaret sitesi olmuş. Beşinci sırada da Hepsiburada.com var. Europe500 raporunda Doğu Avrupa ve Türkiye’deki e-ticaret sitelerinin tüm Avrupa’ya kıyasla benzerlerinden daha başarılı olduğu vurgulanmış. Raporun detayları www.top500guide.com/europe-500 sitesinde.

Global Finance’in düzenlediği “Dünya’nın En İyi Dijital Bankaları” ödüllerinde 3 bölgesel ödül kazanan Odeabank, Batı Avrupa bölgesinde ‘En İyi Online Hazine Hizmetleri’, ‘En İyi Sosyal Medya’ ve ‘En İyi Fatura Ödeme ve Sunumu’ ödüllerine layık görülmüş. Ama bu kadar da değil… Odeabank, BAI tarafından düzenlenen Infosys Finacle Global Bankacılık İnovasyon Yarışması’nda da 34 ülkeden 250 katılımcı arasından 2 ayrı kategoride, ‘Kanal İnovasyonu’ ve ‘Bankacılıkta Çığır Açan İnovasyon’ alanlarında finale kalmış.

Bu haftaya gurur veren bir haberle nokta koyacağım. Soma’da kadınlara gelir yaratan bir iş modeli oluşturmak için Türkiye Vodafone Vakfı, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve Soma Belediyesi’nin işbirliğiyle Aralık 2014’te hayata geçirilen “Soma’da Önce Kadın Eğitim ve Üretim Merkezi” ilk mezunlarını vermiş. Ağırlıklı olarak el işi eğitimlerinin verildiği merkezde, Somalı kadınlar yeni eğitim döneminde ünlü tasarımcı Arzu Kaprol’un hazırladığı tasarımları işleyecekmiş. Merkez, ev tekstili markası English Home ile de anlaşmış. Somalı kadınların anlaşma kapsamında ilk etapta işledikleri 22 bin havlu Ekim ayında English Home mağazalarında satışa sunulacakmış. Merkezde, yaklaşık 100 Somalı kadın Vodafone paydaşlarına yeni yıl hediyesi olarak sunulmak üzere 16 bin bardak altlığı üretirken, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak hazırlanan Vodafone hediyeleri için de 4 bin 250 lavanta kesesi işlenmiş. Merkezde eşzamanlı olarak 200 kişiye eğitim verilebilirken, iki yıl sürecek projenin sonunda toplam 350 Somalı kadına ulaşılması hedefleniyormuş. Herkesin eline emeğine, aklına fikrine sağlık…

Bu hafta da bu kadar olsun, daha serin günlerde buluşmak dileğiyle,

 
ETİKETLER : 1033

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics