Mektup 09 OCAK 2016 / 17:27

Tüm çaba, kod yazma becerilerinin gelişmesi için…

Karla karışık yeni yıldan merhaba, 

Bu haftaya bir gezi analizi ile başlıyorum ki, havalar düzelince motivasyonumuz olsun. Uluslararası seyahat arama sitesi momondo’nun 2015 yılında yaptığı araştırmalar, Türk turistlerin davranışlarını, eğilimlerini, beklentilerini, tatil sırasında ve tatil dönüşü hissettiklerini ortaya koymuş. Tüm detayları seninle paylaşmadan önce, sonucun bizler için ortak, acı dolu bölümü ile açılışı yapıyorum: Türkiye’de her üç kişiden biri tatil dönüşü sendromundan yana dertli, tatil dönüşü işe veya okula dönmekte zorluk yaşayanların oranı yüzde 72. Tek olmadığımız için sevinelim mi üzülelim mi bilemedim. Bir acı gerçek daha var: Türklerin yüzde 40’ı tatildeyken ayırdıkları bütçeyi aştıklarını söylüyor. Neyse, bu dramatik girişten sonra, momondo araştırmasının detaylarını paylaşmaya devam ediyorum seninle: Türklerin uçak bileti ve otel seçerken en çok dikkat ettiği nokta, yani temel kriteri fiyat. Motivasyon kaynağı tatil, çünkü araştırmaya göre, Türklerin yüzde 30’u, tatil dönüşü daha aktif bir hayata adım atmaya ve spora başlamaya karar veriyor. Kimilerince Pazartesi başlanıp Salı sabah vazgeçilen diyet gibi olsa da…  Araştırmaya göre, Türklerin çoğunluğu, yani yüzde 66’sı, seyahate çıktıklarında kendilerini daha mutlu ve pozitif hissediyor. ‘Tatilin psikolojik etkisi’ diyerek analizimi yapıyor ve konunun ‘sevdalanma’ bölümüne geçiyorum. Türklerin yüzde 37’si tatil aşkı yaşıyor ve bu oran erkeklerde yüzde 42’ye kadar çıkıyormuş. Bu sevda oranımız dünyada yok. 

Geçtiğimiz haftalarda BThaber gazetesinde yer alan, Tokat Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan "Bir Yazılım Masalı Projesi" kapsamında düzenlenen "Yazılım Kafe Buluşmaları" etkinliğinde Vali Cevdet Can da öğrencilerle kod yazmış. Proje ile Tokat’ta öğrencilerin kodlamaya ilgi duymasını sağlayarak kod yazma becerilerinin gelişmesi, resmi ve özel kurumların yazılım alanındaki ihtiyaçlarını karşılayabilecek donanıma ve 21. yüzyıl yetkinliklerine sahip bireylerin yetiştirilmesi hedefleniyor. Bu ‘ilk’in tüm illere yayılması, gurur duyduğumuz gençlerin gelişen yetkinliği ile ülkemizin de kazanması dileğiyle. 

Soğuk kış gününde içini ısıtacak bir çevre haberi ile devam ediyorum. Enerji çözümleri markası Tunçmatik’in yan kuruluşu Powergie tarafından, Konya Kızören'de bulunan 144 dönümlük alana 8 MW gücünde Türkiye'nin en büyük güneş enerjisi santrali kurulmuş. Santral, yılda 6 bin 936 ton karbon salınımını engelleyerek 13.600.000 kWh enerji üretecekmiş. Tunçmatik-Powergie tarafından Gaziantepli Baycan Yapı adına inşa edilen ve 4 ayda tamamlanan santral, 30 yıl endüstriyel ömre ve maksimum verimliliğe göre tasarlanmış. 

Yine örnek olmasını dilediğim bir çalışmada son bilgileri de paylaşmazsam olmaz. Toplumun gelişmesine ve yaşam kalitesinin artmasına katkıda bulunma misyonuyla eğitim, girişimcilik, kadın ve engellilere yönelik sosyal yatırımlar gerçekleştiren ve bugüne kadar 3 milyonu aşkın kişinin hayatına dokunan Türkiye Vodafone Vakfı’nın sosyal medya hesapları açılmış. Gerçekleştirilen etkinlikleri benim sana haber vermemi beklemeden, kendin de öğrenebilirsin böylece: Facebook, Twitter, Instagram

Sıra, yeni yılın ilk ödüllerinde… Microsoft Türkiye’nin ekosisteminde yer alan başarılı iş ortaklarını ödüllendirmek amacıyla her yıl düzenlediği İş Ortakları Ödül Töreni’nde, Yazılım Geliştirici Yılın İş Ortağı ödülü Motiwe’in olmuş. Tokat’ta bahsettiğim kod yazma seferberliği işte bu gibi ödüllerin çeşitlenmesi adına bir fırsat, değil mi?

"Birlikte Geleceğe İş Ortakları Ödül Töreni 2015"ten bir haberim daha var. 1995 yılından bu yana Microsoft Türkiye’nin Cihaz ve Yazılım Ürünleri'nin dağıtımını yapan Arena da cihaz ve yazılım distribütörlüğü alanında "Yılın En İyi İş Ortağı" seçilmiş. 

Yine bir ödül, ama senin pek hazzetmediğin bir işle ilgili: Ütü yapmak. Sen eylemi sevmesen de, cihazlar ödüllere layık. Arçelik’in Grundig, Arçelik ve Beko markalı buharlı el ütüleri Almanya’nın prestijli test dergilerinden Haus&Garten tarafından yapılan karşılaştırmalı ürün testlerinde, güçlü rakiplerini geride bırakıp 1.4 puan almış, ‘Testsieger’ ilan edilerek en iyi ürün seçilmiş. Bir zorunluluğu bütünsel bir verimliliğe dönüştürmek ödülünü de  alır. 

Bina elektrik ve dijital altyapıları için ürün ve sistemler geliştiren Legrand’ın web sitesi de ödüllendirilmiş. Labrador tarafından düzenlenen Grand Prix de la Transparence (Şeffaflık Ödülleri) kapsamında “En İyi Web Sitesi” kategorisinde ödülü Legrand’ın sitesi almış.  

Bu hafta bu kadar, yeni bir içerikle haftaya yine buradayım.
ETİKETLER : 1054

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics