Mektup 08 HAZİRAN 2015 / 07:08

Yaz yoğunluğundan merhaba,

Ankara ve İstanbul’da kullanmayı pek sevdiğin bir uygulama ile başlıyorum mektubuma. 1 Haziran’da 30 TL’ye kadar yolculukları sadece 1 TL’ye sunan BiTaksi, bu güzelliğin ardından, Türkiye’de de satışa sunulması planlanan Apple Watch ürünü için uygulama geliştirmiş. BiTaksi akıllı telefon uygulaması ile entegre çalışacak olan sistem ile yolcular Apple Watch üzerinden de taksi çağırabilecek. Daha ne olsun…

Haftanın enerji gündeminde sıra. Toplumda enerji verimliliği konusunda farkındalık yaratma hedefiyle ilerleyen Enerji Verimliği Derneği, Mayıs başında Van Şubesi’nin ardından, Bartın’da da şube açtı, böylece şube sayısı 16 oldu. Enerji Verimliliği Derneği Başkan Vekili Adnan Ersoy Ulubaş’ın şu sözleri, yayılımın ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor: “Verimlilik sağlanırsa, elde edilen tasarrufun değeri,  enerji kaynaklarımızdan üretebileceğimiz enerjiden daha fazla.”

Yeni bir platform bilgisini paylaşacağım seninle: Sanat hizmetlerine erişimi kolaylaştıran iyisahne.com. Sanat ve performans profesyonellerinin çeşitli etkinlikler için kolayca bulunabilmesi ve bu hizmetlerin online alınabilmesi için Kasım 2014’te kurulan yeni sanat platformu iyisahne.com, faaliyete geçtiği ilk 9 günde 6 bin TL’nin üzerinde rezervasyon almış. Siteye bakmanı, hizmet sektöründeki bu gelişimi görmeni tavsiye ederim.

Bu yeni platformun ardından, gediklisi olduğumuz bir yapının yaşgününü kutlayalım: Türkiye’de internet girişimciliğinin adının bile pek geçmediği 2001’de kurulan Sigortam.net, internet sigortacılığı alanında az buz değil, 14’üncü yılını devirdi. iLab Holding yatırımı Sigortam.net, 14 yılda 2 milyondan fazla kişiye, Türkiye’nin en büyük sigorta şirketlerinin kasko, trafik sigortası, özel sağlık sigortası ve konut branşlarında 10 milyonun üstünde sigorta teklifi sunmuş. İnternet ve sigortanın fırsat yüklü buluşması, ne dersin?

Tüm şirketlere örnek olmasını dilediğim adımlar, ödülleri ve uluslararası başarıları getiriyor. Kadınların eğitime, bilgiye ve girişimcilik fırsatlarına erişimi için teknolojiyi seferber eden Vodafone Türkiye’nin ‘Vodafone Önce Kadın’ programı, uluslararası Sabre Ödülleri’nde birincilik, yani Türkiye kategorisinde Altın Sabre ödülünü kazanmış. Önce Kadın programı, yaşadığı bölgesel ve sayısal uçurumların dezavantajlarını gidererek, kadınların ekonomik ve sosyal hayatta eşit olarak yer almalarına destek olmayı hedefliyor.

Bu kadar da değil… Vodafone Türkiye’nin 2009 yılında çiftçilere yönelik ilk sosyal iş modeli olarak geliştirdiği ‘Vodafone Çiftçi Kulübü’ programı dünyaya örnek olmuş. Türkiye’de 1,2 milyon çiftçiye ulaşan program, Hindistan, Gana, Kenya ve Tanzanya’da da kullanıma sunulmuş. Vodafone Türkiye’nin küresel pazara kazandırdığı ilk sosyal iş modeli olan Vodafone Çiftçi Kulübü, Yeni Zelanda’da geliştirilecek çiftçi programına ilham verecekmiş.

Borsa İstanbul ve Boğaziçi Üniversitesi işbirliğiyle oluşturulan finans alanında yazılım geliştirecek şirketlere ev sahipliği yapacak olan Finans Teknopark, çalışmalar için ilk adımını atmış. İstanbul Finans Merkezi vizyonunun en önemli yapı taşlarından biri olması beklenen ve uluslararası alanda yeni bir model oluşturmayı amaçlayan teknopark için ilk başvurular 10 Haziran’a kadar sadece www.finansteknopark.com.tr internet adresi üzerinden alınacakmış. Teknopark’ta 4 bin metrekarelik alan da şirketlere tahsis edilecekmiş.

Müşteri etkileşim zekâsı çözümleri altında bulut bilişim konseptine uygun olarak süreç otomasyonu odaklı,  zaman ve maliyet tasarrufu yaratan, üretkenlik ve kârlılık arttırıcı çözümler üreten, GMC Software Technology’nin Türkiye, Orta Doğu ve Balkanlar’daki tek yetkili partneri olan D-Tech, kuruluşunun 5’inci yılında çifte kutlama yapmış, BEZE Group ile işbirliğinin de 1’inci yılını kutlamış. Daha nice verimli yıllara.

Bu haftanın ödüllerinde açılışı Cardtek ile yapıyorum. Cardtek, European Business Awards (Avrupa İş Ödülleri) 2014/15 ödül programında ülke elemelerinde “İş Hacmi” kategorisinde Türkiye Ulusal Şampiyonu olmuştu. Son olarak ulusal şampiyonların aralarında yarıştığı ve Avrupa kıtasında genelinde kazananlarının 26 Mayıs’ta açıklandığı ödül töreninde de yine Cardtek “İş Hacmi” kategorisinde Ruban d’Honneur’e layık görülmüş.

Gençler de ödüllere boğulmuş. Intel’in sponsorluğunda Mayıs ayında ABD’de gerçekleştirilen 66’ıncı Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı’nda bu sene 70’in üzerinde ülkeden bin 700’ü aşkın öğrenci, toplam 4 milyon dolarlık ödül ve burs için yarıştı. Etkinliğe Türkiye’den katılan projeler de TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’ndan seçilmişti. Türkiye adına yarışan dokuz projeden 2’si dört farklı ödüle layık görülmüş.

Gençlerle ilgili gurur verici haberlerim bu kadar da değil. Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü ve Reklam Atölyesi, Açık Hava Reklamcıları Vakfı (ARVAK) tarafından her yıl düzenlenen A Awards Reklam Yarışması’nda birincilik ve ikincilik ödüllerini kazanmış. Bu başarıların artarak devamını ve örnek olmasını dileyelim.

Bu haftaya noktayı, bir sergi haberi ile koyuyorum. Hem benim de Ankara’ya gelmeme vesile olabilir: Nursun Sakal’ın resim sergisi 20 Haziran’a kadar Galeriakdeniz’de olacakmış. Takvimimizde işaretleyelim.

Bu haftalık da bu kadar olsun, yeniler için haftaya buluşalım,
ETİKETLER : 1025

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics