Mektup 31 OCAK 2016 / 09:46

Türkiye’de hayvanların hakları yok

Karla karışık günlerden merhaba,
 
Kış mevsiminin en çetin günleri, grip salgını demek. Bu nedenle önlem almakta fayda var, benim toparlanana kadar neler çektiğimi biliyorsun. Özellikle H3N2 virüsünün yol açtığı grip nedeniyle boğaz ağrısı, yüksek ateş, öksürük, halsizlik, vücut ağrıları gibi şikayetlerle başvuruların arttığına dikkat çeken Dr. Sinan Akkurt’in de belirttiği, bizim de bilfiil test edip onayladığımız gibi antibiyotik gribe fayda etmiyor. Bu nedenle Dr. Akkurt’un şu önerilerini aklımızdan çıkartmayalım: Evde bir hafta istirahat, elleri sık sık sabunla, yiyecekleri sirkeli suyla yıkamak, masalar, kapı kolları, lavabolar, ortak kullanılan telefon gibi yerlerin temizlenmesi, bulunulan mekanı ‘hava soğuk’ demeden günde en az 2-3 kez havalandırmak,  düzenli olarak her gün 500 mg C vitamini ve bol bol su içmek ve en önemlisi, eşe dosta değil doktora danışarak ilaç kullanmak. Tüm griballere geçmiş olsun…
Geçtiğimiz haftalarda yine bu sayfalarda yer vermiştim “Hayvan gibi habercilik” yapmak üzere yola çıkan www.ajanimo.com'un Genel Yayın Yönetmeni Ajan Brian’a. Ajan Brian ilk röportajını “99 Soruda Hayvan Hakları” kitabı ile bir kez daha hayvanların haklarını gündeme getiren Hayvan Hakları Federasyonu’nun (HAYTAP) Hukuk Danışmanı ve yıllardır hayvan hakları yasası için hukuki mücadele sürdüren kurucu başkanı Av. Ahmet Kemal Şenpolat ile yapmış. ‘Hayvanların hakları var mı?’ sorusuna Şenpolat’ın yanıtı çok acı: “Türkiye’de hayvanların hakları yok. Hayvanlara kötü muamele eden insanların cezalandırabilmesi için bu işin kabahatler kanunu kapsamından çıkması gerekiyor.” Sana bu kadar bilgi vermiş olayım, detaylar www.ajanimo.com/insanin-sucu-kabahatinden-buyuk/ linkinde.
Yıl biter, ama almanaklar yeni yılda en azından bir süre daha eskiyi hatırlama imkanı sunar. Logitech G de “Gamer’s Almanak 2015” ile oyun dünyasının son 1 yılını özetliyor. Bu sene üçüncü kez kullanıcılarla buluşan Gamers Almanak, 2015’te oyun dünyasında gelişmeleri kronolojik olarak sunduğu gibi, www.gamersalmanak.com içeriklerinin arasına yerleştirilen sorularla ziyaretçilerin bilgisini test etme, hediye kazanma imkanı sunuyor.
Mili Eğitim Bakanlığı ve Enerji Verimliliği Derneği’nin imzaladığı protokol çerçevesinde Enerji Çocuk Projesi ile ülke genelindeki 5-6-7 ve 8. sınıf öğrencilerine enerji verimliliği bilincinin kazandırılmasını amaçlayan Enerji Çocuk Projesi etkinlikleri devam ediyor. 2015-2016 eğitim öğretim yılı için 38 pilot ilden seçilmiş toplam 438 okulun dahil olduğu proje kapsamında, pilot illerde ve okullarda Enerji Verimliliği Kulüpleri kurulması, enerji verimliliğini anlatan tiyatro oyununun sahnelenmesi, resim yarışması düzenlenmesi gibi çalışmalar yapan çocuklar, 7. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’na katılmak için İstanbul’a da geldi, 2. Enerji Çocuk Yönetim Kurulu Toplantısı’nı yaptı. Geleceğin çevreci bireylerine teşekkürler…
Çevreciliğin ödülü de hak ettiğini yine bir örnekle paylaşayım. Mutlu Akü, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından ödüllendirilmiş. Bu yıl 16’ıncısı düzenlenen “Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması” kapsamında, “Enerji Verimli Endüstriyel Tesis”(EVET) kategorisinde şirket, birincilik ödülünü kazanmış.
Ödüllere devam edelim… Prontotour, Marketing Türkiye ve Akademetre’nin ortaklaşa düzenlediği “The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri” kapsamında, turizm sektöründe 2015’te marka ve itibar değerini en çok arttıran marka seçilmiş.
Kurumsal iletişim uygulamaları, sistemleri ve hizmetleri odaklı çalışmalar yürüten Avaya, geleneksel Avaya İş Ortağı Ödül Töreni’nde 2015 yılının en iyi performans gösteren iş ortaklarına ödüllerini vermiş: Yılın Dağıtıcısı TopTel Telekomünikasyon, Yılın İş Ortağı KoçSistem, Yılın E-devlet İş Ortağı ve Yılın Toplam Çözüm Sağlayan İş Ortağı Artpro, Yılın Video İş Ortağı Balkan, Yılın Uygulama Çözüm İş Ortağı Empatel, Yılın KOBİ İş Ortağı ve Yılın Veri İletişim İş Ortağı İsnet ödüle layık bulunmuş.
Ürün, müşteri ve sektör odaklı bankacılık stratejisini, güçlendirdiği  BT altyapısı ile destekleyen ABank’ın bilgi teknolojileri süreç ve uygulamaları, bağımsız denetim sonucunda ISO 9001:2008 ve ISO 27001:2013 belgeleriyle uluslararası onay almış.
Bu arada Eutelsat Communications, tooway uydudan internet terminali kurulumcularına yönelik Avrupa çapında ödüllü bir fotoğraf yarışması düzenleniyormuş. 16 Şubat’a kadar başvurulabilecek yarışmada en iyi fotoğraf sahibi 3 tooway anten kurulumcusu, Paris seyahatine hak kazanacak ve orada Avrupa’nın en büyük Eutelsat teleportunu da ziyaret edecekmiş. Yarışmaya katılma koşulları ve fotoğraf yükleme için adresimiz  www.facebook.com/events/1926305467595376/
Her yıl olduğu gibi, 2015 için de yılın iş insanlarını belirlemeye hazırlanan Ekonomist Dergisi, 8 kategoride hazırladığı ankette dünyanın en büyük siber güvenlik şirketlerinden olan, 600 binin üzerinde kurumsal kullanıcısı ile yazılımları 85 milyondan fazla masaüstü bilgisayarda kurulu COMODO’nun kurucusu Melih Abdulhayoğlu’nu “Yılın Global Türk Girişimcisi” adayı olarak göstermiş.
Bu hafta sana farklı bir bilgi vereceğim. Çünkü ekipten bir kişiyle tanıştım, bana iş hayatı, aile hayatı ve tüm bunlar arasında sanata, organizasyonlara nasıl vakit ayırdıklarını anlattı, imrendim. 20 yılı aşkın geçmişi olan bir ekip ve siteleri www.karskafkasekibi.com. Her türlü organizasyonda ismi üstünde Kafkas dansları, ayrıca her yöreye ait halk dansları gibi birçok aktivite mevcut. Siteye bakmanı, etrafını da bilgilendirmeni tavsiye ederim.
Haftaya noktayı adım adım kitapla koyuyorum. İlk haberim, 25’inci yaşını kutlayan Dünya Kitap dergisi tarafından 23’üncüsü verilen “Yılın En İyileri Ödülleri”nin 2015 yılı sahipleri. Ödüller bu sene Ahmet Büke, Yasemin Aydın, Alakarga Sanat Yayınları, Sennur Sezer, Gülce Başer, Sevil Atasoy, Meri Çevik Simyonidis ve Marianna Yerasimos’a gitmiş. Gelelim ikinci haberime: Geçmişinden siyah beyaz bir fotoğraf gibi bahseden Serkan Türk’ün “Rüzgârlı Camlar” adlı öykü kitabı Yitik Ülke etiketiyle çıkmış. Soğuk kış günlerinde çay eşliğinde okuma saatlerimizde yerini alsın.
 
Bu hafta da bu kadar, yeniliklerle haftaya yine buradayım,
 
 
 
ETİKETLER : Mektup 1057

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics