Mektup 09 ŞUBAT 2015 / 07:51

Yine ağır lodoslu bir dönemden yazıyorum sana mektubumu,

Haklısın, hele de kış günü bu ılık rüzgara çamur atmamak gerek. Zaten son haftalarda gelen elektrik faturaları malum, herkesin derdi. Çifte sosyal mesaj zamanı: Faturalarda yaşanan sorunlar için vatandaşlık hakkını kullanıp itiraz etmek en iyisi, ama bazı önlemleri almak da sonrasında en azından kişisel kullanım kaynaklı fatura korkusunu azaltmaya birebir. Kamu ve STK’lar bu konuda ipuçlarını vatandaşla paylaşıyor. Bunun örneği Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Enerji Verimliliği Derneği’nin enerji tasarrufu verimliliği sağlanması noktasındaki “Enerji Hanım Projesi”. Özellikle ev içinde kullanılan enerjiden tasarruf konusunda 21 ilde 34 bin kadına ulaşılmış. Öyle ki, Enerji Hanım’ın verdiği eğitimlerde anlatılanları uygulayan kadınlar, faturalarında 20- 35 TL arasında düşüş sağlıyormuş. Evin tüm irili ufaklı demirbaş beyaz eşyalarından başlayarak bu tasarruf önerilerini adım adım izlemek, acı vermeyen faturalar için önemli bir adım olabilir.

Gurur verici bir haber: Borsa İstanbul Özel Pazar, Türkiye Melek Yatırımcılar Derneği (TBAA) ve Avrupa Melek Yatırımcılar Ağı (EBAN) tarafından "Bölgede Girişimciliği En Çok Destekleyen Borsa" ödülüne layık görülmüş. Malum, Borsa İstanbul Özel Pazar, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Ekonomi Bakanlığı'nın desteğiyle üçüncüsü düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası kapsamında Yılın En İnovatif Girişimi ödülüne de layık görülmüştü. Bu gibi çok paydaşlı girişimlerin ödülsüz kalması zaten beklenemezdi.

Tek ödül bu haftaya yetmez diyerek, bir haberi de KOMTAŞ Bilgi Yönetimi’nden paylaşıyorum. KOMTAŞ, veri bütünleştirme yazılımında dünyanın önde gelen çözüm sağlayıcısı Informatica tarafından ‘’EMEA Bölgesi’nde Yılın En Başarılı Partner’i’’ ilan edilmiş. Bu arada, Türk Elektronik Sanayicileri Derneği (TESİD) tarafından 13’üncüsü düzenlenen “TESİD Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri” de sahiplerini buldu. Bölgede Ar-Ge ve üretim üssü haline gelerek, elektrik ve elektronik alanında dünya pazarında söz sahibi olma hedefi paralelinde yenilikçilik bir kez daha ödüllendirilmiş. Kuveyt Türk Katılım Bankası da XTM ürünündeki başarısıyla ‘Yenilikçiliğin Ticarileştirilmesi Ödülü’ne layık görülmüş, belirtmeden geçmek istemedim..

Bahsettiğimiz sektörün önemli bir istihdam kaynağı olan İTÜ, önemli bir yenilikle karşımızda: Türkiye’nin en gelişmiş üniversite mobil uygulaması. Öyle ki, dünyadaki sayılı üniversite mobil uygulaması örnekleri arasına giren İTÜ Mobil, tüm İTÜ’lülerin günlük hayatta ihtiyaç duyduğu çok sayıda işlemi birkaç tuş ile yapabilmesini sağlıyor. Online yerleşke turundan kütüphane veri tabanına erişime, panik butonu ile acil yardım çağrısından yemekhane menüsünü takibe, İTÜ Radyosu’nu dinlemekten ring servislerin yerleşke içindeki yerine kadar birçok bilgi kolayca öğrenilebiliyor. Mobil uygulama, ‘Bize bu yetmez’ felsefesiyle yeni özelliklerde de zenginleşecekmiş.

Üniversitelerden gurur veren bir haber daha: Kadir Has Üniversitesi bünyesindeki Girişimcilik, Yenilikçilik ve Teknoloji Transferi Araştırma ve Uygulama Merkezi (İNEO), Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Teknoloji Transfer Ofisi destek programına girmeye hak kazanmış. Kadir Has Üniversitesi, bu başarısıyla, TÜBİTAK’ın “Teknoloji Transfer Ofislerine Yönelik Hazırlık, Başlangıç ve Kapasite Artırımı Sağlanması ve Uygulanması” başlıklı çağrısına başvuruda bulunan ve hibe desteği alan 9 üniversiteden de biri olmuş.

Konu çay olunca, sıcak veya soğuk hava fark etmez bize malum. Ama mevzu sadece ikram değil bu sefer. Doğadan’ın bu yılki sayısal kampanyası Bay Hastalık’ın yeni versiyonu yayına girdiği 6 Ocak tarihinden beri sosyal medyada hızla yayılıyor. Film, herkesi hasta etmeye çalışan Bay Hastalık’ı usta dövüş teknikleriyle şaşırtan Bağışıklık Sistemi’ni konu alıyor. Aksiyonuyla güldürürken düşündüren bir çalışma bu, ama söyleyeceklerim bu kadar değil: Kısa zamanda 7 milyona yakın izlemeye ulaşan ve kısa film tadında bir macera sunan Bay Hastalık’ın ünü Türkiye sınırlarını aşmış. Dünyaca ünlü teknoloji ve pazarlama gurusu Guy Kawasaki, ilgi çeken çalışmaları paylaştığı blogu Holykaw.alltop.com’da Bay Hastalık videosunu etkileyici bir örnek olarak paylaşmış, hatta “Türkler nasıl çay reklamı yapacağını biliyor” yorumunu da eklemeden geçmemiş.

Haftayı bir kitapla sonlandırmayalı çok zaman oldu, farkındayım. İşte beklenen fırsat, 70’inci yaşını kutlayan KoçSistem’le geldi: Jeremy Rifkin’in ‘Sıfır Marjinal Maliyet Toplumu-Nesnelerin İnterneti ve İşbirliği Çağı’ kitabı. Teknoloji sayesinde yeni bir ekonomik sisteme geçişin tüm detayları kitapta. Okuduktan sonra seninle detayları konuşmayı çok isterim.

Bu hafta bu kadar olsun, yeni gündem başlıkları ile yazacağım sana,

 

 
ETİKETLER : 1008

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN