Mektup 08 ARALIK 2014 / 09:42

Yılın son ayından merhaba,

Geçtiğimiz hafta gündeme gelen bir haberi seninle paylaşarak mektubuma başlamak istiyorum. Maalesef cehalet de, cahil olduğunun farkında olmadan salakça davranışlar sergilemek de kötü. Bunun bir örneği olarak, otizmli olduğu için okula alınmayan 8.5 yaşındaki Ozan Sanlısoy’un Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) süren davasına dikkat çekmek isteyen annesi Sedef Erken, Strasbourg’da çadır kurmaya hazırlanıyor. Aile, Türkiye’deki iç hukuk yollarının tükenmesi ve o dönem Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvurunun başlamamış olması nedeniyle Ozan adına ‘Eğitim Hakkının İhlali ve Ayrımcılık’ nedeniyle AİHM’e başvuru yapmış, okul yöneticileri hakkında ‘eğitimde ayrımcılık ve eğitim hakkının engellenmesi’ davası açılması için suç duyurusunda bulunmuştu. Savcılığın ‘takipsizlik’ kararı vermesinin ardından, Ağır Ceza Mahkemesi'ne itiraz eden aile, yine ret yanıtı almıştı. Aynı dönem anne Sedef Erken’in başlattığı online imza kampanyası 3 gün içinde 16 bini aşkın kişinin imzalarını buluşturmuş. Bu cahilliğe tepki gösteren insanlar sayesinde kampanya hâlâ destekleniyor. Geçen 3 yılın ardından AİHM’deki süreçlerin sonuna yaklaşılmış, yakında karar bekleniyormuş. Davanın AİHM linki http://hudoc.echr.coe.int/sites/eng/pages/search.aspx?i=001-142241, süreç takibi adına ilgini çekecektir.

Adaletin cahilliği yenmesi dileğiyle, bu sefer de bir virüs haberi vermek istiyorum. Herkes teyakkuzda, aman dikkat et: Son günlerde kullanıcılara “ttnet fatura bilgilendirme servisi” konulu bir e-posta gönderiliyor. E-posta içeriğinde bulunan link ile kullanıcılar sahte bir fatura sayfasına yönlendiriliyor. Sayfanın içeriğinde sorun yok, ama “e-faturanızı indirin” linkinden virüs bulaştırılıyor. Bu virüs sistem üzerinde bulduğu tüm dosyaları şifreleyerek virüsün kurbanından para isteyen bir uyarı ekranını ortaya çıkartıyor. Acı ama gerçek, virüsün temizlenmesi mümkün olsa da, şifreyi çözmek maalesef pek mümkün değil. Sana tavsiyem, söz konusu ekran görüntüsü ile bu uyarıyı çevrendekilere iletmen. Kimsenin dertsiz başa dert almasını istemeyiz değil mi…

Yeni yıla geri sayım, geleneksel ajanda alışverişlerinin de başlamasıdır. 104 yıllık Ece Ajandası, İsveçli defter markası Whitelines Link’in dijital teknolojisini Türkiye’ye getirmiş. Ece’nin yeni akıllı defterler serisine yazılan çizilen her şey, Whitelines Link’in cep telefonlarına ücretsiz indirilebilen uygulaması ile PDF dosyası olarak dijital platformlara aktarılabiliyormuş. Bu bahsettiğim Whitelines Link uygulaması iPhone’lar için AppStore’dan, Android cihazlar için Google Play’dan ücretsiz indirilebiliyor. PDF dosyası olarak dijital dünyaya aktarılan yazıların satırları ortadan kalkıyor. Dosya ise e-posta, Evernote ve Dropbox yoluyla paylaşılabiliyor. Yeni yıla hazırlık için geleneksel kırtasiye ziyareti vakti geldi.

Bu arada Vestel, 4. Design Turkey 2014 Endüstri Tasarım Ödülleri’nde 6 ödüle layık bulunmuş. Design Turkey’de en çok ödül alan marka olan Vestel, bu başarısıyla “TURQUALITY” ödülünün de sahibi olmuş. Bu tarz başarıların reel sektörün bütününe yayılması, birkaç şirketle sınırlı kalmaması dileğiyle.

Dünya bir yana, bizim yurdumuzun dört bir yanında farklı kişilerce farklı niyetlerle ağaçlar kesilir, doğal hayat mundar edilirken, İstinye Park yaratıcı bir projeye imza atmış. Hedef kitle hem çocuklar hem yetişkinler, projenin ismi ise ‘Konuşan Ağaçlar’. Bu eğlenceli ve bilgilendirici deneyimi yaşamak için projeye özel hazırlanan uygulamayı akıllı telefon veya tablete indirmek yeterli. Sonra İstinye Park’ta ağaçların önünde yer alan QR kodları okutarak tüm ağaçları ziyaret edebilirsin. Uygulamayı kullananlar farklı ağaç türleri ile ilgili sorulara cevap bulacaklar ve sonunda sürpriz hediyeler de kazanabilecekler.

Haftayı yeni yılın ilk kaçırılmayacak etkinlik haberi ile noktalamak istiyorum: İstanbul’da çok kez izleme şansına eriştiğimiz bir isim, Paco Pena, 12 Şubat 2015’te İş Sanat Kültür Merkezi’nde bir konser verecekmiş. Hem de prömiyerini Nisan 2013’te gerçekleştirdiği yepyeni projesi ‘Flamencura’ için… Yeni yıl ajandalarını, takvimlerini alıp siftah notunu almak adına bundan iyi fırsat mı olur?

Bu hafta da bu kadar olsun, gündemin iyi haberlerini paylaşabilmek dileğiyle,
ETİKETLER : 999

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics