Mektup 23 TEMMUZ 2015 / 14:04

Yaratıcılığa devam…

Mevsim yaz madem, sana Bodrum’dan güzel bir haber vererek bu haftaki mektubuma başlıyorum. Tasarım Vakfı tarafından hayata geçirilen Bodrum Tasarım Köyü, 2015 sezonu ile yaratıcı alanlardaki tüm aktörlerin ortak yaratım, öğrenim ve deneyim süreçleri için açılış çalışmalarına başlamış. Bodrum Tasarım Köyü’nde, yurtiçi ve yurtdışından uzman isimlerle gerçekleştirilecek atölye çalışmaları ile katma değeri yüksek fikirlerin ve ürünlerin ortaya çıkarılması amaçlanıyor. Bodrum Tasarım Köyü, yıl boyunca düzenlenecek keçe, deri, seramik, kilim, dokuma, mobilya, deneysel fotoğraf, tekstil tasarımı, cam füzyon, alevde çalışma, vitray, giyilebilir teknolojiler, mimarlık, tasarım düşüncesi, açık iş, tasarımla yönetim, sosyal, ekonomik, kültürel inovasyon ve dönüşümlere odaklanan atölye çalışmalarıyla tasarımcıyı sektörlerle buluşturmayı, ürün, hizmet, deneyim tasarımını, katma değerleriyle inovasyona, ekonomiye, kültüre, istihdama kazandırmayı hedefliyor. İçerik çok zengin, sen iyisi mi www.tasarimvakfi.org sitesine bak, detayları bir gör.

Yaratıcılığa devam edelim. Dünyanın dört bir yanındaki parlak beyinleri dünyayı değiştirecek fikirlerini paylaşmaya davet eden Google Bilim Fuarı 2015’te titiz değerlendirmelerin ardından bu yılın 90 bölgesel finalisti belli olmuş ve bölgesel finalist olarak seçilen projeler arasında Türkiye’den de beş finalist proje var. Bölgesel finale kalan bu 90 genç bilim insanı, 21 Eylül’de Mountain View Kaliforniya’da düzenlenecek ödül törenine katılacak 20 Global Finalist arasında yer almak için yarışacak. Süreci takip etmek adına www.googlesciencefair.com/tr sitesini gözden kaçırmayalım.

Bu arada, Logo’nun, “6 Saniyede 1 Fikir” yarışmasının kazananları belli olmuş. Yeni iş fikrini 6 saniyelik vine video olarak en etkili şekilde anlatan ve #6saniyede1fikir hashtagi ile sosyal medya üzerinden Logo’ya ulaştıran genç girişimciler arasından finale kalan 11 kişi, workshop etkinliğine katılarak birer sunum yapmış ve jürinin görüşleri doğrultusunda projesini geliştirme fırsatı bulmuş. Projeleri beğenilen iki genç girişimci de Kasım ayında Dublin WebSummit’e gitmeye hak kazanmış.

Bu haftanın çevreci haberi de yine gençlerin eseri. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü’nün, Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Yüksek Lisans Programı tarafından çevre, enerji ve su kaynaklarının sürdürülebilirliği konularında farkındalığı artırmak ve geliştirmek üzere lise ve üniversite öğrencilerine yönelik bu yıl dördüncü kez düzenlediği “Yılın Yeşil Beyinleri” Uluslararası Proje Yarışması’na bu yıl 31 farklı ülkeden, üniversite kategorisinde 66, lise kategorisinde 188 başvuru oldu ve finalistler, jürinin yapacağı değerlendirme sonunda belirlenecek. Yarışmanın ödül sahipleri ise finale kalan beş takımın projelerini 9 Ekim’de ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda uluslararası jüri önünde yapacakları sunumun ardından ilan edilecekmiş.

Çocuklara yönelik siber zorbalığa karşı düzenlenen kampanyanın bir parçası olarak Kaspersky Lab, önemli bilgileri içeren, yeni bir etkileşimli portal kurmuş: Words Can Save. wordscansave.me ebeveynlerin, çocuklara yakın olmanın ve doğru sözcüklerle destek olmanın önemini anlamalarına yardımcı oluyor madem, çevremizi de haberdar etmekte fayda var.

Başarılı girişimlerin gelişimine bir örnek de, senin kullanmayı pek sevdiğin BiTaksi’den gelsin. İki sene önce kurulan ve bugün en başarılı yerli girişimlerden biri haline gelen BiTaksi’nin kurucusu Nazım Salur, yeni girişimi Getir’i de hizmete sunmuş. Getir, farklı kategorilerde yaklaşık 200 çeşit ürünü 7/24 bulunduğun noktaya getiriyormuş. İlk olarak İstanbul Avrupa yakasında Haliç’ten Sarıyer’e kadar olan bölgede hizmet veriliyor, ama hedef kısa zamanda tüm İstanbul’da bu hizmeti sunmakmış. Acil durumda mobilde imdadımıza yetişsin, yayılımı heyecanla bekliyorum.

Sıra haftanın gurur veren ödüllerinde…Tesan’ın, veri depolama ve yedekleme cihazları alanında temsilciliğini yaptığı Qnap, yıllık toplantısında hem 2015 yılının ilk yarısını değerlendirmiş hem de 2016 hedeflerini belirlemiş. Burada projeleri ve yüksek performansı ile Tesan da, Qnap’ın ‘En hızlı büyüyen distribütör firma’ ödülüne layık görülmüş.

Türk Telekom Grup şirketi TTNET’in “İnternetle Hayat Kolay” projesi, dünyanın en prestijli halkla ilişkiler ödülleri arasında gösterilen IPRA Altın Küre Ödülleri’nde Toplum İlişkileri kategorisinde ödüllendirilmiş. Daha önce internetle tanışmamış kadınların ağırlık kazandığı 35 yaş üstü yetişkinlere internet okuryazarlığı kazandırmayı hedefleyen, kalkınmada öncelikli 20 ilde hayata geçirilen “İnternetle Hayat Kolay” projesi böylece haklı ödülünü de aldı.

Bir ödül haberi de Turkcell Global Bilgi’den… Şirket; Interactive Media Council tarafından düzenlenen Interactive Media Awards yarışmasında Passolig için sosyal medyada yürüttüğü şikayet yönetimiyle sosyal ağ kategorisinde “Sınıfının en iyisi” seçilmiş. Turkcell Global Bilgi, Passolig’in az buz değil, aylık ortalama 3 bin Twitter ve Facebook üyesinin şikayet yönetimini gerçekleştiriyor. Bu emek de ödülü almış.

Bu haftalık da bu kadar olsun, fazlası haftaya gelsin,
ETİKETLER : 1031

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics