Mektup 25 HAZİRAN 2016 / 08:55

Temiz havada satranç keyfi

Yaz sıcağından merhaba,
 
Yeni haftaya güzel bir haberle başlıyorum. Türkiye Satranç Federasyonu (TSF), Türkiye’nin her ilinde satranç parkı yapmak için harekete geçmiş ve ‘Her İle Satranç Parkı’ projesi ile çocukları ve aileleri kapalı ve sanal ortamlardan yeşile ve sokağa taşımayı hedefliyormuş.  Böylece dünyada pek yaygın olan satranç parkları artık Türkiye’nin dört bir yanını saracak. İlk adımı Yalova’da atılmış, şimdi hedef tüm Türkiye. 
Bende güzel haber bitmez. TEMSA MD 9 LE otobüsler gezici kütüphane olarak eğitime katkı sağlayacak. Bu amaçla 9.5 metre uzunlukta 10 adet TEMSA MD 9 LE, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın katıldığı törenle bakanlık yetkililerine teslim edilmiş. Böylece gezici kütüphane otobüsü sayısı 46 olmuş ve bu kütüphaneler Anadolu yollarında köy ve kasabalara, şehirlerde engellilerimizin olduğu mahallelere kitapları taşıyacak. Bu 46 araçlık kütüphane kervanının 39 bin 97 kayıtlı üyesi var ve hedef bu sayıyı 100 bine çıkartmak. Yetmez ama evet. Bu arada, KKTC Girne’de Şehit Hasan Cafer İlk Öğretim Okulu’nda birinci ve ikinci sınıf öğrencilerine Osman Dilim ve eşi Marina Dilim karne hediyesi olarak 250 adet Atatürk resmi armağan etmiş.
Bir anlamlı haber daha… 16 Haziran Dünya Deniz Kaplumbağaları Günü için WWF-Türkiye ekibi Adana-Akyatan’da bölgedeki çocuklara deniz kaplumbağalarını koruma çalışmalarını anlatmış. ‘Ağaç yaşken eğilir’ diye boşuna dememiş atalarımız.
Bu arada, 6 Haziran itibariyle İstanbul’da yola çıkan uberPET araçları ile hayvan dostlarımızla seyahat artık çok daha konforlu ve güvenli. Bu arada, uberPET ücretlendirmesi uberXL ücretleriyle aynı ve uberPET ile evcil hayvanlar ancak yanlarında sahipleriyle birlikte yolculuk yapabilir. Özellikle haftasonları uberPET’de yoğun talep olacağı için de yakınında hemen bir uberPET bulamazsan sabırlı ol ve yine dene. Konfor ve huzur onların da hakkı.
Sıra çevrede… Merkezi Çin’de bulunan ve dünyanın en büyük güneş paneli üreticilerinden olan Yingli Solar, 2016 yılının ilk çeyreği itibariyle 72.8 milyon dolar kâr açıklamış. Yingli Solar’ın Ar-Ge’ye yaptığı yatırımla Mayıs 2016’da Çin’in Shanxi eyaletindeki 50 MW’lık Datong güneş enerjisi santralinde kullanılan güneş panellerinin hem ön yüzünden hem de arka yüzünden elektrik üretiyormuş. Kârlılık falan bahane, dünya kazansın.
Bunun bir örneği olan Ekin Endüstriyel de geri dönüşüm faaliyetleri ile kurumları desteğe davet ediyormuş. Sonuçta bünyesinde kağıt, plastik, pil, cam, yağ gibi maddelerin tüketimi  olan şirketlerin bu konuda bilinçlenmesi şart. Hepimizin geleceği için…
Şimdi sırada bu sayfalarda pek paylaşmadığım bir bilgi var, ama hele bu sıcaklarda Kapadokya ilaç olmaz mı? Kaya butik otel SOTA Cappadocia işte tam bu derde derman. Hem bu oteli açan Nil Tuncer, uzun yıllar İstanbul’da bilişim sektöründeki profesyonel iş yaşamından sonra sekiz sene önce Kapadokya’ya taşınmış, altyapısını da çevreye saygılı sistemlerle kurup, bölgede öncü örnek yeşil otel olmuş. Nisan ayı itibariyle ilk misafirlerini kabul eden otel ile ilgili detayları www.sotacappadocia.com sitesinde bulabilirsin.
Şimdi ödül vakti… CMC’nin 2011 yılından beri çağrı merkezi hizmeti verdiği Renault Türkiye’yi iki yıldır Telephone Doctor TR tarafından düzenlenen Çağrı Merkezi Kalite Ligi’nin zirvesine taşıyor. Çağrı Merkezi Kalite Ligi’nde 4 yıldır olan Renault Türkiye, hizmet kalitesinde en iyi olma yolunda ilerliyor. Daha nice başarılara olsun…
Bu arada, 2016 yılının ilk Powering Partners Day Türkiye etkinliği, 26 Mayıs’ta Genesys tarafından “Omnichannel Etkileşim Merkezi” temasıyla düzenlendi ve Asseco SEE, “En İyi NPS (Net Promoter Score) Ödülü”ne layık görüldü.      
2015 yılında 37 projeye yaklaşık 2 milyar dolar finansman desteği sağlayan Finansbank da Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’nın önde gelen finans dergilerinden EMEA Finance’te 2015 yılı ödüllerinde 4 proje ile 5 farklı kategoride 8 ödüle layık bulunmuş. Finansbank “En iyi Proje Finansmanı Kredisi”, “En iyi Kamu-Özel İşbirliği Finansmanı Kredisi”, “En iyi Altyapı Finansmanı Kredisi”, “En iyi Sağlık Hizmetleri Projesi Kredisi” ve “En iyi Sosyal Gelişme Projesi Kredisi” dallarında ödülü almış. 
Türk Telekom ise uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance’ın her yıl yayınladığı 'Türkiye'nin En Değerli Markaları-Turkey 100' listesinde, 2016 yılında da  ‘Türkiye’nin En Değerli Telekomünikasyon Markası’ olmuş, sekiz yıldır üst üste bu başarıyı göstermiş.
Geçtiğimiz haftalarda Antalya’da gerçekleştirilen Cisco Türkiye İş Ortakları Zirvesi’nde ise Cisco; 2015 mali yılı çerçevesinde başarılı iş ortaklarını ödüllendirmiş ve Proline, bu yıl da “Yılın Pazarlama İş Ortağı” alanında ödüle layık bulunmuş.
Haftaya noktayı bir BT şirketinin sanatsal çalışması ile koyuyorum. Netaş Tiyatro Topluluğu, 10’uncu oyununu sahneledi: John Gay’in “Dilenci Operası”ndan esinlenen Bertolt Brecht’in 1928 yılında kaleme aldığı müzikal “Üç Kuruşluk Opera”. Bu yıl 11’inci yaşını kutlayan topluluk, yıl içinde 8 kez sahnelediği “Üç Kuruşluk Opera” müzikaliyle tiyatroseverlere keyifli anlar yaşatmış. Sadece teknolojiyi değil, dünya edebiyatını da yakından takip eden topluluk, Kadıköy’de Ak’la Kara’da sahnelediği müzikalle binin üzerinde seyirciye ulaşmış. Ama bu kadar da değil... Topluluk, 2015’ten bu yana gösterilerden elde ettiği yaklaşık 10 bin TL’lik gelirin tamamını, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na (TEGV) bağışlamış. Yenilikleri www.netastiyatro.com sitesinde takip görevimiz olsun.
 
Bu hafta da bu kadar, yeni bir gündemle buluşmak dileğiyle,
 
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics