Mektup 14 MAYIS 2016 / 09:37

Trafik çilesi bitmez

Yeni bir haftadan merhaba,
 
Biriciğimiz annelerimizin Anneler Günü’nü kutladık, hediyelerimizi sunduk. Hepsiburada.com da “hediye bulucu” hizmeti ile Anneler Günü hediye alışverişinde en çok tercih edilen e-ticaret sitesi olmuş. Roamler Türkiye’nin yaptığı araştırmaya göre de Anneler Günü öncesi tüketicilerin online hediye alışverişine olan ilgisi artmış. Küçük ev aletleri kategorisi ve moda kategorisi tüketicilerin en çok tercih ettiği seçenekler olmuş. Hediye bahane, onlar iyi ki varlar…
Gelelim şehrin acı gerçeklerine… Yandex, İstanbul’un yoğun trafiğinde sürücülerin yolda uzun süre kalmasına neden olan noktaları belirlemiş. Yapılan araştırmada işe gidiş ve işten dönüş saatlerinde trafik akışını durma noktasına getiren yerler tespit edilmiş. Boğaziçi Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Altunizade, Kennedy Caddesi, Eminönü, Zeytinburnu, Kavacık, Şirinevler, Zincirlikuyu, Şile Otoyolu gibi yerlerin öne çıktığı araştırmada trafikte geçirilen süre, sıkışıklık uzunluğu ve ortalama hız açısından İstanbul’da sürücüleri çileden çıkaran noktalar sıralanmış.
Bu çileye derman olabilecek toplu taşıma adına, İETT’den bir habere yer vermem gerek. İETT tarafından üretilen ve enerjisini güneş panellerinden alan Konsept Akıllı Durak, Yıldız Teknik Üniversitesi durağında hizmet vermeye başlamış. İstanbulluların hizmetine giren projenin önümüzdeki günlerde daha da yaygınlaştırılması hedefleniyormuş. Bu uygulama ile akülü araçlarıyla durağa gelen engelli yolcular da şarj cihazı bulunan alana giderek aküsünü şarj edip yolculuğuna devam etme imkanı bulacakmış.
Panasonic de güneşten maksimum yararlanmayı sağlayan güneş panelleri ile pazara ileri teknoloji ve büyük avantajlar sunmaya başlamış. Hatta Panasonic Eco Solution grubu Türkiye ve Hindistan’ı güneş enerjisi alanında odak pazarlar olarak tanımlıyormuş. Rüzgarı kolayca akıllı enerjiye dönüştüren LEITWIND, yatırımın getirisi, kalite, performans ve güvenilirlik konuları ile ön plana çıktığı rüzgar tribünleri ile Türkiye pazarında yerini almış. Yatırımın getirisi, kalite ve performans da yüksekmiş, daha ne olsun…
Bu arada, Aksa Enerji ve National Geographic Kids Dergisi işbirliğiyle 6-12 yaş arası çocuklar arasında düzenlenen ‘‘Yenilenebilir Enerji ve Doğal Kaynakların Korunması’’ konulu resim yarışmasının sonuçları açıklanmış. Türkiye’nin birçok bölgesinden yoğun katılımın olduğu yarışmada, yaş faktörlerini de göz önüne alan jüri üyeleri iki resmi büyük ödüle layık görmüş. Yenilenebilir enerjinin gücünü çocukların gözünden anlatan resimler 28 Mayıs’a kadar Aksa Enerji Genel Müdürlük binasında sergilenecek. Yeni nesilde farkındalık daha da artar umarım.
Bu vesileyle ödüllerime de başlıyorum. ABD’de düzenlenen ve dünyanın en prestijli robot yarışması olarak kabul edilen First Robotic  Competiton’da ödül alan Şişli  Mesleki ve Anadolu Teknik Lisesi öğrencileri yeni başarılara imza atmak istiyormuş. Biliyorsun, OKI Türkiye’nin ana sponsorları arasında yer aldığı Şişli Mesleki ve Anadolu Teknik Lisesi ABD’de düzenlenen First Robotic  Competiton’da (FRC)  “Rookie Inspiration Award- İlham veren takım” ödülünü almıştı.  
Doğrudan yabancı yatırımlar konusunda çalışmalar yapan ABD merkezli Site Selection dergisi her sene belli kriterler doğrultusunda en başarılı yatırım ajanslarını belirliyor ve derginin bu ay çıkan son sayısında 2015’in en başarılı yatırım tanıtım ajansları açıklanmış. İzmir Kalkınma Ajansı, geçtiğimiz yıl Ortadoğu ve Afrika Bölgesinin en iyi yatırım tanıtım ajansı seçilmişti. Açıklanan yeni listeye göre ise İzmir Kalkınma Ajansı Doğu Avrupa Bölgesi’nin en başarılı yatırım tanıtım ajansı.  
L’Oréal Türkiye’nin 14 yıldır başarıyla sürdürdüğü “Bilim Kadınları İçin” programı kapsamındaki destek bursları da 2016 yılı sahiplerini bulmuş. ODTÜ’den iki, Harran, Acıbadem, Gebze Teknik ve Mersin Üniversiteleri’nden toplam altı Genç Bilim Kadını başarılı araştırmaları ile L'Oréal Türkiye'den her bir araştırma için 15 bin dolar değerinde burs kazanmış. Ödül töreni kapsamında “Başarı Hikayeleri ile Bilim Kadınları” paneli de gerçekleştirilmiş. 2015 yılında ‘En Etkin 30 Türk Amerikan Kadın’ listesinde yer alan Prof. Dr. Banu Onaral tecrübelerini katılımcılarla paylaşırken, Kansas Üniversitesi Profesörlerinden Candan Tamerler, 2013'te Brüksel'de “Avrupa'da Yılın Türk Kadını” seçilen İTÜ Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Elif Genceli Güner ve Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Tekinay da başarı hikâyelerini anlatmış. L’Oréal’in UNESCO desteği ile uyguladığı uluslararası “For Women In Science” programı 18 yıldır, 112 ülkede uygulanarak 2 bin 500’ün üzerinde kadına ulaşmış.
Türk Telekom Grup şirketi İnnova, son 5 yıldaki 42’inci ödülünü SAP’den “En Büyük Ciro Artışı” ile almış. Vodafone Türkiye de sürdürülebilirlik konusundaki yaklaşımını ve bu alanda hayata geçirdiği faaliyetleri tüm paydaşlarına sunmak amacıyla yayınladığı 5. Sürdürülebilirlik Raporu ile Astrid Kurumsal Tasarım Ödülleri’nde ‘Sürdürülebilirlik Raporu’ kategorisinde ödüle layık bulunmuş.
Canon, küresel bazda önde gelen görüntüleme kuruluşlarından TIPA’da 5 ödül birden kazandı. EOS 5DS/EOS 5DS R En İyi DSLR, EOS-1D X Mark II En İyi Profesyonel Fotoğraf Makinası, IXUS 285 HS En İyi Kullanımı Kolay Kompakt Fotoğraf Makinası, PowerShot G5 X En İyi Uzman Kompakt Fotoğraf Makinası, imagePROGRAF PRO-1000 ise En İyi Fotoğraf Yazıcısı seçilmiş.
Bu arada Microsoft, Capital dergisi tarafından gerçekleştirilen 'Türkiye'nin En Beğenilen Şirketleri 2015' araştırması kapsamında Türkiye'nin en beğenilen bilişim şirketi ödülünü aldı. Ödül de Microsoft Genel Müdürü Murat Kansu'ya verilmiş.
Haftaya noktayı Ankara'dan bir sergi ile koyuyorum. 4 Haziran'a kadar Çankaya'da Galeri Akdeniz'de gezilebilecek sergi Evrensel Baş, Osman Zeki Demirkale ve Ekrem Kutlu'nun eserlerini bir araya getiriyor. Benden söylemesi, detaylar ise www.galeriakdeniz.com sitesinde.
 
Bu hafta da bu kadar, yeni bir gündemle buluşmak dileğiyle,
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics