Mektup 06 TEMMUZ 2015 / 06:16

Yazın tam ortasından merhaba,

Yaz demek, birçokları için tatil demek madem, mevzunun para pul kısmı ile ilgili bir acı gerçeği paylaşmak istiyorum: Türkler’in yüzde 40’ı tatilde planladıklarından fazla harcıyor. Bu saptamanın sahibi olan seyahat arama sitesi Momondo, üşenmemiş, tatil ve para harcama alışkanlıkları ile ilgili oldukça detaylı bir araştırmaya imza atmış. İşte öne çıkan başlıklar: Türkler’in yüzde 34’ünün yaz tatili bütçesi 2 bin 500 – 5 bin TL arasında değişiyor. Ancak katılımcıların yüzde 40’ı, genellikle belirledikleri bütçeyi aştıklarını söylüyor. Bu oran kadınlarda daha yüksek. Yüzde 26’lık bir kesim ise daha mütevazi, bin 250 – 2 bin 500 TL arasında bir meblağı tatil için ayırıyor. Ev halkının 5 bin– 12 bin 500 TL arası tatil harcaması yapmasını bekleyenler ise bu devirde doğal olarak yüzde 19’la üçüncü sırada. Mütevaziliğin dibine vurup 250 – bin 250 TL arası harcama bekleyenler ise yüzde 12’yle dördüncü sırada. Doğal olarak bu kesim, 18-22 yaş grubu. Türklerin yüzde 44’ü tatildeyken planladığı bütçenin dışına çıkmıyor. Katılımcıların yüzde 40’ı planladıklarının üzerinde harcama yaparken, yüzde 10’luk bir kesim de tebrikleri hak ediyor ve beklediğinden daha az harcıyor. Ne kadar harcadığını umursamayanların ve bilmediklerini söyleyenlerin oranı ise toplamda yüzde 7.

Bu tatil ve para ikileminin ardından, sıra haftanın çevresel bilgisinde. Atos’un “Sıfır Karbon” stratejisi çerçevesinde geliştirdiği ve herkesin kişisel karbon ayak izini hesaplaması için hazırladığı web uygulaması karbonolcer.com, 2015 Communicator Awards’da iki dalda birden ödüle layık görülmüş. “Sıfır Karbon” stratejisi çerçevesinde kendi kurumsal karbon ayak izini ölçmekle kalmayan Atos Türkiye, herkesin kendi kişisel karbon ayak izini hesaplayabileceği oldukça basit kullanımlı bir web uygulaması olan karbonolcer.com’u geliştirdi ya, herkesin karbon ayak izini basitçe ölçebileceği eğlenceli web uygulaması da “Çevresel Farkındalık” ve “ Görsel Çekicilik” kategorilerinde ödül almış. Önemli ve yayılmasını dilediğim bir çalışma.

Sıra sağlıkta. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde bir yılı aşkın süredir devam eden çalışmalarla geliştirilen ivme-ölçer tabanlı hasta izleme sistemi ile doktor-hasta arasındaki veri akışını kolaylaştıracak bir adım atılmış. Geliştirilen sistemle Parkinson hastalarının tedavi sürecinde hastalardan gelen veriler online olarak doktora iletilebilirken, gerek doktor gerekse hastanın tedavi süreçlerinde yeni teknolojilerle desteklenmesi hedefleniyormuş. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Ağları Araştırma Laboratuvarı’nda, Parkinson hastalarının uzaktan kontrol edilmesini sağlamaya yönelik geliştirilen bu hasta izleme sistemi, hastaların bileğine takılan sensörlerle, kişinin sağlık durumunun, uzaktan istendiği anda kontrol edilmesini sağlıyormuş. Böylece yakın zamanda Parkinson hastalarının normal ev yaşantılarında da takip edilebilmesi mümkün olabilecek.  İnsan sağlığı ve kaliteli hayat adına önemli bir çalışma.

Sağlık adına bu önemli adımın ardından şimdi ödüllerime devam edeyim. Trend Micro, ev sahipliğini yaptığı Trend Micro Partner Günü'nde gösterdikleri başarılardan dolayı iş ortaklarını ödüllendirmiş. Burada Arena da, "2014 Yılı Distribütör ve En İyi Hizmet Veren Teknik Personel" ödüllerinin sahibi olmuş.

Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nin en prestjli ödülü Grand Prix de, Vodafone’un Türkiye'de kadına yönelik şiddet vakalarına karşı kullanıma sunduğu Vodafone Kırmızı Işık kampanyası ile ilk kez Türkiye’nin olmuş. Y&R Team Red İstanbul tarafından Vodafone Kırmızı Işık için hazırlanan “Aramızda” adlı kampanya; Medya Kategorisi’nde aldığı Grand Prix’nin yanı sıra kazandığı toplam 5 ödülle de Cannes’da öne çıkmış. Kadınların şiddete maruz kaldığı anlarda kolluk kuvvetlerine ya da yakınlarına haber verebilmesini sağlayan, şiddet anında yardım istenebilecek 3 kişinin tek tuşla aranmasını ve telefonun sallanmasıyla acil SMS gönderilmesini mümkün kılan uygulama bugüne kadar 250 binden fazla kez indirilmiş. Bu gibi konularda yaratıcılık göstermenin gerekmediği, mümkünse şiddetin adını bile anmadığımız günleri görmek dileğiyle.

Bu gönülden temenninin ardından bir ödül haberi daha. Profilo Ödeme Sistemleri’nin PC POS alanında dünya devi Posiflex ile işbirliği sayesinde Türk mükelleflerle buluşturduğu cihazlar, art arda Red Dot Ödülü aldı. İlk olarak dokunmatik ekranlı Posiflex Tower PC POS cihazlarıyla Red Dot alan Posiflex, Posiflex Hibrit Mobil POS çözümü MT - 4008W ile bir kez daha Red Dot Ödülü’nün sahibi olmuş. Hem mobil hem de sabit kullanılabilme özelliği ile “hibrit” olarak adlandırılan MT - 4008W modeli, birçok tasarım dalında uluslararası uzmanların oluşturduğu jüriyi memnun etmiş.

Haftayı bir uygulama bilgisi ile tamamlamak istiyorum. Çünkü biliyorum ki mobil ödeme konusunda bazı çekincelerin var, bu haber senin motivasyonun için gelsin. Hem işin ucunda alışveriş de var. Akbank Direkt; 31 Temmuz’a kadar Akbank Direkt Mobil’i ilk kez kullanan müşterilerine ücretsiz işlem yapma fırsatı sunuyormuş. Bu kadar da değil. 1 Temmuz’dan itibaren ilk defa Akbank Direkt Mobil kullanan müşteriler, n11.com’dan yapacakları elektronik hariç 200 TL ve üzeri alışverişlerine 40 TL değerinde indirim kodu kazanacakmış. Daha fazla naz yapma, bu kampanya senin öğrenme fırsatın olsun.

Bu hafta da bu kadar, yenileri için haftaya buluşalım,

 
ETİKETLER : 1029

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics