Mektup 06 NİSAN 2015 / 09:13

Yeni yıl geldi geliyor derken dördüncü aya attığımız adımla merhaba,Bu hafta mektubuma gurur veren, örneklerinin çoğalmasını canı gönülden dilediğim bir haberle başlıyorum: 2010 yılından beri Bozüyük Halk Eğitim Merkezi’ndeki bilgisayar kullanımı, temel bilgisayar okuryazarlığı ve Office programları eğitimlerinde binden fazla kişiye eğitim veren Hakan Yandım, dördüncü kitabı “Bilgisayar Öğrenmenin Kısayolu” çalışmasını yayınlamış. Yandım’ın Halk Eğitim Merkezi’nde verdiği eğitimlerden elde ettiği deneyimlerle oluşan kitapta temel ve ileri düzeyde bilgisayar kullanımının tüm detayları yerini alıyor. Kitapta internet ve e-posta, Outlook, Word, Excel ve Powerpoint programlarının da anlatımları var. Detaylar www.bilgisayarogrenmeninkisayolu.com sitesinde. Ama sana farklı bilgiler de sunmak isterim: 1984 Eskişehir doğumlu Yandım, öğrencilik yıllarında şiir dergileri çıkartmış, üç şiir kitabı yayınlamış. Hatta 2008’de çıkan son şiir kitabı “Yüreğimde Kaybolan Şehir” e-kitap olarak yayınlanmış. 25 Haziran 2010’da Bozüyük Halk Eğitimi Merkezi’ne Bilişim Teknolojileri öğretmeni olarak tayin olup, halen aynı kurumda görev yapan Yandım, Bozüyük’te binden fazla kişiye Temel Bilgisayar Okuryazarlığı, Bilgisayar Kullanımı ve Office Programları eğitimi vermiş. Öğretmenlik mesleğinin yanı sıra web tasarım ve Google SEO uzmanlığı alanlarında çalışmalar yapan, Çizgi-Tagem tarafından yürütülen eğitim projelerinde yer alan Yandım, verdiği bilgisayar kullanımı kurslarında yararlanılabilecek uygun kaynak olmaması yüzünden bu konuda çalışma yapma kararı almış. Notlarını biraraya getiren Yandım, 2013 Eylül’ünden itibaren Bozüyük Halk Eğitimi Merkezi’ndeki kurslarda kendi kitabını kullanmaya başlamış. Meslektaşları ile paylaştığı bu notlar ve uygulamaların olumlu geri dönüşler alması da bir kaynak kitap için Yandım’ı harekete geçirmiş. Sonuçta bilgisayar konusunda hiç bilgi sahibi olmayan kişiler için öğretici, bilgisayarı aktif kullananlar içinse bilgilerini tamamlayıcı bir kitap ortaya çıkmış. Gurur verici ve sayısının artmasını dilediğimiz bir örnek, değil mi…

Bu başarı hikayesinin ardından, biraz gündemimize bakalım. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, temaslarda bulunmak üzere gittiği ABD’de Silikon Vadisi’nde HP’yi ziyaret etmiş. En son yeniliklere dair HP yetkililerinden bilgi alan Bakan Fikri Işık, “Türkiye teknolojiyi tüketen değil, üreten bir ekosisteme sahip olacak” derken, Türkiye’de bir bilişim vadisi kurma hedefine yönelik olarak oluşturulması planlanan ekosistemin en önemli parçalarından biri olarak gördükleri HP’nin sunacağı katkıların önemine de vurgu yapmış. Teknolojide gerçek başarı olan üreticilik için bu gibi başarı noktalarını görmek gerek.

Bu arada, URYAD, yani Ulusal Radyo Yayıncıları Derneği, dijital çağın gençleriyle radyoyu bir araya getiren “Dijital Radyo Gençliği” etkinliklerinin ilk adımını Şehir Üniversitesi’ndeki panelle atmış. Gençlerin dijitalden radyo dinleme alışkanlıkları, radyodan beklentileri, dijital radyonun işleyişi, pazarlamada dijital devrim gibi konuların ele alındığı panelin yanında, bir araştırma hakkında detaylar da paylaşmak istiyorum seninle: URYAD tarafından gerçekleştirilen Veri Tabanı Araştırması’na (VTA) göre, Türkiye’de her 5 kişiden 3’ü radyo dinliyor. Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de radyonun dijital platformlar üzerinden dinlenme oranında artış var. Sürekli bağlantı halindeyiz madem, radyodaki gelişimi de takip etmekte yarar var.

Şimdi bir ödül haberinde sıra: Kingston, DataTraveler SE9 G2 USB 3.0 bellek ile dünyanın en eski ve en prestijli ürün tasarımı ödüllerinden Red Dot Awards’da, Tasarım Ödülü’nü almış. Daha önce de DataTraveler SE9 G1 ile aynı ödülü kazanan Kingston, böylece ikinci kez Red Dot Tasarım Ödülü’ne layık görülmüş oldu.

Beşiktaş JK ile önemli bir sponsorluk anlaşmasına imza atan Vodafone Türkiye, sponsorluk kapsamında sunduğu ve alanında bir ilk olan topluluk programı “Vodafone KaraKartal” ile Colloquy Dergisi tarafından ödüle layık görülmüş. Spor dalında mobil sadakat alanında ödüle hak kazanan Vodafone, ödülünü Washington’da 14-16 Ekim’de düzenlenecek törenle alacakmış. Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Buruk, “Bu ödülü Vodafone’lu Beşiktaş taraftarının sadakatine borçluyuz” derken, bir futbol takımı, operatör ve taraftarın buluşmasının başarısını da ortaya koyuyor bence.

Haftayı iki sanatsal haberle noktalayacağım. Biri yine Ankara’dan… 25 Nisan'a kadar Çankaya'da müdavimi olduğun Galeri Akdeniz'de Zafer Gençaydın'ın sergisini gezebilirsin. 30'un üstünde kişisel sergi açan, yurtiçi ve yurtdışında birçok karma sergiye katılan Gençaydın'ın bu sergisini işimi ayarlayıp Ankara'ya geldiğimde ben de ziyaret etmek istiyorum açıkçası.

Final ise en son 2004 yılında Harbiye Açıkhava Sahnesi’nde izlediğimiz, Irak’ta pis bir savaş sürerken iki şarkı arasında ‘Bush is an idiot’ diyerek dünyanın olduğu gibi İstanbul’un da alkışlarını toplayan Joan Baez ile gelsin. Kendi kısmetimi kapatan taraf olmak istemem, ama 11 senelik hasretin ardından Baez, bu yıl yine İstanbul Caz Festivali’nde olacak. Herkese söyleme ki, Nisan ortasında satışa çıkacak biletler bir anda bitmesin. Bu arada bir güzel caz haberi daha: Basa çok fena basan Marcus Miller da yine İstanbul’da olacak. Neyse ben kendi önüme daha fazla muz kabuğu koymayayım, sen http://caz.iksv.org/tr sitesinden detayları bir oku, haberleşelim.

Bu haftalık da benden bu kadar olsun, detaylar haftaya kalsın.
ETİKETLER : 1016

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics