Mektup 16 ŞUBAT 2015 / 07:21

Yine yoğun bir gündemle merhaba,

Piyasalar kâh faiz tartışmaları kâh dünya ve Türkiye gündemiyle dalgalanırken, ‘Paran mı var, derdin var’ diyesim geliyor. Hele de borcu veya yatırım aracında parası olan için bu süreçler kararsızlığın da tavan yaptığı, Ying Yang çemberinin hipnotize edici dönüşler sergilediği dönemler. Bu dalgalar arasında arama motorları her zamanki gibi insanların önemli bilgi kaynağı. Yalan da değil, Yandex Aralık 2014 ve Ocak 2015 dönemlerinde yatırım araçlarına dair yapılan aramalardaki değişiklikleri analiz etmiş. Sonuç net: Yatırım ve finans konulu aramalarda yüzde 22 artış yaşanan son bir ayda, faiz, altın ve avro ile ilgili aramalarda belirgin artış gözlenmiş. Hakkında aramaların en çok arttığı yatırım aracı yüzde 38 ile avro. Onu yüzde 31’lik artışla faiz, yüzde 27’lik oranla altın izlemiş. Dolar ile ilgili aramalarda artış yüzde 12 ile avro, altın ve faizin gerisinde kalırken, hisse senetleri ile ilgili aramalar da yüzde 15 artmış. Yıl yeni başladı, bari bundan sonrası için sakin, dingin piyasalar olsun.

Sırada güzel ve özendirici olmasını dilediğim bir haber var: Türkiye’nin ilk yüzde 100 yerli sermayeli 3D baskı cihazını üreten LTS Teknoloji Grup’un çocukların hayallerini gerçekleştirmek amacıyla başlattığı “Sihirli Fabrika” projesinde üretilen oyuncaklar Doğu’daki çocuklara teslim edilmeye başlanmış. Projenin fikir babası, LTS Teknoloji Grup Başkanı Talat Sam, sosyal sorumluluk projelerine, özellikle de çocuklara yönelik çalışmalara büyük önem verdiklerini vurgulamış. “Sihirli Fabrika” projesiyle özellikle Doğu’daki çocukların hayal ettikleri oyuncaklar resmedilmiş, Türkiye’nin ilk ve tek yerli 3 boyutlu yazıcısı TeTe ile bu oyuncaklar üretilmiş. Çocukları sevindiren daha nice projelere burada yer vermek dileğiyle…

Katma değer yaratmanın önemine imza attığını her çalışmasında vurgulayan Arena, bu yolda Türkiye’de bir ilke imza atıyor ve “Arena Value” ile yeni bir hizmeti hayata geçirdi biliyorsun. Bu iş modeli kapsamında, Türkiye’nin her yanındaki Arena iş ortakları ile biraraya gelinen organizasyonlardan biri de 27 Ocak’ta HP işbirliğiyle Antalya’da gerçekleştirilmiş. Etkinliğe Antalya, Isparta ve Burdur’dan bilişim firmaları katılmış, HP Sunucu, Yedekleme ve Teknik Hizmetleriyle ilgili ürün ve çözümler hakkında bilgi edinmiş. Bilişim konusunda uzmanlığın, bilgi, ürün ve hizmetlere erişim imkanının sadece İstanbul’la sınırlı olmadığını göstermek adına önemli bir adım, ne dersin.

Gurur verici, yine özendirici olmasını dilediğim bir haber de Vestel’den. Vestel, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından düzenlenen 6. Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı kapsamındaki “Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması’nda birincilik ödülünün sahibi olmuş. Nasıl mı? LED televizyonun bileşenlerinden olan boyasız-kozmetik plastik parçaların üretiminde kullanılan buharın kalitesinin artırılması sonucu prosesteki enerji verimliliğinin en üst düzeye çıkarılmasını sağlayan uygulama ile. Bu arada şirket, zaten 2014 boyunca 20’den fazla büyük enerji tasarrufu projesi gerçekleştirmiş. Ne diyelim, bu farkındalık herkese lazım.

Özendirici olmasını dilediğim haberlere devam ediyorum. Şimdi sırada Büyükerşen başkan, Odunpazarı ve çiğ börek ile, tren yolculuklarımız ile unutulmazımız olan Eskişehir var. Avrupa’nın örnek akıllı şehri Eskişehir Tepebaşı’nda kurulacakmış. Paydaşları arasında Ölçsan’ın da yer aldığı Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Yaşam Köyü Projesi, Avrupa Komisyonu Akıllı Şehirler ve İnovasyon Projesi’nden 5 milyon avro hibe alma hakkı kazanmış. Ölçsan’ın kuracağı Akıllı Şehir İzleme Portali gibi yeniliklere sahne olacak proje ile Tepebaşı Belediyesi’nin sera gazı salınımı azaltılacakmış. Zaten bir bütün olarak imrendirici bir şehir, bu çalışma ile dünyaya örnek olması dileğiyle.

Bu haftanın finali, İstanbul’a geldiğinde programımıza dahil ettiğimiz !F İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali ile gelsin.  12 – 22 Şubat arasında dünyanın her köşesinden özgün filmleri ve yönetmenleri sinema severlerle buluşturacak festival bu yıl 14 yaşında. Görüntü ve donanım sponsorluğu desteği ise Astel’den gelmiş. Sanatın ve sanatçının dostu olmak işte böyle bir şey. Astel’in 13 adet “BenQ DLP” projeksiyon cihazı ve perdeleri festivalde iki farklı sergi için kullanılacakmış. Sergi ve yerleştirmelerin dışında festival dahilinde film gösterimi yapılacak salonlardan birinde de “Christie Digital” dijital sinema projektörü yer alacakmış. Bir diğer sürpriz de Astel’in projeksiyon cihazları ve perdelerin kullanımıyla gerçekleşecek  Guy Maddin’in Hauntings I/Hayaletler I adlı yerleştirmesi olacak. Film programını zaten incelemiş ve seçimlerimizi yapmıştık, ama bu haberle seyir programımızı yeniden gözden geçirsek hiç fena olmayacak.

Bu haftalık da bu kadar olsun, yenilikler yeni haftaya,

 
ETİKETLER : 1009

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics