Mektup 16 NİSAN 2016 / 09:26

Yaratıcılık herkes için gelişim demek

Tam anlamıyla baharı ortaladığımız şu günlerden merhaba,
 
Açılışı güzel bir uygulama haberiyle yapıyorum: Evcil hayvanlar için mobil sosyal ağ Moofio, hayvan sahibi ve hayvansever herkes için buluşma noktası olmayı hedefleyen bir uygulama. Bu uygulamayı ücretsiz indiriyorsun ve evcil hayvanların da kendilerine ait sosyal medya hesapları olabiliyor. Uygulamada sahiplendirme, çift bulma, kayıp hayvan ilanı, misafir ev bulma gibi vazgeçilmezimiz evcil hayvanlar ve sahiplerinin hayatlarını kolaylaştırmayı amaçlayan birçok özellik var. Daha fazla bilgi www.moofio.com sitesinde.
Şimdi de sıra birçok yönüyle örnek olmasını dilediğim bir başarıda: Eylül 2015 itibariyle ŞEHİR TTO’nun Teknoloji Transferi Hızlandırıcı Programı’na katılan Episome Biotech, Diffusion Capital Partners tarafından 500 bin avro yatırım almaya hak kazanmış. Episome Biotech ne yapıyor, biliyor musun? Kağıt sanayisinin atığı ‘kağıt çamuru’nun güvenli şekilde bertaraf edilmesini ve üstüne bir de yenilebilir enerji üretimi için biyogaz üretim tesislerinde kullanılabilir hale getirilmesini sağlıyor. İşte, ‘bu gibi örneklerin artması’ dileğimin haklı gerekçesi…
Toplumun tüm kesimlerine destek, herkesin bilişimden yararlanabilmesi adına Türk Telekom Telefon Kütüphanesi çok önemli bir adım, biliyorsun. Türk Telekom’un Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) işbirliği ile dört yıl önce hayata geçirdiği Türkiye’nin bu ilk Telefon Kütüphanesi istikrarlı gelişimini sürdürmüş ve 2016’nın ilk üç ayında 15 bine yakın çağrı alarak 255 bin dakika dinlenmiş. En çok arama yapan il Erzurum. Aranma oranı geçen yıla kıyasla yüzde 25 artmış. En çok dinlenen üç kitap ise Babı Esrar, Kum Fırtınası ve Kayıp Dünya. 
Ar-Ge odaklı bir haberim daha var, malum, bireysel ve ülkesel verimliliğin anahtarı bu. Bayer, kitle kaynaklı “Grants4Indications” ile beşinci küresel girişim programını başlatmış. Girişimciler, web tabanlı bir platform olan Grants4Indications’e, yeni tedavi yöntemleri keşfetmeye yönelik araştırma projeleri ile başvurabiliyormuş. Program hakkında daha fazla bilgi www.grants4indications.bayer.com adresinde ve sağlık adına yapılabilecek inovasyonların sınırı olmadığını da gösterir nitelikte. 
Hazır yaratıcılıktan bahsetmişken, Türkiye’nin ilk teknokenti olan, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından “en başarılı teknokent” olarak gösterilen ODTÜ TEKNOKENT, girişimcilere yönelik T – Hackathon düzenlemiş. 8 ekibin proje sunumlarını gerçekleştirdiği, Google tarafından desteklenen, yaklaşık 54 saat süren maratonun sonunda, lokasyon bazlı yurt bulma ve ödeme sistemleri projesi ile DORM ekibi birinci olmuş. Awaq ekibi nabızdan uyku aralığı hesaplayarak istediğiniz saat diliminde fizyolojik olarak en uygun zaman diliminde uyanmayı sağlayan uygulamayla ikinci, Cupidon ekibi ise gerçek bilgilerinizle farklı bir sosyal ağ tecrübesi sunan uygulamaları ile üçüncülüğü elde etmiş.
Son birkaç haftadır bu sayfalarda seninle paylaştığım bir başlıkta son gelişmeleri iletmezsem olmaz: İstanbul’un marka gücünü dijital adresine taşımak isteyenler için açık artırma dönemi başlamış. 5 Mayıs’a kadar www.nic.istanbul adresinde belirtilen kayıt operatörlerine başvuruda bulunanlar, aynı alan adı için birden fazla başvuru olması durumunda, 5-10 Mayıs arasında online açık artırmaya katılabilecek ve ismin kimde kalacağı 10 Mayıs’ta belli olacak.
Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri, 25-27 Mart arasında Kıbrıs Elexus Hotel & Spa’da bayileri ve sistem entegratörleri ile bir araya gelmiş. Otomasyon sektöründeki gelişmeler hakkında bilgilendirme de yapılan motivasyon etkinliğinde, Mitsubishi Electric’in yeni nesil fabrika otomasyon sistemleri, e-F@ctory konsepti, robot teknolojileri ve mekatronik CNC ürünleri katılımcılarla paylaşılmış.
Bu arada, Microsoft’un ERP pazarında yer alan yazılımlarının satış, eğitim, destek ve kurulum hizmetlerini veren Pargesoft, Microsoft Kurumsal Çözümler Zirvesi’nin ana sponsoru olmuş. Microsoft tarafından yeni sürümlerin tanıtımı ile, müşterilerin Dynamics çözümleri ile elde ettiği başarıları paylaşmak üzere her yıl düzenlenen Dynamics Zirve etkinliği, bu yıl yeni ürünler eklenerek Microsoft Kurumsal Çözümler Zirvesi olarak düzenlenecek. Takvimlerimize notumuzu alalım, 20 Nisan’da Swissotel The Bosphorus Oteli’ndeyiz.
Sıra haftanın başarı listesinde… KOBİ’lere yönelik bulut tabanlı CRM uygulaması hizmeti veren Ofisim.com, uluslararası iş dünyasının prestijli ödüllerinden Stevie Awards’ın sahibi olmuş. Yarışmada Ofisim.com,  “Müşteri İlişkileri Yönetimi Çözümü” dalında büyük ödüle layık bulunmuş. IBM 2016 Ödülleri de sahiplerini buldu bu arada. IBM ‘in güvenlik tarafındaki en iyi seçkin ortağı ödülü de kurulduğu 2001 yılından bu yana güvenlik alanında başarılı projelere imza atan, IBM’den son 3 yıldır başarılı iş ortağı ödülleri alan Platin Bilişim’in olmuş.
Haftayı yine bir kitap haberi ile tamamlıyorum. İlk baskısı geçtiğimiz yıllarda Boyner Yayınları’ndan çıkan “Hemen Her Şeyin Kısa Tarihi” ve “Huzurlu Yaşama Sanatı” yoğun istek üzerine yeniden basılarak okuyucularla buluşuyor ve iki eser de yeni baskısıyla Mart 2016 itibarıyla raflarda yerini almış. www.boyneryayinlari.com.tr detayların adresi, benden söylemesi…
Bu hafta da bu kadar olsun, yeni bir gündemle yine burada olacağım…
 
ETİKETLER : 1068

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics