Mektup 26 EKİM 2015 / 08:20

Üreten ve icat yapan genç nesiller için...

Yeni bir haftadan merhaba,
 
Gezmeyi severiz malum, ama her ülkenin kendine has ilginç kuralları da var ve bunlara uymak gerek. Prontotourblog işte bu bazı enteresan kuralları sıralamış… Singapur’un sakız yasağı, Kanada’da bebek yürüteci yasağı, Rusya ve bazı Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin dantelli iç çamaşırı yasağı, Yunanistan’ın oyun yasağı, ABD’nin Washington eyaletinde gırtlağa kaçar endişesiyle lolipop yeme yasağı, kumarhane diyarı Monaco’da şehrin vatandaşlarına yönelik kumar yasağı, İtalya’nın birçok şehrinde geçerli olan güvencin besleme yasağı blog’da yerini alıyor. Bize de okuyup öğrenmek düşer.
Sonbaharı yaşadığımız şu günlerde biraz sıcak yaz günlerine, o günlerin restoran alışkanlıklarına döneceğim. Bilgiler, küresel restoran keşif rehberi Zomato’dan geliyor. Kullanıcıların, yaz boyunca en çok tercih ettikleri mutfak türlerinden, gittikleri restoranlarda toplam kaç porsiyon kebap yediklerine varan detaylı bir infografik hazırlamış Zomato. Örneğin; İstanbulluların bu yaz tükettiği kebaplar İstanbul-Londra arasındaki mesafeyi geçmiş. İstanbul’un en çok check-in yapılan iki semti Kadıköy ve Beşiktaş olurken, üçüncü sırayı yeni açılan kafe ve restoranlarıyla Avrupa yakasının öne çıkan noktası Karaköy almış. Kullanıcılar, ev dışı tüketimde en çok “kahvaltı” tercih ederken, bunu yaz akşamlarının vazgeçilmezi “balık” almış. Memleket geleneği “kebap” ise üçüncü sırada.
Yazımız yaz mevsiminden açılmışken, yine enteresan bir haberi paylaşayım seninle. Seyahat arama sitesi momondo’nun yaptığı bir araştırma, sosyal medyadan tatilde bile vazgeçemediğimizi göstermiş. Araştırmaya göre, tatildeyken sosyal medyada en çok yazılı paylaşım ve video paylaşımı yapan ülkeyiz. Fotoğraf paylaşımında ise Çin’in ardından ikinci sıradayız. Facebook’taki ayak fotoğraflarının bir anlamı olmalıydı, değil mi ama…
Geçtiğimiz günlerde sana haberini verdiğim bir etkinlik, yoğun katılım ve ilham veren çalışmalarla tamamlandı. GelecekHane koordinasyonuyla İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü’nde düzenlenen yaratıcılık ve üreticilik şöleni Mini Maker Faire İstanbul, 5 bini aşkın ziyaretçiyi ağırlamış. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da büyük ilgi gören etkinlik, ailelere, çocuklara, gençlere, yani her yaştan yaratıcılık merakı olana ilginç icatlar ve etkinliklerle farklı bir hafta sonu yaşatmış. Üreten ve icat geliştiren Maker’ların bir araya gelip projelerini sergilediği Mini Maker Faire İstanbul’un en dikkat çekici icatlarına dikkat: Pankek Robotu, Elektronik Yapboz, Müzik Halısı, Su Piyanosu ve Kinetik Örtü. Etkinlikte Kodlama Atölyesi’yle de down sendromlu bir öğrenci grubuna kodlamaya giriş eğitimi verilmiş. Herkes için bilişim ve yaratıcılık adına ne güzel adımlar bunlar…
Gelelim haftanın enerji başlığına… Enerji Verimliliği Derneği ile Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü arasında imzalanarak yürürlüğe giren ve  2014-2015 eğitim öğretim yılında 21 pilot ilde 5, 6, 7 ve 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik Enerji Çocuk Projesi 2015-2016 eğitim öğretim yılında  belirlenen  yeni 38 pilot ilde öğrencilerle buluşmaya başlamış. Proje ile enerji verimliliği çalışmalarına vurgu yapılarak, başta evlerde olmak üzere çocukların bulunduğu her ortamda enerjinin çocuklar tarafından verimli kullanılması amaçlanıyor. Çocukların enerji kullanımı ve tüketimi konusunda bilinçlendirilmesi, enerji verimliliği konusunda ülke ekonomisine de katkı demek. Proje karakterleri Enerji Çocuk Naz ve Arkadaşları da böylece yeniden illeri gezmeye başlamış. Erken yaşta farkındalık adına önemli bir proje.
Gelelim ödüllere… Geliştirdiği bulut ürünleri ile Türkiye’nin yanı sıra Ortadoğu ve Afrika’da birçok şirkete hizmet sunan Medianova, EuroCloud tarafından düzenlenen Avrupa Bulut Ödülleri’nin 2015 Türkiye finalinde, Yatay Çözümler Alanında En İyi Bulut Bilişim Hizmeti kategorisinde ikincilik ödülüne layık görülmüş. Vodafone Türkiye tarafından kadına yönelik şiddeti önlemek amacıyla geliştirilen Kırmızı Işık uygulaması ise Cannes Lions başarısından sonra reklam ve pazarlama dünyasının bir diğer zirvesi olarak kabul edilen CLIO Ödülleri’nde Türkiye’ye ilk kez Büyük Ödülü kazandırmış. Y&R Team Red İstanbul tarafından Vodafone Kırmızı Işık için hazırlanan “Aramızda” kampanyası CLIO Ödülleri’nde “Entegre Kampanya” kategorisinde “Grand CLIO” ve altın ödülünü alırken, “Dijital” kategorisinde de gümüş ödüle layık bulunmuş. Netaş da Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen 4. Özel Sektör ArGe Merkezleri Zirvesi’nde 2 ödül birden kazanmış. Bu kapsamda 2014 yılında “Telekomünikasyon Sektöründe En Başarılı ArGe Merkezi” seçilen Netaş, aynı zamanda “ArGe Personel İstihdamı” dalında da birinci olmuş. Tusaş Motor Sanayii (TEI) Ar-Ge Merkezi, 2014 yılında ilk kez elde ettiği en iyi havacılık merkezi Ar-Ge ödülüne 2015 yılında bir kez daha layık görülerek havacılık sektöründe üst üste ikinci kez yılın en iyisi seçilmiş, kuruluşunun 30. yıldönümünde bir başarıya daha imza atmış.
Haftanın finalini Türk Telekom Grubu şirketi TTNET’in “İnternetle Hayat Kolay” projesi ile yapıyorum. TTNET’in “İnternetle Hayat Kolay” projesi, IPRA (Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği) Altın Küre Ödülleri, Toplum İlişkileri kategorisinde ödül kazanmış. TTNET’in, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği işbirliği ile hayata geçirdiği proje; kalkınmada öncelikli 28 ilde, daha önce internetle tanışmamış, öncelikli kadınlar olmak üzere 35 yaş üstü yetişkinlere internet okuryazarlığı kazandırmayı hedefliyor. Bu yönüyle ödülü de hak ediyor.
Bu haftalık bu kadar olsun, yeni bir gündemle haftaya buradayım,
 
ETİKETLER : 1043