Mektup 18 MAYIS 2015 / 09:25

Yaza geri sayımdan merhaba,

Bu haftaya etkisini görmeyi ve yayılmasını umut ettiğim bir haberle başlıyorum: kitapokuduk.com. Site, kitap okuma alışkanlığını yaygınlaştırmayı hedefleyen ücretsiz bir sosyal site. Sistem özellikle ilk, orta ve lise düzeyindeki öğrencilere okuma alışkanlığı kazandıracak yeni motivasyon ve uygulamaları da sunuyor. Çevremizi bilgilendirsek hiç de fena olmaz.

Müşteri memnuniyeti bu yıl da ödüllendirildi. Türkiye Kalite Derneği (KalDer) ve uluslararası araştırma kuruluşu KA Araştırma tarafından 81 ilde tüketiciler ile bilgisayar destekli telefon anketi (CATI) yapılarak ve özel ekonometrik analiz modeli ile belirlenen Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi’nde (TMME) 2014 yılında başarılı olan kurumlar 6 Mayıs’ta ödüllerini aldı. Opet, Turkcell ve Türk Hava Yolları TMME Üstün Başarı Ödülü’ne layık görülmüş. Bu memnuniyetin kaçınılmaz bir standart haline gelmesi adına bu tarz çalışmalar büyük önem taşıyor.

İlham verici olmasını dilediğim ödüllere devam ediyorum. Great Place to Work Enstitüsü, şirketlerin ciro ya da ekonomik başarıları üzerinden değil, çalışanlarının mevcut kurum kültürleri hakkındaki düşünceleri ve İK uygulamalarının bütünü üzerinden değerlendirildiği 2015 Türkiye’nin En İyi İşverenleri listesini açıklamış. Türkiye’de 3’üncü kez açıklanan listede çalışan odaklı yönetim anlayışı ile insani dokunuşu yüksek kurum kültürüne sahip 25 şirket var. Listenin birinci sırasında Microsoft yer aldı. 2’inci sıraya ise listedeki tek yerel şirket BursaGaz yerleşti. Istanbul Edition Hotel turizm sektöründen, Toyota ise Otomotiv’den listeye giren tek firma oldu. Sahibinden.com ve Gittigidiyor da listede yerini almış. AXA Sigorta, bu yıl kendi kategorisinde birinci olurken, finansta En İyi İşveren seçilmiş. H&M, Doğuş Holding ve Vodafone da listede yer alan diğer firmalardan.

Ödüllere ara verip, bir ‘ilk’ ile devam edeyim: Denizbank müşterileri, bankacılık sektöründe bir ilk olan yeni hizmeti ile 444 0 800 Açıkdeniz Telefon Bankacılığı’na Skype üzerinden de 7 gün, 24 saat ulaşarak tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilecek. Intertech tarafından geliştirilen uygulama ile Skype üzerinden Denizbank İletişim Merkezi’ne hem yurtdışı hem de yurtiçinden; cep telefonu, tablet ya da bilgisayardan “skypedestek.denizbank“ hesabı üzerinden sesli arama yapılarak ulaşılabilecek. Skype üzerinden İletişim Merkezi’ne bağlanan müşteriler Türkçe, İngilizce ve Rusça dillerinde hizmet alabileceklermiş. Finans sektörümüz dünyaya örnek dernek boşuna konuşmuyoruz, değil mi?

Duydum ki Uluslararası Ankara Caz Festivali başlamış. 9 Mayıs akşamı gerçekleşen açılış konseri ile, bu yıl festival konserlerinin çoğu cazı daha geniş kitlelerle buluşturmak adına ücretsiz olarak Next Level Alışveriş Merkezi’nin ev sahipliğinde gerçekleşecekmiş. Detayları www.ankaracazfestivali.com adresinden takip ediyorum, İstanbul Caz Festivali’ne biraz daha vakit var madem, sürpriz yapıp Ankara’ya gelmem an meselesi.

Şimdi sırada bir yarışma var. Intel, HP ve Teknosa’nın, “duruma göre laptop kafana göre tablet” yani 2’si 1 Arada laptop’lar için düzenledikleri kampanya dâhilinde hazırladıkları reklam filmi, şimdi eğlenceli bir yarışma ile tekrar ekranlarda. www.laptopmitabletmi.com adlı web sitesi üzerinden yürütülen yarışma HP “2’si 1 Arada” laptop’lardan hoparlörlere, kulaklıklardan Teknosa indirim çeklerine kadar birçok hediye kazanma fırsatı sunuyor. Teknoloji, yarışmadan tasarıma herşeyde yenilik ve fırsat eşitliği demek. İşte bir örnek: Samsung Electronics, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde 17 mağaza açma hedefi doğrultusunda iki yeni mağazayı Elazığ’da faaliyete açmış. Herkes için teknoloji adına önemli adımlar bunlar.

Büyük veri ve analitik alanlarında kurumsal şirketlere etkili bilişim çözümleri sunan Ereteam, Smartcon 2015 bünyesinde 26-27 Mayıs tarihlerinde İstanbul Zorlu Center’da gerçekleştirilecek “Big Data Big Ideas” Konferansı’na tam destek vererek Altın Sponsor olmuş. Bu etkinliği takip edeceğim, detayları seninle paylaşırım.

Geçtiğimiz haftalarda bu sayfalarda yer verdiğim bir haberde mutlu sonu iletmek istiyorum sana. Darüşşafaka Eğitim Kurumları Robot Kulübü “Sultans of Turkey”, ABD’de düzenlenen ve dünyanın dört bir yanından robotların yarıştığı FIRST Robotics Yarışması’nda ülkemizi başarıyla temsil etti. Öyle ki bu yıl Dünya Şampiyonası'nda yarışan tek Türk takımı olan Sultans of Turkey, FRC’ye katılmaya başladığından beri ilk kez Dünya Şampiyonası’nda oynayarak Türkiye’yi ve Darüşşafaka’yı başarıyla temsil etmiş.

Gurur veren haberlere devam edelim: Son 2 yılda iş hacmini ikiye katlayan SAS Türkiye, SAS Orta Doğu ve Afrika Bölge Başkanı Riad Gydien ve SAS Türkiye Genel Müdürü Hakan Erdemli’nin katılımıyla en başarılı iş ortaklarını ödüllendirmiş. Farklı kategorilerde Cybersoft, Eltemtek, Linktera, Maven Partners, Sade Yazılım ve SnA ödüllerini almış. Doğru işbirliği, herkes için verim demek…

Ödüllere devam… 56 ülkeden 5 bine yakın ürünün yarıştığı Red Dot ödüllerinde ASUS; Transformer Book Chi serisi, ZenBook Pro UX501, FonePad ürün ailesi ve kurumsal dizüstü bilgisayarlarıyla 9 ödül kazanmış. Avea da “Horizon Interactive Awards”ta biri gümüş biri bronz olmak üzere iki ödül birden almış. Gayrimenkul sektörü markası Nef de, kullanıcı deneyimi (UX) ile tasarlanan kurumsal web sitesi nef.com.tr ile The Academy of Interactive and Visual Arts (AIVA) tarafından inşaat ve gayrimenkul dallarında Communicator Awards 2015 ödüllerine layık bulunmuş. Ödüllerde sanatsal bir final yapalım. Dünyanın en büyük fotoğrafçılık yarışmalarından Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2015’in kazanan isimleri açıklandı. Yarışmaya 171 ülkeden katılanların gönderdiği 183 bin 737 eserin değerlendirilmesi sonucunda Yılın Profesyonel Fotoğrafçısı olarak Amerikalı fotoğrafçı John Moore seçilmiş.

Dolu dolu bir mektupta bu hafta bu kadar olsun, detaylar haftaya kalsın…
ETİKETLER : 1022

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics