Mektup 13 NİSAN 2018 / 12:14

Telefon Kütüphanesi gün geçtikçe zenginleşiyor

Baharın tam da ortasından merhaba,

Gurur veren bir bilgiyle açılışı yapıyor, ‘dahası da olsun’ diye ekliyorum: Türkiye'de yılda 1,5 milyon ton bitkisel yağın gıda amacı ile kullanıldığı, bu yağlardan yaklaşık 150 bin ton atık yağ oluştuğu belirlenmiş. Interpress’in edindiği bilgilere göre, geçen yıl toplam 38 bin ton bitkisel atık yağ toplandığı ve bu yağların biyodizel üretiminde kullanıldığı tespit edilmiş. Türkiye’de yıllık 150 bin ton civarında oluşan atık yağın lavaboya, kanalizasyona dökülmeyip geri kazanılmasıyla yılda 150 milyon kilo biyodizel ve 15 milyon kilo gliserin üretilebileceği belirtilmiş. Bu önemli bir rakam, çünkü araştırmalara göre, 1 litre atık yağın 1 milyon litre kaynak suyunu kirlettiği saptanırken, Avrupa ülkelerinde kişi başına ortalama toplanabilen yağ miktarının 1,2 kilogram olduğu anlaşılmış. Türkiye’de ise yılda 1.5 milyon ton bitkisel yağın gıda amacı ile kullanıldığı, ama kişi başına toplanılan atık yağ miktarının yıllık sadece 200 gram olduğu ortaya çıkmış. İşte bu yüzden, dahası da lazım bize.

Dijital müzik yayıncılığı şirketi SMG müşteri portföyünü genişletmeye devam ediyor. Son olarak, sağlık sektörü şirketi Memorial Bahçelievler Hastanesi, SMG’den dijital müzik yayını hizmeti almaya başlamış. Bekleme alanlarında yayın ile müziğin iyileştirici ve dinlendirici etkisinin yansıtılması hedef. Birçok sektörde hizmet veren, sağlık sektöründeki ilk işbirliğini de Memorial Bahçelievler Hastanesi ile gerçekleştiren SMG için bu önemli bir adım.

Yaratıcılık haberim bu kadar da değil… Üniversite öğrencilerine inovasyon bilinci kazandırmayı hedefleyen, Boğaziçi Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Kulübü’nün DuPont Türkiye İnovasyon Merkezi işbirliği ile hayata geçirdiği “Boğaziçi Sanal İnovasyon Kampı” başlamış. 27 Nisan’a kadar sürecek kamp boyunca, Türkiye’deki tüm üniversite öğrencileri, Workinlot.com online platformu üzerinden en yaratıcı, inovatif ve sürdürülebilir projeleri ortaya koymak için yarışacak. Yarışmaya Türkiye’nin tüm üniversitelerinden öğrenciler bir ay boyunca katılım sağlayabilecek.

Fırsatı görüp yerinde değerlendirme yapan, sonuçta bizleri açlıktan kurtaran FoodTech girişimi Meal Box, aldığı yeni yatırımla servis ağını genişletecek. Şirket yenilenen Dağıtım Partnerliği Programı ile araç sahibi olan herkesi ekibin bir parçası olup, ek gelir elde etmeye davet ediyor. Bugüne kadar sadece kurye sahibi yerel işletmelerin katılabildiği Meal Box Dağıtım Partnerliği Programı, araç sahibi herkese katılım imkânı sunacak şekilde genişletildi. Yeni iş modeliyle taze, sıcak ve lezzetli öğünler abonelere daha hızlı teslim edilirken, araç kullanıcıları da ek gelir elde etme fırsatına sahip olacak. Bize de yemek düşecek.

Sıra başarı haberlerime gelsin. FIRST Robotic Competition (FRC) turnuvası, bu yıl 67. kez San Francisco’da düzenlendi ve yarışmaya katılan tek Türk takımı olan İSTEK Bilge Kağan Okulları Robotik Takımı, “ISTECH Robotic Society (IRS) #5993” tasarladıkları robotla “Imagery Award”, “Safety Award” ve “Dean’s List Award” olmak üzere 3 ödül kazanmış.

Koç Üniversitesi Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seda Keskin Avcı, Türkiye’den mühendislik alanında Global Young Academy’ye (Küresel Genç Akademi) seçilen ilk Türk kadın akademisyen olmuş. Doç. Dr. Seda Keskin Avcı, Küresel Genç Akademi’de “Bilimde Kadın” isimli çalışma grubunda aktif yer alarak, genç bilim kadınlarının dünya genelinde karşılaştıkları sorunların çözümüne katkıda bulunmayı, kadın sayısının az olduğu mühendislik alanında gençleri teşvik etmeyi amaçlıyormuş. Dilerim amaçlarına ulaşır ve bana da başarı dolu haberlerini paylaşmak düşer.

Eğitim şart madem, bu gerçek ışığında Turkcell’in tüm çalışanları için başlattığı Marketing Masters programının mezunları, sertifikalarını almış. Türkiye’nin en büyük pazarlama master programı olan Marketing Masters’a bin 250 Turkcell çalışanı başvurmuş. Program, 1 yıl boyunca devam eden 100 saatlik eğitimin ardından tamamlanmış.

HUGO BOSS Tekstil Sanayi, alanında dünyanın en büyük ödül organizasyonu olan Yetenek Geliştirme Derneği (ATD) tarafından Liderlik/Yönetici Geliştirme kategorisinde Uygulamada Mükemmellik Ödülü’nü kazanmış. 180 saha yöneticisinin liderlik yetkinliklerinin, teknik bilgi ve becerilerinin geliştirilmesinin hedeflendiği Değişimin Liderleri programıyla ödüle layık görülen HUGO BOSS Tekstil Sanayi, Washington merkezli derneğin verdiği bu ödülü 2017 dönemi için Türkiye’den kazanan tek şirket de olmuş.

Sırada kitaplarım var. Fırat Devecioğlu, Mona Kitap tarafından yayımlanan ilk kitabı “Yüzleşme” ile günümüz bireyinin mutluluk, tatmin ve yaşamın anlamı gibi sorularına farklı cevaplar bulmamızı hedefliyormuş. Daha önce Ot, Aylak Karga, Cafrande, İnsan Okur, Dünyalılar, The Geyik gibi mecralarda yazıları yayınlanan ve kendisi de bir yönetici olan Devecioğlu, kendi yaşamından yola çıkarak bu bahsettiğim kavramları kitabında ele alıyor.

İstinye Üniversitesi’nin (İSÜ) gelenekselleştirmeyi planladığı “İstinyeli - Yazar Buluşmaları”nın ilki 54. Kütüphane Haftası'nda, şair ve yazar Ali Ural söyleşisiyle gerçekleştirilmiş. Etkinlikte, “Engelsiz İstinye” projesi kapsamında, “Engelsiz Kütüphane” projesi için çalışmalara başlandığı müjdesi de verilmiş. Özel gereksinimli akademisyenler ve öğrencilerin bilgi ihtiyaçlarını karşılamak üzere planlanan Engelsiz Kütüphane, son teknoloji ürünü cihazlarla donatılarak hizmete açılacak. Hatta gerek gönüllü kitapseverler gerekse öğrenciler engelli vatandaşlar için kitap seslendirecek.

Türk Telekom da görme engelli kitapseverlerin telefondan dinleyebileceği yaklaşık 2 bin sesli kitabın bulunduğu ‘Telefon Kütüphanesi’ uygulamasındaki arşivini gönüllülerin katkılarıyla zenginleştiriyormuş. Misal, Diş Hekimi Mehtap Tolu son bir yılda toplam 20 kitaba ses vererek Telefon Kütüphanesi için bir yılda 6 bin sayfa kitap okuyup projeye ciddi katkı sağlamış. Bu kadar da değil… Telefon Kütüphanesi’nin betimlemeli resim sergisi “Tablolar Konuşuyor” ile görme engelli kullanıcılarının 20 adet dünyaca ünlü tablolaya erişimi sağlanmış, ki sana bunun bilgisini zaten vermiştim geçen haftalarda. Görme engellilerin gündemi takip edebilmesi için Anadolu Ajansı işbirliği ile gündem haberlerini kütüphaneye entegre eden Türk Telekom, 2018’de de görme engelli vatandaşların hayatını kolaylaştıracak yenilikçi hizmetleri sunmaya devam edecekmiş.

Haftaya noktayı mis gibi bir haberle koyuyorum. Bu yıl ikinci kez doğa ile yaratıcılığı buluşturacak olan Floralfest, çiçek tasarımcılarını ve butik çiçekçilerini çiçek tutkunları için 4-5-6 Mayıs’ta Küçükçiftlik Park’ta buluşturacak. Festivalde baharın habercisi Hıdırellez de 5 Mayıs Cumartesi akşamı Ağırkapı Roman Orkestrası konseri ve dans gösterileri eşliğinde çiçekler ve dileklerle karşılanacak. Detaylar www.floralfest.com.tr adresinde.

Bu haftayı da böyle tamamlar, haftaya yine buluşalım derim,

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics