Mektup 01 OCAK 2017 / 08:00

Yeşile Saygı mobilde daha da güncel

Yeni bir yıldan merhaba,
 
2017’ye girdik, ama bayiler için özel ve güvenilir bir hediye haberim var: Norton Internet Security ürünlerinden “Deluxe 3 Cihaz Koruması” paketinden 33 adet satın alan veya kendi seçebileceği uygun sayıdaki ürünlerden karma paket yapan bayiler istedikleri katlarda kampanyadan faydalanarak kazanabilirler. Norton hediye hesaplama aracı için www.nortonhediye.com sitesine bakmak en iyisi. Sektörümüzü bilgilendirelim.
Güvenlik tamam, şimdi de biraz temizlik. Çünkü ev dışında yemek yenilecek yere karar verilirken en etkili faktör “hijyen” ve çalışanların hijyen standartlarına uymaması ile hizmet kalitesi düşüyor, müşteri kaybı da kaçınılmaz oluyor. Bu acı gerçek karşısında Eczacıbaşı Profesyonel bünyesinde yer alan endüstriyel temizlik ürünleri markası Maratem, işletmelere sunduğu Alkol Bazlı El Dezenfektanı ile çalışanları bakteri ve virüslerden uzak tutuyormuş.
Konu çevrecilik olduğu zaman, Vodafone Türkiye de sürdürülebilirlik ve çevre bilincinin yaygınlaşmasını amaçlayan "Yeşile Saygı" mobil uygulamasını tamamen yenileyerek kullanıma sunmuş. Doğa dostu yaşama dair ipuçları ve yeni özelliklerle uygulama, daha interaktif ve kullanıcı dostu hale getirilmiş. Uygulamada ‘Yeşile Git’ özelliğiyle doğa parkları, kent ormanları, organik pazarlar, hayvan barınakları görüntülenebilirken, kullanıcılar bu yerlerde yaptıkları konum bildirimlerini sosyal medya üzerinden paylaşabilecek ve arkadaşlarının bildirimlerini görebilecek. ‘Yeşil Ayak İzim’ özelliğiyle ise kullanıcılar, yeşil puanlar kazanabilecek ve bu puanlarla fidan bağışında bulunabilecek. Hatta her ay en yüksek puanı toplayan kullanıcı, sürpriz doğa dostu hediyelerin de sahibi olacak. Çevre bilincinin yayılması adına kapsam daha da genişletilmiş, faydalarını da görebilmek dileğiyle…
Bir rekorda sıra… Hotels.com, “en hızlı mobil yatak” rekoruna da sahip olmuş. 13 Aralık 2016'da Birleşik Arap Emirlikleri'nde düzenlenen Dünyanın En Hızlı Mobil Yatakları yarışmasına katılan Hotels.com, bir Ford Mustang GT’i modifiye ederek yatağa dönüştürdüğü otomobiliyle Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanmış. Hi-octane özelliğine sahip olan Hotels.com yatağı saatte 135 kilometre hızla yolculuk yapabiliyor. Mobil yatakta direksiyonda ise ünlü yarış pilotu Tom Onslow-Cole vardı ve hız denemesini o yaptı. Rekor denemesini izlemek için adresimiz https://www.youtube.com/watch?v=CQYWX9UaCjQ.
Bu sefer bizlik bir yarışma haberim var. İklimlendirme sektörü şirketi Alarko Carrier, akıllı telefon sahiplerine yönelik geliştirdiği “Hava Nasıl?” mobil uygulamasıyla Instagram’da yeni bir yarışma başlatıyor. Her hafta bir kişinin çift kişilik sinema bileti ya da taşınabilir şarj aleti kazanma şansını elde edeceği yarışma 19 Şubat’a kadar devam edecek. Yarışmaya da mobil uygulamayı telefonuna indirip, bulunduğu yerin sıcaklığını en yaratıcı şekilde fotoğraflayarak #HavaNasıl etiketiyle Instagram’da paylaşan herkes katılabiliyor. Katılım ve detay için adresler https://play.google.com/store/apps/details?id=com.paradigma.havanasil ve https://appsto.re/tr/ovfC7.i.
Sıra yılın ilk ödüllerinde… Boğaziçi Üniversitesi Bilişim Kulübü tarafından düzenlenen Boğaziçi Bilişim Ödülleri’nde Hopi, 2016’nın “En iyi yerli uygulaması” ödülüne layık bulunmuş. 2015 yılında da “Yılın yenilikçi mobil uygulaması” ödülünün sahibi olan ve Paracık ödül puan sistemi ve “orantısız kazanç” anlayışı ile Hopi bu arada 4.2 milyon üyesi ve 85 üye markası ile büyümesini sürdürüyor. 
Gurur veren bir haberim daha var: 2011 yılında kurulan ve bu sene 5’inci yaşını kutlayan Armut.com, bir süre önce aldığı 11,2 milyon liralık yatırım ile Türkiye’de 2016’nın en büyük internet yatırımına da imza atmış oldu. Bu yıl cirosunu ikiye katlayan ve ev hizmetleri alanında küresel devlerle rekabete odaklanan şirket, 8 milyonu aşan trafiğiyle kendi sektöründe dünyadaki ilk 5 oyuncu arasında yerini aldı. Armut.com, 2017 yılı içinde 8 ülkeye açılarak büyümesini dünya çapında sürdürmeyi amaçlıyormuş.
İş Bankası’nın ‘Bankacılıkta Efsane Ol’ sloganıyla çalışanlarına yönelik hazırladığı bilgi yarışması ve strateji oyunu İşVille ise Learning Technologies Awards’ın ‘En İyi Öğrenme Oyunu’ kategorisinde altın ödüle layık bulunmuş. İngiltere merkezli ödül, teknoloji odaklı öğrenme araçlarına yönelik Avrupa’nın en büyük ödülü olarak değerlendiriliyor. Faaliyetlerine 2005 yılından bu yana ODTÜ Teknokent’te devam eden Pixofun işbirliği ile geliştirilen ve İş Bankası’nın ilk ‘oyunlaştırma’ projesi olan İşVille, banka çalışanlarının bankacılık bilgilerini artırmayı ve desteklemeyi amaçlayan, çevrimiçi bir bankacılık bilgi yarışması ve strateji oyunu ve 4 binin üzerinde banka çalışanı strateji oyununu oynadı.  
TomTom Automotive ise FCA (Fiat Chrysler Automobiles) Grubu tarafından Yılın En Yenilikçi İş Ortağı prestij ödülüne layık görülmüş. Ödül, İtalya Torino'daki 2016 "Qualitas" etkinliğinde verilmiş ve TomTom Automotive'in FCA markaları için yeni hizmetler yaratmada ve sunmada sağladığı desteğin değerlendirildiği bu ödül ile bir navigasyon tedarikçisi ilk defa bu kadar önemli bir ödül almaya hak kazanmış.
Türkiye’nin en yenilikçi şirketlerini 10 farklı kategoride değerlendiren ve Pazarlama Zirvesi kapsamında gerçekleştirilen Gamechangers Turkey 2016 Ödülleri’nde ise Türk Ekonomi Bankası (TEB), bankacılık sektöründe ilki gerçekleştirdiği TEBSAYAR ile “İnovasyon Ödülü”ne layık bulunmuş. Mobil cihazlardan ve ofis bilgisayarlarından anlık olarak hacim gelişimleri ve satış performansını takip ederek ölçümlemeye imkan sunan TEBSAYAR ile satışlar yüzde 15 artmış. Bu arada TEB, Kurum içi Girişimcilik Programı ile Gamechangers Turkey 2015’te de Liderlik Ödülü’nü kazanmıştı.
Siemens Sanat tarafından 2007 yılından beri genç sanatçıları desteklemek amacıyla bu yıl onuncusu düzenlenen “Sınırlar Yörüngeler 18” yarışmasında ödül alan Eda Aslan, Şeyma İnci ve Didem Erbaş & Eren Sulamacı ödüllerini Depo’da düzenlenen törende almış. Yarışmada sergilenmeye hak kazanan eserler 27 Ocak’a kadar Depo’da sanatseverleri bekliyor.
Haftaya noktayı, Cevahir Uzkurt’un Beta Yayınları’ndan çıkan ‘Yenilik (İnovasyon) Yönetimi ve Yenilikçi Örgüt Kültürü’ kitabı ile koyuyorum. Yenilik kavramı ve çeşitleri, yeni teknoloji alanları, yenilik teori ve modelleri, ekonomik kalkınma ve rekabet avantajı için yeniliğin önemi, bunu desteklemek adına yenilikçi örgüt kültürü ve çok daha fazlası bu kitapta. Edinelim ve yeni devrimi izlemek yerine, bu rehberle bilfiil katılımcı olalım.
 
Yeni yılın ilk haftasından aktaracaklarım bunlar, yeniliklerle buluşmak dileğiyle, 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics