Mektup 01 ARALIK 2014 / 10:06

Yılın son ayından merhaba,

Burada 1000’inci sayıya geri sayımdayız, soğuk kış günlerinde bu hazırlık koşturması bizi ısıtıyor desem yalan olmaz. Ama bu yoğunluk, gündemi takip etmemize asla ve kat’a engel değil, bu da bir gerçek. İşte bir örnek: Şiirsel besteleri ile yıllardır dimağımızda kulağımızda yer eden Morrissey 7 Aralık’ta Volkswagen Arena’da. The Smiths’ten solo çalışmalara, dinleyip hatırlayacak çok şeyimiz var, ne dersin.

Bir verimli bilgilendirme daha: Hobbit üçlemesinin sonuna gelirken Chrome Experiments'ta 'Orta Dünya’ya Yolculuk’ (Journey through Middle-earth) serisi de güncellenmiş. 17 Aralık’ta vizyona girecek “Hobbit: Beş Ordunun Savaşı”na kadarki maceraların tümünü yeniden yaşamak mümkün. Maceranın parçası olup Orta Dünya'yı keşfetmek istiyorsan bilgisayar, telefon veya tabletinle goo.gl/TheHobbit adresine giderek en son Chrome Experiment olan 'A Journey Through Middle-Earth’ü (Orta Dünya’ya Yolculuk) deneyimlemen yeterli. Birkaç ipucu daha vereyim sana: Maceraya, Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit üçlemelerinde yer alan 27 bölgeyi keşfedebileceğin etkileşimli bir Orta Dünya haritasında başlıyorsun. Bu yılki harita Bilbo, Gandalf ve Okçu Ozan Bard dahil sekiz karakterin izlediği yolları öne çıkaran zengin 3D grafikler kullanılarak tasarlanmış. Bu arada, ilk kez bu yılki versiyonda yer alan karşılıklı savaş oyununda arkadaşlarına meydan okuyabileceksin. Heyecan yaptın, sonuna kadar da haklısın.

Dünya kazan, sen kepçe, vakit varken yılbaşı planları yapman için seyahat arama ve karşılaştırma sitesi momondo, 2015’e farklı şehirlerde girmek isteyenler için dünyanın dört bir yanındaki 7 şehrin ve doğal olarak 7 konseptin yer aldığı 1 Ocak 2015 ajandasını hazırlamış. 2015’e siftah yapmak için ilginç öneriler birbirini izliyor: Hollanda’nın Scheveningen kentinde dalış, Londra’da yeni yıl geçit töreni, Tokyo’da Hatsumode, yani yılın ilk tapınak ziyareti, Kaliforniya’da deniz kıyısında sabahlama, Viyana’da yeni yıl konseri, Edinburgh’da yılbaşı triatlonu, New York’da yılbaşı şiir okuma maratonu. Vakit varken seç beğen git.

Şimdi biraz da kurumsal dünyadan haberler… Netaş, Avaya tarafından Hindistan, Çin, Rusya, Orta Doğu ve Afrika’yı kapsayan bölgede, 18 iş ortağı arasından “Global Avaya Full Stack Partner" büyük ödülüne layık görülmüş. Netaş’ın yılın partneri seçildiği bölgede, küresel bazda büyüyen 78 ülke yer alıyor. ‘Full Stack’ yapısı hakkında bir detay paylaşmadan geçmek istemem: Bu yapı Avaya’nın yüksek pazar ağına ulaşmak için mobil çözümler ve iş ağı ile ekip ve müşteri odaklılığını içeren mevcut iletişim ve altyapı projelerini ifade ediyormuş.

Bir ödül daha. SAS ile işbirliği yapan İş Bankası, müşteri davranışlarını anlamlandıran ve bu sayede onlara en uygun ürün ve servisleri sunan bir projeyi ortaya koydu.  2013’ün ikinci yarısında şube kampanyalarından sağlanan satışlarda ve kârlılıkta bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla önemli bir artış sağlayan İş Bankası da  ‘Global Business Excellence’ ödülüne layık bulunmuş.

İki ödül haberinin arasına bir Facebook yarışma molası veriyorum. Karel, takipçilerini ödüllendirdiği yeni bir Facebook yarışmasını daha başlatmış. Karel’in Facebook sayfası üzerinde yayınlanan Karel Güvenlik Kameraları videosunu izleyen ve sorulan soruya doğru cevap veren 3 kişi iPhone 6, Kameralı Güvenlik Sistemi ve Hırsız Alarm Sistemi kazanacakmış. Videoyu izleyip cevaplar konusunda kararsız kalanlar Karel Güvenlik Kameraları sayfasından ipucu da alabilecekmiş. Katılımın 12 Aralık’a kadar devam edeceği yarışmaya katılmak için Karel Facebook sayfasındaki formu doldurmak yeterli.

Kurumsal gündeme devam… Entegrasyon çözümleriyle e-Faturaya güvenli ve hızlı geçiş imkanı sağlayan ING Bank, ‘INGeF e-Fatura çözümü’ ile “Bankacılık Teknoloji Ödülleri - Banking Tecknology Awards 2014”te En İyi Bilgi Teknolojisi Kullanımı alanında büyük ödülün sahibi olmuş.

Haftanın finalini de Vodafone Türkiye’nin ana sponsorluğunda CIO Dergisi tarafından düzenlenen CIO Ödülleri ile yapıyorum. Biliyorsun, Microsoft Türkiye, CIO Ödülleri’nde Altın Sponsor olarak destek verdi. Microsoft Bulut Teknolojileri Özel Ödülü’ne layık görülen Coca-Cola İçecek Bilgi Sistemleri Grup Direktörü Gökhan Kıpçak da ödülünü Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Murat Yılmaz’dan aldı. Takip etmişsindir, törende Türkiye’nin öncü kurumlarından 200’ü aşkın bilgi ve iletişim teknolojileri lideri ve üst düzey yönetici bir araya geldi. Beşinci kez düzenlenen yarışmada sektörlerde fark yaratan bilişim projeleri ödüllendirildi. Bu yıl ilk kez verilen Yarına Hazırım Ödülü’nün sahibi, dijital dönüşümünü başarıyla tamamlayan Malatya Pazarı olurken, Yılın Kadın CIO’su ödülü ise Vakko CIO’su Bahise Kurt’un oldu. CIO Ödülleri kapsamında kurumlara değer katan yenilikçi teknoloji çözümleri, Yenilikçi Liderler, Kamu ve Geleceğin IT Liderleri gibi kategorilerde ödüller aldı. Kurumsal verimlilik ve yaratıcılığı artıran çözümlerin hak ettikleri ödüllerine hep kavuşabilmeleri dileğiyle.

Bu hafta da bu kadar olsun, daha fazlası her zamanki gibi bir sonraki haftaya.

 
ETİKETLER : 998

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics