Mektup 06 KASIM 2016 / 07:40

Tasarruf fırsatlarını dikkate alalım

Yeni bir haftadan merhaba,
 
Mektubuma, sevdiğim bir dostumun ilettiği haberle başlıyorum: Alternatif konuşmacı platformu olan, özel konu, konuşma ve eğitimleri bir araya toplayarak farklılık yaratmayı hedefleyen Bilge Balık çalışmalarına başlamış. bilgebalik.com sitesinde tüm konular ve eğitimler, münhasır olarak bu platformdan sağlanabiliyor. Konuşmacılar arasında kimler yok ki… İbrahim Betil, Ahter Kutadgu, Ahmet Tamtekin, Hayat Bayramoğlu, İncila Bertuğ, Hülya Denizalp, Ömer Önder, Yüce Erim ve daha fazlası… “Nevi şahsına münhasır bir konuşmacı akvaryumu” olarak kendini tanımlayan yapının kurucu ortağı ise Şeref Özkan.
Bu sayfalarda paylaşmaktan keyif aldığım bir yapıda sıra: Dünyada ilk kez genel yayın yönetmenliğini bir köpeğin yaptığı, Türkiye’nin ilk hayvan haber sitesi www.ajanimo.com, habercilikte ve dijital haber yayıncılığında çıtayı yükseltiyor. Ajanimox uygulaması ile #sendeyazarsın diyerek hayvan dostlarının yapacağı haberlerle, hayvanların dünyasında yaşananları  daha geniş kitlelere ulaştırmak için sitenin kapılarını okurlarına açan www.ajanimo.com, bir haber sitesi içinde yarattığı sosyal medyasıyla bir ilke imza atıyor. Hem sitenin genel yayın yönetmeni Ajan Brian da haberlere daha çok patinin değmesini istiyor.
Örnek olmasını dilediğim bir haberim var: Monitise, sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde Manisa’da Hacıhaliller Şehit Hikmet Onan İlkokulu’nda modern bir teknoloji sınıfı açmış. Tüm giderlerin Monitise çalışanları tarafından karşılandığı teknoloji sınıfında 30 bilgisayar, ağ yazıcı, ayrıca güvenlik kamera sistemi var.  
Bu hafta çevresel içeriğim pek zengin. 3- 4 Kasım tarihlerinde Ankara’da gerçekleşen EIF’2016; tüm sektör paydaşlarını buluşturdu ve kongrede güneş enerjisinden elde edilen elektriğin, küresel enerji haritasında Türkiye’nin daha da gelişmesi adına sağlayacağı katkılar ele alındı. Güneş pazarının potansiyelinin farkına varmak şart ve Enerji Derneği Başkanı Avukat Çiğdem Dilek, “Türkiye artık öz tüketimde konutlarda çatı uygulamalarıyla güneşten elektriğini karşılamak istiyor” derken, çatı üstü uygulamaların sektör, bireyler ve nihayetinde ülke için önemine işaret etti. www.enerjikongresi.com adresinde detaylara ulaşabilirsin.  
Bu kadar da değil… Belediye atıklarının geri dönüşümüyle 68 milyon yani 3,8 bin futbol sahası kadar ağaç, 106 milyon metreküp su, Türkiye’nin üç yıllık petrol tüketimine denk gelen 44 milyon varil petrol ve Keban Barajı’nın üç yıllık enerji üretimine eşit 19 milyar kilowatt saat enerji kurtarılabilir. İşte akıllı atık toplama sistemi Evreka da doğal kaynakları korurken, hem istihdam hem de katma değer kazanılmasına yardımcı oluyor.
WWF’in iki yılda bir hazırladığı, dünyanın mevcut durumunu özetleyen ‘Yaşayan Gezegen Raporu’, birçok acı gerçeğe dikkat çekiyor: 2020'ye kadar canlı popülasyonlarının 3'te 2'sini kaybedebiliriz ve bu yok oluşu tetikleyen beş büyük sorun var: Habitat kaybı ve bozulması, hayvan ve bitki türlerinin aşırı tüketimi, kirlilik, istilacı türler ve hastalıklar ve iklim değişikliği. Bu gidişatı tersine çevirecek beş öneri de yine raporda: Doğal sermayenin korunması, adil kaynak yönetimi, mali akışların yeniden yönlendirilmesi, üretim ve tüketim için dirençli piyasalar yaratmak ve enerji ve gıda sistemlerinin dönüştürülmesi.
Yine çevre, hem de eğitimle... www.schneideruniversities.com/energy-university/ linkine girip Enerji Üniversitesi’ne kayıt yaptırınca, 13 dilde mevcut 200'den fazla online kurstan seçimini yapabilirsin. Schneider Electric’in bu eğitimi ile Profesyonel Enerji Yöneticisi (PEM) ve Veri Merkezi Sertifikalı Katılımcı (DCCA) sertifikaları dahil olmak üzere enerji ve veri merkezi yönetiminde sertifika sahibi olmak için gereken bilgiler edinilebilir. 
Renault Grubu, uluslararası organizasyon CDP (Carbon Disclosure Project) tarafından Fransız Çevre Bakanı Ségolène Royal’in katılımıyla gerçekleşen törenle İklim Liderliği Ödülü’ne layık görülmüş. Renault, karbon ayak izini düşürmeye yönelik çalışmaları sayesinde, dünya çapındaki binlerce şirket arasında öne çıkmış.
Böylece gelelim haftanın ödüllerine… Acer’ın en yeni ultra ince ve hafif dizüstü bilgisayarları 2016 Japon Good Design Ödülleri’ni kazanmış. Bu ürünler arasında Acer Swift 7 ve Acer Spin 7 de var. Fibabanka’nın gerçekleştirdiği ‘Instagram’dan kredi kampanyası’ ise Efma ve Accenture 2016 İnovasyon Ödülleri’nde dünya ikinciliği ve Avrupa birinciliği elde etmiş. Fibabanka, Instagram hesabından #bankamyanimda etiketli kampanyası ile Avrupa’nın dev bankalarını geride bırakarak Dijital Pazarlama kategorisinde ödüle layık bulunmuş.
Ev ve ofisler için yenilikçi tasarımlar sunan Koleksiyon ise Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri’nde yaşam ve çalışma ünitesi olarak tasarlanan, Koray Malhan imzası taşıyan Oblivion ve modüler oturma sistemi olan, Studio Kairos imzası taşıyan Calder ile iki büyük ödüle layık görülmüş.  
Mart 2016’da Dubai’de gerçekleşen Endeavor Uluslararası Seçim Paneli’nde Endeavor Girişimci seçilen Cosa Akıllı Oda Termostatı da Design Turkey 2016 Endüstriyel Tasarım Ödülleri’nde, elektronik ürünler kategorisinde “İyi Tasarım” ödülüne layık bulunmuş.
Bu yıl, ana teması ‘Endüstri 4.0’ olarak belirlenen ve  22-23 Ekim’de Atölye İstanbul’da düzenlenen, Türkiye’nin farklı üniversitelerinden 12 takımın katıldığı Siemens Hackathon Yarışması’nın kazananı ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencilerinden oluşan Team Proxima olmuş. İkincilik ödülü Galatasaray Üniversitesi ve İTÜ öğrencilerinden oluşan ‘The X’e verilirken, üçüncülük ödülü Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencilerinden ‘Carrier Pigeons’ takımı ile İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerinden oluşan ‘CyberSabers’ takımının olmuş.
Bizim pek sevdiğimiz bir diziydi ‘X-Files’ ve bunun örneği Gizem Birimi, Türkiye'de yaşanan doğaüstü olaylara değiniyor. İçişleri Bakanlığı'na bağlı kurulan Gizem Birimi departmanında iki dedektifin maceralarını anlatan filmde, yeni nesil bazı görsel efektler de kullanılmış. Film, aynı zamanda Aver Prodüksiyon'un bir sonraki bilimkurgu filmi "HD 164595"in de ipuçlarını içerecekmiş. İnternet adresleri www.gizembirimi.com ve  www.averproduction.com, tanıtım fragmanları da  www.youtube.com/watch?v=fkpTZcy-56U, www.youtube.com/watch?v=zBPQtzzJofs ve www.youtube.com/watch?v=KF8yqX-q4GE sitelerinde.
Yazılım Test ve Kalite Derneği Başkanı Koray Yitmen’in BT sektöründe 15 yılı aşan kariyerinden elde ettiği deneyimlerini yansıtan “Business Analysis, Software Testing, Usability” adlı kitap Amazon’da satışa sunuldu. Yüzlerce yazar ve sanatçı ise anılarıyla “Ölmeden İyi İnsanlar” kitabında buluşuyor. Yitik Ülke Yayınları'nca okura ulaşan, Yunus Bekir Yurdakul’un hazırladığı kitapta Abdülhak Hamit'ten Avni Arbaş'a, Âşık Veysel'den Orhan Veli'ye, Aydın Boysan'dan Cahit Arf'a, Ayla Kutlu'dan Dağlarca'ya, Füruzan'dan Kemal Özer'e, Melih Cevdet'ten Muzaffer İzgü'ye, Neyzen Tevfik'ten Özdemir Asaf'a, Picasso'dan Neruda'ya, Şükran Kurdakul'dan Yaşar Kemal'e, Can Yücel'den Ahmet Günbaş'a birçok isim var.
 
Bu hafta da bu kadar, yeni bir gündemle buluşalım, 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics