Mektup 24 KASIM 2014 / 09:41

Yılın son ayına geri sayımdan merhabalar,

Öncelikle tasarım adına gurur veren bir haberle hızla mektubuma başlıyorum. Anlatacaklarım çok, siftahı da bu haberle yapayım. Geçtiğimiz haftalarda finale kaldığımız ve mektubumda paylaştığım yarışmada mutlu bir haberi vereyim önce. Electrolux tarafından düzenlenen 11. Design Lab yarışmasında bu yıl 43 ülkeden bin 700 başvuru yarışmış. ‘Sağlıklı Evler’ teması odağında yaratılan tasarımların yarıştığı yarışmada Türk tasarımcı Fulden Dehneli de ikincilik ödülünü kazanmış. ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü’nden yarışmaya katılan Fulden Dehneli tasarladığı modüler ve şarj edilebilir 3 hava topunu barındıran Lotus ile finaldeydi. Enteresan bir detay daha: Gözle görünmeyen bakterileri ve tozları temizleyebilme gücüne sahip olan Lotus’un modüler yapısı sayesinde temiz havayı istenilen yere taşımak mümkün. Bu gibi başarıların artması, tasarım gücümüzü dünya alemin görmesi dileğiyle…

Bir ödül haberi daha… Kesintisiz çalışan veri merkezlerini temel alan çözümler sunan Veeam Software, IAIR AWARDS  Dünya Çapında Kurumsal Mükemmelliyetçilik kategorisi kapsamında, ‘Veri Korumada En İyi Şirket: Yenilikçilik ve Avrupa’da Liderlik’ ödülüne layık bulunmuş. Belirtmeden geçemeyeceğim; IAIR Ödülleri, küresel ekonomi ve sürdürülebilirlikte mükemmellik adına düzenlenen en önemli ödüllerden biri. Bu tarz başarıların tüm şirketler için devamı dileğiyle…

Seninle ilginç bir etkinlik bilgisini paylaşmak istiyorum: Masterpiece Etkinlikleri. 30 Aralık’a kadar Taksim Asmalımescit’te bu etkinliğe katılabilirsin. Kendi ölmüş olsa da tabloları ile zihnimize kazınan ressam Bob Ross’un tekrar tekrar izlense de bıktırmayan, 30 dakikada natürmort oluşturma programını hala her hafta sonu TRT’de takip ediyorsun, biliyorum. Madem öyle, hadi sen de bu eğlenceye katıl. "Sanat, müzik, keyif... Keyifli bir ortamda güzel müzikler ve içki eşliğinde sonunda kendimizi bile şaşırtacak tablolar yapacağız. Daha önce resim yapmış olmanıza gerek yok. Hatta yapmamışsanız çok daha keyifli olabilir. Masterpiece bir resim kursu değil, resim ile dolu 3 saat geçireceğiniz bir keyif seansı.” tanımı ile sunulan bu atölye çalışması hakkında detaylara www.studiomasterpiece.com adresinden ulaşabilirsin. Benden söylemesi.

Bir grup amatör ressamla keyifli bir atölye çalışmasından sonra yeni bir kitap okumanın da zamanı gelir. Kaynak Yayınları’ndan önereceğim kitabın yazarı Feyziye Özberk. Yayınevinin ‘İz Bırakanlar’ serisinin bu sekizinci kitabının ismi ise “Aydın Köksal: Bilime, Bilişime ve Türkçeye Adanmış Bir Yaşam”.Bilişim uzmanı, elektronik mühendisi, dilbilimci, eğitimci, yazar Aydın Köksal, Türkçe’nin bir bilim dili olması için çalışan, "bilişim"in ve"bilgisayar"ın isim babası. Ama bu kadar da değil. Günlük hayatta sık sık kullandığımız "girdi", "çıktı", "çevrimiçi", "yazıcı", "bellek", "donanım", "yazılım", "iletişim" gibi 2 bin 500’den fazla kelimeyi Türkçeye kazandırmış bir bilim insanı. Türkiye’de bilişim ve dil devriminin ne gibi süreçleri aşıp bugünlere geldiğini anlamak için bu kitap bulunmaz fırsat bence. Türkiye gibi ömrü bilime, bilişime ve Türk diline adamanın ziyadesiyle zor olduğu bir ülkede, bir hayatı bu amaçlara vakfetmek, okunmayı da hakeder.

Geçtiğimiz aylarda yine bu sayfalarda seninle paylaştığım bir etkinlik vardı: ‘GülüMSeten Turne’. MS (Multipl Skleroz) hastalığına dikkat çekmek ve MS’li bireylere yol arkadaşlığı yapmak üzere Novartis’in Türkiye MS Derneği ile birlikte hayata geçirdiği projenin son durağı Konya olmuş. Dolunay Soysert, Özgür Ozan ve Ferdi Akarnur gibi sanatçıların eğlenceli skeçleri ve uzman görüşlerine yer verilen toplantı, halkın da yoğun ilgisini çekmeyi başarmış. Türkiye’nin 11 farklı şehrinde MS’li bireylere en doğru bilgiyi ulaştırmayı amaçlayan projenin son durağı dediğim gibi 15 Kasım’da Konya Mevlana Kültür Merkezi oldu. Etkinlik kapsamında beslenmeden egzersize, iş hayatından aileye, psikolojiden sosyal haklara kadar yaşamın çok çeşitli alanlarında MS’li bir bireyin karşılaşabileceği sorunlarla ilgili uzman görüş ve önerileri aktarılmış, teşhisi zor, tedaviden ziyade ilerlemesini durdurmanın ise sabır istediği MS ile ilgili merak edilen tüm sorular yanıtlanmış. GülüMSeten Turne, Konya’nın ardından 2014 yılı için son durağı olan Hatay’da sahnelenecekmiş. Gerek turne gerekse MS hakkında daha fazla detay için www.turkiyemsdernegi.com sitesini ziyaret edebilir, hatta çevrendeki insanlarda MS farkındalığını yaratmak için onlara da bu siteyi tavsiye edebilirsin.

Bu hafta da bu kadar olsun, gündemimi paylaşmak için haftaya yine buradayım.

 
ETİKETLER : 997

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics