Mektup 17 AĞUSTOS 2015 / 01:15

Türk girişimcilerin başarıları gurur veriyor

Yurdun dört bir yanında etkili olan sıcak hava ve alçak basınç, bedensel ve hanesel olarak suyu sabunu daha çok benimsememizi sağladı. Çevrimdışında da, çevrimiçinde de… 2015 başında BIC Angel Investments’dan 500 bin TL’lik yatırım alan Temizlikyolda.com da üşenmemiş, İstanbul, Ankara, İzmir, Aydın, Antalya, Eskişehir ve Bursa olmak üzere yedi ildeki 35 bin siparişi inceleyerek temizlik karnesini açıklamış. İstanbul’da ev temizliği talebi en çok Kadıköy’den, kuru temizleme talebi en çok Ataşehir’den. Maltepe ise en çok halı yıkama talebinin alındığı ilçe. Online temizlik hizmetini en çok üniversite öğrencileri talep ederken, çalışan kadınlar ikinci sırada. Temizlik için en çok tercih edilen gün Cumartesi ve ay sonlarında temizlik talebi artıyor. Temizlik şart, hem de aslında her mevsim, değil mi?

Gurur verici bir haberi sana iletmek istiyorum: Gelibolu’da savaşmış her milletten birer bestecinin yazdığı 10 mini eserden oluşan, 10 yılın sonunda oluşturulan “Gelibolu Senfonisi”nin dünya prömiyeri 4 Ağustos’ta Aya İrini’de gerçekleşmiş. Senfoninin, Demir Demirkan tarafından bestelenen “Barış Umudu” adlı ilk bölümünün ilk kez seslendirildiği, Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı etkinlikleri kapsamında gerçekleşen konserde, 60 kişilik İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü’nden 40 kişilik bir koro “Gelibolu Senfonisi”ne hayat vermiş.

Sıra haftanın çevresel gündeminde… Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 12 ay süre ile 65 yüksek lisans öğrencisine verdiği burs sona ermiş. Bakanlığın 507 bin TL kaynak ayırdığı yüksek lisans tezleri Türkiye Çevre Koruma Vakfı’na (TUÇEV) gelmeye başlamış. Tezlerin genel olarak çevre ve kentsel dönüşüm üzerinde araştırma yaptığı görülüyormuş. Öğrenciler yüksek lisans tezlerinde; yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği, kentleşme ve suç ilişkisi, çocuk suçlular üzerine araştırma, geleneksel köy evleri ve kırsal dönüşüm, inşaat yıkıntı atıklarının geri kazanım yolları, marka şehirler kavramının ülke turizmine ve tanıtımına katkısı, kentsel dönüşüm atıklarının geri kazanım yolları, sosyal hayatın mekana etkisi, kırdan kente göç, göç sonucu kentlerde ekonomik ve sosyal hayat gibi konu başlıklarını araştırmış. Yüksek lisans tezleri TUÇEV'in kurduğu çevre şehir kütüphanesine konulmuş, bilgin olsun. Akabinde, bu yaratıcı fikirlerin fiiliyata dönüşebilmesi dileğiyle…

Bu kadar da değil… Bir Amazon.com şirketi olan Amazon Web Services; Kuzey Carolina Perquimans ve Pasquotank'ta Amazon Wind Farm US East projesine başlıyormuş. Şirket, 208 MW gücünde rüzgar enerjisi çiftliğini inşa etmek ve işletmek üzere Iberdrola Renewables ile sözleşme imzalamış. Bu yeni rüzgar enerjisi çiftliğinin Aralık 2016'dan itibaren yılda yaklaşık 670.000 MW/sa rüzgar enerjisi üretmeye başlaması bekleniyor. Tamamlandığında, hem mevcut hem de gelecekteki AWS bulut veri merkezlerini besleyecek elektrik şebekesine aktarılacak enerjiyle, Kuzey Carolina eyaletindeki ilk kamu hizmetleri ölçeğinde rüzgar enerjisi çiftliği olacakmış. Burada da örneklerini görebiliriz umarım.

Logo Yazılım, ilk kez 48 saatlik bir “hackathon” etkinliği düzenlemiş. “Hacktime” adı verilen etkinliğe farklı şehirlerden katılan farklı teknik birikimlere sahip Logo çalışanları, 6 - 24 Temmuz arasında Gebze ve Urla’da ileri teknik eğitim almış. Sonra da, daha önce birbirleriyle çalışmamış, farklı yeteneklere sahip 50 yazılımcının katılımıyla oluşturulan 5’er kişilik 10 takım, 29 - 31  Temmuz arasında, en iyi yazılım ürününü geliştirmek için yarışmış. İzin sistemiyle ilgili ürün geliştiren takım birinciliği alırken, masraf sistemi ve kaynak planlamayla ilgili ürün geliştiren takımlar da ikinciliği ve üçüncülüğü almış. Kurumsal yetkinliklerin teyidi, kurumiçi verimliliğin ve dostlukların gelişmesi adına güzel fırsatlar.

Haftayı gurur veren bir haber paylaşarak bitiriyorum. İTÜ ARI Teknokent’in girişimcileri yurtdışına taşıyarak uluslararası birer markaya dönüşmeleri adına desteklediği ITU GATE programıyla ABD’ye giden 8 firma, projeleriyle ABD’li yatırımcıların dikkatini çekmiş, ki gençlerin yetkinliğini bildiğim için buna hiç şaşırmadım. Bu firmalardan biri olan ve 2011 yılında İTÜ Elektronik Haberleşme Bölümünde gerçekleştirilen Ar-Ge çalışması sonucunda kurulan Boni ise siftahı yapmış, görme engellilerin iç mekanlarda rahatça yönlerini bulmalarını sağlayan Loud Steps ürünü ile bu pazardaki ilk satışını gerçekleştirmiş. http://bonibeacon.com/ sitesinden daha fazla detaya ulaşabileceğin Boni’nin hedefinde ürününü daha fazla kuruma ve yatırımcıya tanıtmak ve ABD’de kalıcı bir iş ağı kurmak varmış. Onun ve nice genç Türk girişimcisinin hedeflerine ulaşabilmesi dileğiyle.

Bu hafta da bu kadar olsun, yeniliklerle haftaya buradayım,
ETİKETLER : 1034

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics