Mektup 30 EYLÜL 2017 / 10:25

Vodafone İstanbul Maratonu için geri sayımdayız

Yeni haftadan merhaba,
 
Bende çocuklarla ilgili gündem bitmez. Procat, TOÇEV işbirliği ile “Hayvan Sevgisi” temalı resim yarışması düzenlemiş. Hayvan sevgisi ve yaratıcılığı buluşturan yarışma için 20 TOÇEV’li öğrenci ilk etapta 20 binden fazla canlının yaşadığı akvaryum ve sualtı hayvanat bahçesini ziyaret etmiş, öğlen yemeğinde de Procat yöneticileri ile buluşan öğrenciler, atölye çalışması sonrasında yaşadıkları deneyimi resimlerine aktarmış.
Bu kadar da değil. TEGV ile fotoğrafçı Mustafa Seven ortak bir sosyal sorumluluk projesine başladı: “TEGV ile Geleceğin Yüzleri”. TEGV’de nitelikli eğitim desteği alan çocukları yaşadıkları şehirlerde, mahallelerde, sosyal çevrede fotoğraflanması esasına dayalı projenin ilk ayağı Adana’da tamamlanmış. Sosyal medyada Mustafa Seven ve TEGV hesaplarından takip edilebilen projenin bir sonraki durakları ise Eskişehir, Van, Giresun, Mardin, Kocaeli ve İzmir. TEGV ile Mustafa Seven’in Instagram’da takipçileriyle paylaştığı “TEGV ile Geleceğin Yüzleri” manifestosunun son cümlesinde belirtildiği gibi, “Unutmayın: Bir çocuk değişir, Türkiye gelişir!”. Geleceğin Yüzleri projesiyle çocukların geleceğine destek için 3353’e EGİTİM yazıp bir SMS atmak yeterli.
Gazetelerde, sosyal medyada görüyoruz bazı abuk sabuk adamları. Hani kadınların okumasını, çalışmasını istemeyen, ama misal hastaneye gittiğinde karısı için kadın doktor bekleyen sersemlerden bahsediyorum. Bu kafalara nispet gibi bir haberim var. Vestel Beyaz Eşya Ürün Grubu’nun imaj kampanyası kapsamında “Kendim için, ülkem için, geleceğim için… Gururla” söylemine sahip üçüncü filmi yayına girdi. Dual’in (Boran Güney & Erhan Yürük) yönettiği film, televizyonun yanı sıra gazete, dergi, sinema, dijital medya ve açıkhava reklamlarıyla hedef kitlesiyle buluşacak. Nato kafa nato mermerlere işlemez ama gözlerine takılsın hiç olmazsa… Film, Vestel’de Ar-Ge mühendisi olarak görev yapan Feride Sevli’nin küçük kızı Asya’yı düşünerek evin sessizliğine ne kadar önem verdiğine odaklanıyor. Mühendis anne, bu sessizlikten aldığı ilhamla Vestel’in çamaşır makinelerinin teknolojisine yaptığı katkıdan bahsediyor. Reklam filmi adresimiz www.youtube.com/watch?v=I8WiFudy-gA&feature=youtu.be.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Spor İstanbul tarafından Vodafone’un isim sponsorluğunda bu yıl 39’uncusu düzenlenecek Vodafone İstanbul Maratonu 12 Kasım Pazar günü koşulacak. Maratona son kayıt tarihi 30 Eylül. Vodafone’un bu yıl 6’ncı kez ismini vereceği, Avrupa’nın en iyi 11, dünyanın en iyi 22 maratonundan biri olan Vodafone İstanbul Maratonu’na bu yıl 30 bin çipli sporcunun katılması bekleniyor. Güncel bilgilere hem Facebook etkinlik sayfasından hem www.maraton.istanbul adresinden ulaşılabilirsin.
Yaz mevsimi ile vedalaştık, ama sırada doğalgaz faturaları ile anılan kış mevsimi var. Akıllı oda termostatı Cosa'nın Kurucu Ortağı Dr. Emre Erkin’in de belirttiği gibi, kışı tasarruflu geçirmek için bahardan önlem alınması şart.  Bunun örneği olan akıllı bir oda termostatı, özellikle soğuk kış günlerinde evlerimizi sabit sıcaklıkta tutarak, çoğunlukla balkonlarda duran kombilerimizin ayarını, gece vakti dışarı çıkarak istenen sıcaklığa getirme çabasına son veriyor. Akıllı olmaları sadece cep telefonundan yönetilmeleri ile değil. Kullanım alışkanlıklarınızı ve evlerimizin ısıl dinamiklerini öğrenebilmeleri sayesinde, tasarruf oranını yüzde 30’ların üzerine çıkarabiliyorlar.
Bu sayede gelelim çevresel gündemime. Schneider Electric, Global Footprint Network ile işbirliğine giderek, küresel iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik alanında farkındalığı artırmak üzere bir dizi çalışma başlatmış. Belirlenen dört temel alanda bireylerin ve kurumların tüketim alışkanlıkları için sorumluluk almalarını sağlamak üzere Global Footprint Network’ün geliştirdiği Ekolojik Ayak İzi ve Dünya Limit Aşımı Günü hesaplama uygulamalarının kullanımının artırılması hedefleniyormuş. İşte bu hedefin yolu yordamı: Dünya Limit Aşımı Günü; insanlığın doğadan yıllık talebinin dünyanın bir yıl içinde yeniden üretebileceği miktarı aştığı tarih olarak niteleniyor. Buna göre; insanlığın kendi kaynaklarıyla yaşayabilmesi için bu tarihi 2050 yılına kadar yılda ortalama 4,5 gün ertelemesi gerekiyor. Global Ekolojik Ayak İzinin karbon bileşenini yarıya indirmek ise Dünya Limit Aşımı Günü’nü 89 gün erteleyebilir. Bazıları nelerle uğraşıyor, diğer başkaları da nelerle…
Pazar araştırmaları alanındaki çalışmalarıyla Vodafone, Türkiye araştırma sektörünün en prestijli ödülü olarak kabul edilen Baykuş Ödülleri’nde geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da ödülleri toplamış. Vodafone, Türkiye Araştırmacılar Derneği tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen Baykuş Ödülleri’nde sektörün nabzını tutan başarılı araştırma projeleriyle 3 Gümüş ve 2 Bronz Ödül’e layık görülmüş. TürkTraktör ise Case IH markası için yapılan araştırmalarla hayata geçirdiği ‘Tarlaların Dev Adamları Projesi’yle Baykuş Ödülleri 2017’den Genç Baykuş kategorisinde kazandığı Gümüş Ödül ile dönmüş. Mobil pazarlama dünyasının inovasyon, yaratıcılık ve başarıyı ödüllendiren ödül programı Smarties Ödülleri’nde final değerlendirmesi için kısa listeye adını yazdıran projeler açıklandı. Smarties Türkiye 2017 ödüllerinin kazananları 25 Ekim 2017 günü MMA Türkiye Forum Istanbul’da açıklanacak. Etkinlik kapsamında ayrıca Smarties EMEA 2017 Ödül Töreni de Türkiye’de düzenlenecek. Bu arada Turkcell Akademi, çalışan eğitimleri ve performans geliştirme dallarında küresel boyuttaki otoritelerden sayılan Association for Talent Development (ATD) tarafından ‘The BEST’ ödülüne layık görülmüş, daha doğrusu alanlarında en iyi olanlara verilen ATD The BEST’i ikinci kez kazanmış. 
Haftaya noktayı, bir dost sayesinde haberdar olduğum, önce gecikme için kendime kızıp sonra yakaladığım için sevindiğim bir tiyatro grubundan bahsedeceğim: Devr-i Âlem Oyuncuları. 1990-1992 yılında Bursa’da kurumsal Çocuk Tiyatrosu ile başlayan tiyatro yolculuğu, Yalova, Bursa, Kayseri Deneme Tiyatrosu ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü Tiyatrosu sürecinden sonra Devr-i Âlem Oyuncuları olarak 2007’den beri İstanbul ‘da ve bu kadar geç fark edip kendime de kızmakta haklıyım değil mi? Web sitesi www.devrialemoyunculari.com, adres Şişli’deki Bomonti Park AVM. Oyunlarla ilgili detayları da haftaya paylaşacağım.
 
Bu hafta da bu kadar, yine haberleşeceğiz,
 
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics