Mektup 27 ŞUBAT 2016 / 12:42

Trafik kazalarını azaltmak için eğitim şart

Düşsün diye beklediğimiz cemreler arasından merhaba,
 
Bu yeni haftaya medyamızın gururu, Türkiye’nin ilk köpek genel yayın yönetmeni Ajan Brian’dan bir haberle başlıyorum. Ajan Brian, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve milletvekillerine mektup yazarak, “Hayvan Hakları Koruma Kanunu'nda değişiklik yapılmasını öngören yasayı çıkarmak için daha ne bekliyorsunuz?” diye sormuş. Ajan Brian mektubunda, “Öldürülmemizi bekliyorsanız haberiniz olsun öldürülüyoruz. Hem de “hayvan gibi sevdiğimiz sevgili insan tarafından” diyerek, insan olanın içini acıtan dev problem kümesine dikkat çekmiş. 8 Şubat 2012 tarihinden bu yana komisyonda bekleyen kanun teklifinin hayata geçirilmesi çağrısında bulunan Ajan Brian’ın da mektubunda dikkat çektiği gibi bir hayvanın canına kıymak, öldürmek, işkence etmek, tecavüz etmek;  yola tükürmek, nara atmak ya da kapalı alanda sigara içmek gibi bir ‘kabahat’ değil, ‘suç’. Sorumluluğu olanları harekete geçmeye bekliyoruz.
Ekibimizde yer alan motosiklet tutkunu dostlarımıza ileteceğimiz bir haberim var sana: TomTom, motosikletler için yeni taşınabilir navigasyon cihazı RIDER 410’u tanıtmış. Yeni model, Avrupa’nın en heyecanlı 100 rotasını önceden yüklenmiş olarak sunuyormuş ve hatta sürücüler, rotayı rüzgar veya yüksekliğe göre de seçebiliyormuş. Meraklılarını bilgilendirmek boynumuzun borcudur.
Trafik kazalarının hayatımızın rutin tehlikesi olmaktan çıkması adına Milli Eğitim Bakanlığı ve Renault Türkiye’nin hayata geçirdiği yol güvenliği eğitim programı Sokakta İlk Adımlar, daha da geliştiriliyor. Bunun için de öğretmenler arasında “İyi Uygulamalar Paylaşımı Yarışması” başlatıldı. Ayrıntıları www.sokaktailkadimlar.com web sitesinde. Projenin uygulandığı 41 ilde bin 493 okulun 4’üncü sınıf öğretmenlerinin katılımına açık olan yarışmaya 31 Mart’a kadar katılmak mümkün. Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği’nin de katkı sunduğu projeden bugüne kadar 1 milyon 789 bin öğrenci yararlandı. Ama Sokakta İlk Adımlar projesinin öncüsü Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar’ın da işaret ettiği gibi, proje kapsamında verilen eğitimlerin başarıya ulaşmasında en büyük rol öğretmenlere düşüyor.
Gelelim haftanın başarı hikayelerine…  Huawei senin okumaktan keyif aldığın bir küresel yayın olan Fast Company’nin, “2016’nın En İnovatif Şirketleri” listesinde 13’üncü sırada yer almış. Bilişim sektöründe, gelirinin yüzde 10’unu Ar-Ge’ye ayıran birkaç büyük teknoloji şirketinden biri olan Huawei, listede üçüncü kez var.  
Yaratıcılık, hele de bu dönemde çok büyük bir zenginlik. Bunun bir örneğini ortaya koyan Vodafone Türkiye, Dijital Dönüşüm vizyonu kapsamında hız verdiği yerli ve yenilikçi teknolojileri geliştirme çalışmalarıyla patent rekorları kırıyor. Vodafone'un tüm operasyonları içinde "Global İnovasyon Merkezi" seçilen OKSİJEN, mobil telekomünikasyon alanında geliştirdiği buluşlarla 2015 yılında 78 patent başvurusu yapmış ve bir önceki yıl kırdığı rekoru da ikiye katlamış. Bu patentlerin verimli ürün ve çözümler olarak hayata geçmesi, hepimiz için katma değer. Bunun bir örneği olarak Türkiye’den dünyaya teknoloji ihraç ediliyor. Yani kullanıcı olmaktan çıkıp üretici hale gelmek adına önemli bir adım atılıyor.
Açık kaynak çözümleri sağlayıcısı Red Hat’in bulut uygulama platformu OpenShift, Infoworld – Yılın Teknolojisi etkinliğinde geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ödül kazanmış. Bu ödüller her yıl InfoWorld Test Merkezi editörleri ve eleştirmenleri tarafından incelenip seçilerek, BT alanında yılın en iyi ve en yenilikçi ürünlerine veriliyor. Geçtiğimiz yıl InfoWorld tarafından test edilen ürünler arasından seçilen OpenShift, bu ödülü iki yıl üst üste kazanan ilk bulut uygulama platformu.
Teknolojik yenilikleri bir kenara bırakıyor, ‘insana saygı’ ve aldığı ödüllere odaklanıyorum. İnsana Saygı Ödül Töreni’nin 15’incisi 17 Şubat’ta gerçekleştirilmiş. Kariyer.net tarafından düzenlenen ödül töreninde iş başvurularını en hızlı ve en yüksek oranda yanıtlayan firmaların yanı sıra; en çok başvuru alan ve en çok istihdam yaratan firmalar da ödüle layık görülmüş. En Çok Başvuru Alan Firma ödülüne İstanbul’da Yapı ve Kredi Bankası ve Koton Mağazacılık, Anadolu’da ise Vestel Şirketler Grubu ve Rönesans Holding layık görülmüş. En Çok İstihdam Yaratan Firma ödülünü İstanbul’da yine Yapı ve Kredi Bankası ve Teknosa, Anadolu’da ise Rönesans Holding ve Yazaki Otomotiv almış. En Beğenilen Firma Yemeksepeti.com, En İyi Tasarımlı İlanın sahibi ise Odea Bank. Bu kadar da değil… En Çok Başvuru alan İK danışmanlık firması EPS Danışmanlık olurken, En Çok İstihdam Yaratan İK danışmanlık firması DSG İnsan Kaynakları, En Çok Aday İnceleyen ve En Popüler İK danışmanlık ödülüne Adecco Hizmet ve Danışmanlık layık bulunmuş. İnsan kaynağına hak ettiği değeri veren tüm kurumlara teşekkürler. Bu tutumun tüm kurumlara örnek olması da ayrıca temennimiz.
 
Bu hafta da bu kadar, yeni gündemimle haftaya yine buradayım,
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics